Šyliuose netrūksta jaunų ūkininkų

Sužinoję, kad Šylių kaimo bendruomenė „Švylys“ pagerbs gražias, darnias šeimas, auginančias tris ir daugiau vaikų, nusprendėme kelias jų aplankyti. Pasibaigus šventės „Gandro dovanos“ sportinėms varžyboms, daugelis šyliškių išskubėję prie ūkio darbų. Pas kaimynus mus palydėti sutiko Šylių seniūnaitė Adelė Biurkland.

Bendžių, Mockų ir Grublių šeimos Šylių kaimo šventėje „Gandro dovanos“ pagerbtos už tai, kad tvarkingai gyvendamos augina tris ir daugiau vaikų.

Gyvena dvare
Ganykloje sutikome Astą ir Žydrūną Bendžius. Tris karves laikanti šeima į ganyklą atskubėjo su Žydrūno mama, padėjusia pamelžti pirmaveršę. Nors moterys turėjo darbo, bet pašmaikštaudamos pasakojo apie kaimo kasdienybę.
Stefa Bendžienė papasakojo, kad sūnus su marčia įsikūrė tikriausiame dvare greta jos namų. „Anuomet buvo didelis dvaras. Jame gyvenusi Bendikų šeima valdė nemažą ūkį, todėl, kaip ir daugelis ūkininkų, buvo išbuožinti. Išvežė visą šeimą. Iš tremties vyresnieji negrįžo, vaikai parsivežė mamos kaulelius, tėvą irgi čia palaidojo. Sovietmečiu dvare veikė ūkio kontora, vėliau, prasidėjus privatizacijai, Bendikų dukterys pardavė namą Astai ir Žydrūnui. Vaikai perstatė, sutvarkė ir įsikūrė“.
Juškaičiuose gimusi ir užaugusi Asta su Žydrūnu ir vienoje klasėje mokėsi, ir net viename suole sėdėjo. Šmaikštauja, kad tada dar nenutuokė, kad du ne visada draugiškai sutarę bendraklasiai taps gyvenimo partneriais.
Asta 13 metų dirbo Šilutės ligoninės Vaikų skyriuje, o grįžusi ką tik po stuburo operacijos šeimininkauja namuose. Nors Žydrūnas darbą turi mieste, tačiau atvirauja: „Manęs miestas netraukia, geriau sulinkusioje troboje, bet kaime, negu mieste – daugiabučio dėžutėje“.
Šeima augina tris vaikus, tačiau kol kas nespėlioja, kur pasuks jų atžalų gyvenimo kelias: „Ką čia žinosi, nei kaimo, nei miesto išsižadėti negali“.
Savo ir nuomojamoje žemėje užsiaugina visko, ko reikia gyvuliams. Sako, kad tik daržo gėrybių, išskyrus bulves ar kitas būtinas daržoves, auginti neverta. Tris karves laikanti šeima juokauja, kad jas laiko tik pramogai, kad būtų kas veikti, nenusisėdėtų.
„Šiuo metu jau viskas nušienauta ir nukulta, tik šiaudai dar neišvežti. Technikos turime, jei ko dar pritrūksta yra uošviai, ūkininkaujantys tėvai“. Žydrūnas – vyriausias šešių vaikų šeimoje prie žemdirbio ūkio priprato nuo mažens. Sako: ar talka, ar šventė – visi susirenka. „Ne taip, kaip per televiziją tenka matyti, kad vaikus prie tėvų ar tėvus prie vaikų reikia vos ne per prievartą varyti“, – sakė Žydrūnas.

Gražiausiai sodybas tvarkantiems įteiktos padėkos.

