Vilkai atakuoja pasienio ūkininkų galvijus
„Pamario“ laikraščio redakciją pasiekė informacija, kad Plaškių ūkininkams (Pagėgių sav.) žalos pridarė vilkai – naktį iš antradienio į trečiadienį Stasio Sudeikio ūkyje plėšrūnai papjovė telyčią, o kelios paros prieš tai vilkai apdraskė Irenai Kašėtienei priklausantį veršį.
Ūkininkas S. Sudeikis rytą ganykloje radęs negyvai sužalotą telyčią išsikvietė veterinarijos gydytoją Vincą Šiaudvytį. Pastarasis nustatė, kad gyvulį sudraskė ne lapės ar usūriniai šunys, bet stambesni plėšrūnai – veikiausiai vilkai.
Didelė, apie 90 galvijų banda ganėsi pasienio zonoje. Ūkininkas paprašė pasieniečių peržiūrėti vaizdo kamerų įrašus. Pastarieji patvirtino per vaizdo stebėjimo kameras naktį netoli Plaškių pastebėję du didelius ir du mažesnius gyvūnus, panašius į vilkus.
Pasak ūkininko, sudraskytoji telyčia bandoje neišsiskyrė jokiais ypatingais požymiais. „Teko girdėti, kad apylinkėse yra pasitaikę, kad vilkai užpultų galvijus, bet mano ūkyje tai pirmas toks atvejis“, – sakė S. Sudeikis.
Jeigu vilkai nesiliaus puldinėję, ūkininkas svarstys, kokių priemonių imtis galvijų bandai apsaugoti.
Kelios paros prieš šį įvykį vilkai jauniklius medžioti mokė Lazdėnų kaime. Tąkart buvo apdraskytas Irenos Kašėtienės veršis. Plėšrūnai jo nepapjovė, tik sužalojo. Vilkų puldinėjimo atvejų gali būti ir daugiau, bet ne visi ūkininkai apie tai praneša, mat patirtų nuostolių niekas nekompensuoja. Tauragės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Pagėgių skyriaus vedėjas-valstybinis veterinarijos inspektorius Zenonas Komskis, beje, pats aistringas medžiotojas, mano, kad greičiausiai galvijus bus užpuolę per Nemuną iš Kaliningrado srities atplaukę vilkai. Anot jo, rudeniop vilkai moko jauniklius medžioti ir dažniausiai aukomis pasirenka gyvulius, mat juos lengviau nei laukinius žvėrelius pavyti.
„Ūkininkams patarčiau mažesnius gyvulius parvaryti į tvartus, o didesnius laikyti aptvaruose arčiau namų, naktį į aptvertas ganyklas paleisti šunis. Galima ganyklas ženklinti specialiomis juostomis, bet jos efektyvios nuo vilkų būtų nebent dienos metu, kai šviesu. Naktimis vilkus galėtų atbaidyti triukšmą keliančios baidyklės ar šviesos.
Vilkų medžiojimo taisyklės yra labai griežtos ir jų šaudymas yra labai limituotas, nebent būtų gauta informacijos, apie šių plėšrūnų pasiutligės atvejus. Mano manymu, ne tik ūkininkai turėtų saugoti savo gyvulius ir imtis specialių priemonių apginti juos nuo vilkų, bet savo ruožtu ir valstybė turėtų gyventojams kompensuoti vilkų pridarytus finansinius nuostolius“, – „Pamariui“ sakė Z. Komskis.
Šilutės žvejų ir medžiotojų draugijos duomenimis, pernai Šilutės ir Pagėgių savivaldybių medžiotojai buvo gavę dvi licencijas vilkams medžioti. Deja, nepavyko nušauti nė vieno. Paskutinį kartą, pilkasis plėšrūnas mūsų kraštuose buvo sumedžiotas 2012 m.
Simonas SKUTULAS