Vartojimo ginčas? Sprendimas – ginčo šalių sutaikinimas!

Kiekvienas mūsų susiduria su vartotojų teisių problemomis, pavyzdžiui, naujų batų padas atsiklijuoja jau po mėnesio, skrydžio metu į kitą šalį pasimeta lagaminas arba sporto klubas į paslaugų sutartį įtraukia nesąžiningas sąlygas. Kaip elgtis tokiu atveju – ar ieškoti teisybės, ar į nesklandumus numoti ranka?

Teises ginti būtina

Asociacija Vartotojų aljansas, jungiantis aktyviausius Lietuvos vartotojų teisių gynėjus, primena – savo teises ginti būtina. Ir rekomenduoja pirmiausia pasinaudoti neteismine vartojimo ginčų sprendimo procedūra, kuri padeda tarp vartotojo ir pardavėjo ar paslaugos teikėjo kilusius ginčus išspręsti greičiau, paprasčiau ir pigiau.

Kaip nurodo pats pavadinimas, vartojimo ginčų neteisminis sprendimas (dar vadinamas alternatyviu ginčų sprendimu) – tai ginčų sprendimas ne teisme. Tokia procedūra vartotojams yra nemokama, jai nereikia samdyti advokato ir rengti sudėtingo ieškinio.

Kaip tai vyksta?

Pirmiausia vartotojas privalo raštu kreiptis į pardavėją ar paslaugos teikėją ir nurodyti reikalavimus. Jei šis atsakymo nepateikia ar siūlomas sprendimas vartotojo netenkina, jis įgyja teisę kreiptis  į vartojimo ginčus nagrinėjančią instituciją.

Tokių institucijų Lietuvoje penkios, jos veikia savo kompetencijų ribose: Ryšių reguliavimo tarnyba sprendžia ginčus dėl elektroninių ryšių paslaugų ir pašto paslaugų, Lietuvos bankas – ginčus dėl finansinių paslaugų. Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai priskirti ginčai dėl energetikos, geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų, Lietuvos advokatūrai – vartotojų ir advokatų ginčai dėl teisinių paslaugų. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) sprendžia visus kitus vartojimo ginčus dėl vartojimo prekių ar vartojimo paslaugų ir būtent jai tenka didžiausias krūvis – 2022 m. VVTAT teko 77 proc. visų neteisminio vartojimo ginčų sprendimo institucijų išnagrinėtų ginčų (VVTAT veiklos ataskaitų duomenys).

Siekiant palengvinti situaciją ir paskatinti didesnį vartotojų organizacijų įsitraukimą į praktinius sprendimus, 2020 m. Vartotojų teisių apsaugos įstatyme buvo įtvirtintas Įgaliotosios vartotojų asociacijos statusas ir organizacijoms, atitinkančioms griežtus veiklos, kompetencijos ir skaidrumo reikalavimus suteikta teisė vartojimo ginčus nagrinėjančios institucijos pavedimu atlikti vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūros veiksmus. Vartotojų aljansas, kuris yra įgaliotoji vartotojų asociacija, aktyviai įsitraukė į neteisminį ginčų sprendimą ir jau ketvirtus metus bendradarbiauja su VVTAT įgyvendindami projektą „Ginčo šalių sutaikinimas sprendžiant vartojimo ginčus neteisminiu būdu“.

Taikino beveik 1000 ginčų

Vartotojų aljansas per visus projekto vykdymo metus taikinimo veiksmus atliko beveik 1000 ginčų, kurie kilo dėl įsigytų prekių kokybės, kultūros ir pramogų renginių, vietinio ir išvykstamojo turizmo kelionių, grožio ir laisvalaikio paslaugų, net daugiabučių administravimo sutarčių sąlygų. Asociacijos ekspertai, dirbdami su ginčais, ištiria konkrečias aplinkybes, susisiekia su ginčo šalimis ir stengiasi surasti abiem šalims palankiausią sprendimą. Kai pardavėjai ar paslaugos teikėjai nesilaiko vartotojų teisių reikalavimų, projekto vykdytojai jiems išaiškina teisės aktuose įtvirtintas ūkio subjekto pareigas, atsakomybę už jų nevykdymą, galimas sankcijas. Jei ginčo šalių sutaikyti nepavyksta, ekspertai perduoda ginčą nagrinėti VVTAT, kuri  užbaigia ginčo nagrinėjimą ir priima ginčo šalims privalomą nutarimą.