Laiko 11 karvių
11 melžiamų karvių ir prieauglio turintys Vaida ir Vacys Mockai valdo 11 ha žemės, dar kiek jos nuomojasi. „Neįtilpom į miestą, todėl ir likom čia…“ – šmaikštauja Vaida, pripažindama, kad gyvenant kaime svarbiausia turėti sveikatos, norėti ir dirbti.
Paklausti apie perspektyvas, sako, kad sunkiausia bus kol pripras prie naujos valiutos. Dabar žymimos kainos eurais atrodo dar mažos, bet kai pagalvoja, kad už pieno litrą gaus vos 20 euro centų…
Šeima turi šienavimo technikos, todėl visus darbus nudirba patys. Į talką atskuba net trys vaikai. Visi kol kas dar namie. Vyriausias – septyniolikmetis, keliais metais jaunesni – broliai dvyniai.
Per 70 ha nuosavos žemės valdose ir išsinuomoję galvijus augina Sigita ir Kęstutis Žvirbliai. Sigita melžia apie 20 karvių, ganyklose auga 30 veršelių. „Žemaitijos pieno“ bendrovei pieną parduodami už litrą gauna tik po 65 ct, nors sutartyje ir buvo užfiksuota, kad iki rugsėjo bus mokama po 85 ct. „Karo, maro nėra ir gerai. Tik reikia dirbti“, – sakė Sigita.
Moteriai apmaudu, kad sumokami mokesčiai nukeliauja pašalpų gavėjams, kurie neretai iš dirbančiųjų net pasišaipo. Jai teko matyti, kad už minimalią algą dirbantis pluša, o greta jo stovi ir dirbti į kastuvus atsirėmę neskuba atidirbantieji už pašalpas.
Kaip ir kasmet, iki rugsėjo pradžios ūkyje dirba vien šeimos nariai. Tėvams talkina dukros: buhalteriją studijuojanti Silvija ir ikimokyklinio ugdymo specialiste besiruošianti tapti Raminta.
Ar grįš į ūkį? Ne, tėvai nesutiktų savo mergaitėms tokios dalios, nebent vėliau – prieš pensiją. O štai prieš kelis metus mokyklą baigęs sūnus Ernestas į miestą, juolab svečiose šalyse, laimės ieškoti neskuba. Jis – dešinioji tėvo Kęstučio ranka.
„Kol čia įėjom visko buvo. Gyvenom pas vyro mamą Šyliuose, vėliau nupirkę šitą sodybą pasistatėm ir ilgai gyvenom ūkiniame pastate. Niekas nieko neatnešė ant lėkštutės“, – pasakoja Sigita. Gal ir greičiau būtų įsikūrę naujoje troboje, bet sušlubavus Sigitos sveikatai, teko ja pasirūpinti.
Sigita juokais priduria, kad Šyliuose yra tarsi emigracijoje, mat, užaugusi Telšiuose, kartą atvyko į Šylius pasisvečiuoti, susipažino su Kęstučiu ir pasiliko. Nedideliame, bet pagal pačių sumanymą išplanuotame name vietos visiems užtenka, jis įrengtas moderniai ir skoningai.
Kęstutis į kalbas apie ūkininkavimą nesileidžia, – girdi, į visus klausimus atsakymus žino tik žemės ūkio ministro patarėjai…
Iniciatyvus jaunimas
Šyliai senokai garsėja sportuojančiu jaunimu Jį suburia mokytoja, trenerė ir žinoma rankų lenkikė Vilija Parnarauskienė. Sporto entuziastė priminė, kad šiemet į pasaulio rankų lenkimo čempionatą toli važiuoti nereikės, mat jis vyks Vilniuje. Dalyvauti čempionate ji paakino šyliškį Arūną Šiaudvytį ir ją pačią treneris jau užregistravo. Nors ant moters pečių namuose gula visas ūkis, tačiau kai pasaulio čempionatas vyksta čia pat, Lietuvoje, būtų apmaudu nedalyvauti.
Vilija džiaugiasi, kad Šyliuose yra daug sportui neabejingų žmonių. Tik gailisi, kad neliko mokyklos, tada greičiau pastebėdavusi gabius sportui. Viena iš tokių – šeštokė Milita Balčauskaitė į tolį nušokanti tiek, kiek nesugeba dvyliktokės – net 2 metrus.
„Ji – puiki lengvaatletė. Nors kai kas abejojo, ar tikrai Milita tiek nušoka, aš iš karto patikėjau. Pamenu, kai dirbau čia mokykloje, visi Balčauskai buvo talentingi lengvaatlečiai. Gal jie nesiveržė į didįjį sportą, bet duomenis turėjo.
Džiaugiuosi Šylių jaunimu. Savo iniciatyva, savo jėgomis sutvarkė užtvankos aplinką. Anksčiau prie užtvankos buvo vos viena vietelė pralįsti pasimaudyti, aplinkui – vien žolės, maurai, medžiai, o dabar. Pažiūrėkite, atsivėrė puikus vaizdas“, – kviečia pasivaikščioti prie užtvankos, kur sutinkame Luką Nausėdą: „Kur ekskavatorius nepasiekė išrovėm, išvalėm savo rankomis. Dažų nusipirkome, kas kiek gali susidėję savo pinigų, padarėm naują suolelį“, – pasakoja vaikinas.
Užtvankos krantinės tvarkymo talkoje triūsė Darius ir Ernestas Žvirbliai, Audrius Toleikis, Viktorija Rapalavičiūtė, kiti. Aktyviausieji buvo pagerbti bendruomenės šventėje.
„Gandro dovanos“
Į stilizuotą užeigą pasivaišinti kvietė šeimininkių šeimininkė Ramutė Mockienė. Moteris prigamino visokiausių užkandžių, patiekė giros.
Gardamo seniūnas Tomas Balčytis, pasveikinęs atvykusius į šyliškių šventę „Gandro dovanos“, didžiavosi Šylių bendruomenės iniciatyvomis. Labiausia jį džiugina Šylių jaunimas, kuris ėmėsi gražinti užtvanką, ūkininkus sveikino bebaigiančius derlių surinkti.
Šilutės r. savivaldybės Administracijos direktorius Sigitas Šeputis priminė, kad šventė sutampa su data, kai Lietuva kartu su Latvija ir Estija mini Baltijos kelio 25-metį. Šylių bendruomenei, įgyvendinusiai projektą ir greta krepšinio aikštelės įsirengusiai paplūdimio tinklinio aikštelę, padovanojo du tinklinio kamuolius.
Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, ką tik sugrįžęs iš Afganistano, kur misiją atlieka 80 Lietuvos kareivių. Savaitę matydamas vilkinčius neperšaunamomis liemenėmis ir kita apsauga, iš vietos gyventojų išgirdo, kad jiems išgyventi padedanti vertybė yra šeima. Daugelis kalbintų afganistaniečių sakė, kad nėra nieko geriau kaip atsikėlus rytą matyti savo artimąjį.
R. Žemaitaitis priminė, kad kartu su Seimo vicepirmininku Kęstu Komskiu skatina šiais Šeimos metais atkreipti dėmesį į gražias tradicines vertybes puoselėjančias šeimas. Lankydamiesi bendruomenėse, seniūnijose Seimo nariai sveikina tokias šeimas. Šylių kaimo šventėje Seimo padėkos raštą bei dovaną įteikė Jolantos ir Arūno Žvirblių šeimai.
Darnia, iniciatyvia Šylių kaimo bendruomene pasidžiaugė ir „Švylio“ bendruomenės tarybos pirmininkas Arūnas Juozas Uselis. Vienas gražiausių šventės „Gandro dovanos“ akcentų – naujagimių sutikimas bendruomenėje. Pasveikinti naujagimiai Kajus Auškalnis, Matas Pudžiuvys, Gustė Sakalauskaitė, Gabrielė Šiaudvytytė. Padėkota darnioms, tris ir daugiau vaikų auginančioms Vaidos ir Vacio Mockų, Daivos ir Egidijaus Grublių, Astos ir Žydrūno Bendžių, Sigitos ir Kęstučio Žvirblių, Laimos ir Kazio Žukų šeimoms.
Ąžuolo lenta su užrašu „Gražiausiai tvarkoma sodyba 2014“ papuoš Gardamo seniūno Tomo ir jo žmonos Virginijos Balčyčių sodybą Šyliuose. Ponia Virginija neslėpė, kad apdovanojimas jiems buvęs tikras netikėtumas. Kita ąžuolo lenta, tačiau su užrašu „Tvarkingiausias vienkiemis 2014“ iškeliavo į Juškaičius, Ingridai ir Egidijui Girskiams. Tris dukras auginanti šeima dirba mieste, tačiau jiems pakanka laiko sugrįžus į sodybą gražiai ją puoselėti.
Padėkos už gražiai tvarkomas sodybas įteiktos Virginijai ir Vladimirui Saveljevams, Redai ir Egidijui Useliams, Stanislovai ir Stasiui Dobelinskams, Jolantai ir Arūnui Žvirbliams, Aldonai ir Vinardui Kiltinavičiams, Elenai Daučienei ir Algiui Rudminui, Kazimierai Bastakienei, Virginijai ir Juozui Šiaudvyčiams, Aldonai Idzelevičienei ir Petrui Žvirbliui.