Vartotojų aljansas pabrėžia, kad projektas „Ginčo šalių sutaikinimas sprendžiant vartojimo ginčus neteisminiu būdu“ – tai unikalus valstybės institucijos ir vartotojų asociacijos bendradarbiavimo atvejis, sprendžiant vartojimo ginčus neteisminiu būdu. Jis ne tik stiprina vartotojų organizacijas ir padeda joms labiau įsitraukti į vartotojų teisių gynimo procesus, skatina ginčo šalis siekti taikių susitarimų, bet ir didina vartotojų pasitikėjimą neteisminio ginčų sprendimo galimybėmis.

Daugiau informacijos apie Vartotojų aljanso veiklas www.vartotojualjansas.lt

  • Projektas „Ginčo šalių sutaikinimas sprendžiant vartojimo ginčus neteisminiu būdu“ finansuojamas Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis (Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ir Teisingumo ministerija).
pr2023/196

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pernai Ventės rage sužieduota per 100 tūkstančių paukščių

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, kurio padalinys yra Ventės rago ornitologijos stotis, paskelbė žinią apie pernai sužieduotų paukščių skaičių – per 100 tūkstančių. Daugiausia kregždžių Ventės rago ornitologijos stoties darbuotojai ir talkininkai 2024 m. sužiedavo 100 058 paukščius ir šikšnosparnius: 133 rūšių 100 033 paukščius ir 7 rūšių 252 šikšnosparnius. Iš paukščių daugiausia 2024 m. sužieduota šelmeninių kregždžių (Hirundo rustica) – 21 258, mėlynųjų zylių (Parus caeruleus) – 21 004, didžiųjų zylių (Parus major) – 20 644, paprastųjų varnėnų (Sturnus

Šyšos vandenys liejasi per krantus

Meteo.lt  praneša, jog savaitgalį bus žiemai nebūdinga šiluma, vyraus vakarų vėjai, kurie trukdo potvynio vandeniui laisvai tekėti į marias, tad apsemiamam vis daugiau pievų, miškelių, kelių ruožų ir Šilutės rajone. Sausio 18 d., šeštadienį, žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas vakarinių krypčių, 8-13 m/s, naktį pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra naktį nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos, dieną bus 3-8 laipsniai šilumos. Sausio 19 d., sekmadienį, be žymesnių kritulių. Vėjas vakarų, pietvakarių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį bus 0-5, dieną –

Aptiktas didelis kiekis garsių prekių ženklų klastočių

Trečiadienį, sausio 15 d., policijos pareigūnai Šilutėje įsikūrusioje rūbų parduotuvėje atliko kratą ir rado gaminių su garsiais prekių ženklas, kurios, įtariama, buvo klastotės. Iš parduotuvės paimtas labai didelis kiekis rūbų, avalynės, apatinio trikotažo, kosmetikos, parfumerijos ir galanterijos gaminių. Paimtos prekės buvo neteisėtai paženklintos garsių bendrovių prekių ženklais  „Nike“, „Adidas“, „Puma“, „Calvin Klein“, „Burberry“, „Hugo Boss“, „The North Face“ ir kt. 49-erių metų parduotuvės savininkė minėtais rūbais galimai prekiavo ir pasitelkdama socialinius tinklus. Ekspertai nustatys, ar šios prekės yra klastotės, kokia

Kokia turėtų būti į vaiko psichinę bei fizinę gerovę orientuota mokykla?

Mokykla, orientuota į vaiko fizinę ir psichologinę gerovę, turėtų būti tokia vieta, kur kiekvienas vaikas jaustųsi saugus, palaikomas ir skatinamas augti tiek fiziškai, tiek emociškai. Kokie yra pagrindiniai tokios mokyklos bruožai? Saugi ir palaikanti aplinka Nulinė tolerancija patyčioms. Mokykla turi aktyviai kovoti su patyčiomis, kurdama  atmosferą, kur kiekvienas vaikas jaučiasi priimtas ir vertinamas. Atvira komunikacija. Mokytojai ir kiti darbuotojai turi būti pasiekiami, kad vaikai galėtų drąsiai kalbėti apie savo jausmus ir problemas. Pagarba įvairovei. Mokykla turi skatinti toleranciją ir priimti

Taip pat skaitykite