Laima PUTRIUVIENĖ

Vaišingoji Šylių šeimininkė Ramutė Mockienė.

Vilija Parnarauskienė ir jos dukra Inga su dukrelėmis dvynėmis Eva ir Ginte.

Šeštokė Milita Balčauskaitė į tolį nušoka 2 metrus.

Padėkos įteiktos iniciatyviems Šylių bendruomenės jaunimo atstovams.

Tvarkingiausio vienkiemio šeimininkai Ingrida ir Egidijus Girskiai.

Iš 4 naujagimių, kuriuos sveikino Šylių šventėje, buvo tik Gabrielė Šiaudvytytė su savo tėveliais Gintare ir Alvydu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Eismo įvykiai Šilutėje

Tauragės apskrities VPK praneša apie du eismo įvykius Šilutėje. Gruodžio 5-os rytą Lietuvininkų g., Šilutėje, blaivus 30-metis automobiliu BMW partrenkė ir sužalojo pėsčiųjų perėja ėjusią moterį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiek tiek anksčiau, lapkričio 26-os pavakare Tilžės g., Šilutėje, blaivi vairuotoja, gim. 1972 m., citroenu važiavusi per nereguliuojamą pėsčiųjų perėją nepastebėjo pėsčiosios ir ją partrenkė. Nukentėjusioji dėl sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Ieškoma būdų, kaip reguliuoti kormoranų ir probleminių vilkų gausą

kormoranai

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo ir kitų teisės aktų pakeitimus, kuriais keičiama kormoranų gausos reguliavimo tvarka bei leidimų paimti iš gamtos didelę žalą darančius ar pavojų keliančius vilkus ne medžioklės sezono metu išdavimo tvarka. Vilkai Ir šiuo metu gali būti išduodamas leidimas paimti iš gamtos didelę žalą darantį vilką, tačiau labai dažnai sumedžiojamas ne konkretus žalą ūkiniams gyvūnams padaręs vilkas. Tokia situacija susiklosto, nes medžiotojai neturi galimybių ištisomis dienomis budėti prie papjauto gyvulio ir

Milijono centų piramidei – 10 metų!

milijonas

Prieš dešimt metų, 2014 m. lapkričio 29 d., Pinigų muziejuje, Vilniuje, baigta statyti unikali piramidė, sudaryta iš daugiau kaip milijono lietuviškų vieno cento monetų. Šis unikalus statinys ne tik tapo pasaulio rekordininku, bet ir simboliškai žymi atsisveikinimą su litu. Per dešimtmetį piramidė tapo Pinigų muziejaus traukos centru ir įkvėpimo šaltiniu tūkstančiams lankytojų. Idėjos gimimas Milijono centų piramidės idėja kilo dviem Vilniaus universiteto fizikos studentams – Vytautui Jakštui ir Domui Jokubauskui. Įkvėpti „YouTube“ matyto vaizdo įrašo, kuriame amerikietis pastatė piramidę iš

Prezidentas priėmė septynių teisėjų priesaiką

piramidė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija ir atsižvelgdamas į Teisėjų tarybos patarimus, ketvirtadienį pasirašė dekretus dėl Lietuvos apeliacinio, Regionų administracinio ir apylinkių teismų teisėjų skyrimo ir priėmė jų priesaikas. Naujieji teisėjai prisiekė būti ištikimi Lietuvos Respublikai, savo pareigas atlikti garbingai, vykdyti teisingumą pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, ginti žmogaus teises, laisves ir teisėtus interesus. „Šalia teisėjo formalųjį statusą apibrėžiančių kodeksų, įstatymų, kitų teisės aktų, taip pat Jums keliamų etinių ir profesinio pasirengimo reikalavimų, nuo šiol Jus visada lydės

Taip pat skaitykite