Stintų laimikis rekordiškai menkas

Susumuoti šių metų stintmečio rezultatai – jie rekordiškai prasti. Kuršių mariose ir Nemuno žemupyje sužvejota tik 47 tonos stintų. Pernai jų buvo sugauta 75 tonos, užpernai – 257. Spėjama, kad stintų sugaunama mažiau dėl negilinamų upių ir suintensyvėjusios žvejybos Baltijos jūros priekrantėse, nes ten laimikiai didėja.

Šiemetinis stintų laimikis rekordiškai mažas.

Ištisus 25-erius metus stintas žvejojantis Andrius Repinas sako nelabai suprantantis, kas darosi: „Atrodo, ir laikas geras, ir vandens šiek tiek per potvynį buvo, ir pavasaris geras, bet stintos atėjo 2 mėnesiais per vėlai ir jų buvo tiek mažai, kad nelabai apsimokėjo žvejoti. Mes žūklavome nuo kovo 21 dienos, tačiau per savaitę supratome, kad budėti nėra prasmės. Gal stintos ir dabar eina, tik tokiais siaurais „šniūreliais“, kad jų gaudyti neapsimoka“.
Kartu su žvejybos įmonių asociacijos „Lampetra“ pirmininke Siga Jakubauskiene Andrius Repinas svarstė, kad laimikių mažėjimui didelės įtakos turėjo padidėję laimikiai priekrantėje. Jūrinėmis gaudyklėmis žvejojantys žvejai iš pradžių šių įrankių turėjo nedaug. Tos gaudyklės brangios ir įsigyti jų galima tik Latvijoje. Iš pradžių tokių gaudyklių tebuvo penketas. Jų kiekis ir dydis neribojamas. Žvejai pajuto, kad, nepaisant kainos, jūrines gaudykles verta statyti, todėl jau 2010 metais jų padaugėjo iki 36, o kiek yra dabar, sunku pasakyti.

Andriaus Repino manymu, vis mažiau stintų iš jūros patenka į Kuršių marias.

Žvejybos įmonių asociacijos „Lampetra“ pirmininkei Sigai Jakubauskienei vis didesnį susirūpinimą kelia seklėjančios upių vagos.

Baltijos jūros pakrantėse stintų laimikiai vis didėja. Gal todėl mažiau jų patenka ir į marias. Kitas svarbus faktorius – seklios upių vagos. Žuvys tiesiog nebegali įplaukti į mūsų upes neršti. Kaimyninėje Rusijoje – marios gilesnės, todėl ir laimikiai ten vis didesni. Anot S. Jakubauskienės, Nemuno deltos atšakos negilinamos jau 15-17 metų. Ypač svarbios Rusnaitės, Vytinės, Skatulės upės, kurios yra rezervato teritorijoje. Bet kokie darbai čia yra ribojami arba gali būti atliekami tik esant moksliniam pagrindimui, kurio niekas nėra užsakęs ir atlikęs. Šilutės savivaldybei ir žvejybos įmonių asociacijai „Lampetra“ pasiteiravus, atsakyta, kad nėra gauta moksliškai pagrįstų duomenų, jog Rusnaitės gylis galėtų daryti neigiamą poveikį žuvų migracijai… Todėl ir žuvų migracijos kelių gerinimo darbų į Vandenų srities plėtros programą 2016-2021 metams neįtraukta.
„Gamtinio rezervato tikslas yra išsaugoti teritoriją ir akvatoriją, kurioje vyksta aktyviausi natūralūs deltos formavimosi procesai, todėl sutelktas dėmesys į saugomas rūšis – Baltijos lašišas, kartuoles, paprastuosius kirtiklius, salačius, vijūnus. Tuo tarpu karšiai, sterkai, žiobriai, stintos ir kitos žuvų rūšys, matyt, nėra labai svarbios. Savivaldybė ir „Lampetra“ pateikė prašymus Aplinkos ministerijai dėl uždumblėjusių Nemuno deltos upių atšakų valymo ir migracijos sąlygų gerinimo. Šiems darbams pritarė Žemės ūkio ministerija, bet kol kas dešimtmečio klausimas nejuda iš vietos“, – apgailestauja Siga Jakubauskienė.
Kadangi nėra atliekama jokių ekologinių stebėjimų, ji išsakė žvejų nuomonę, kad negilinat upių, žuvys yra likusios paprasčiausiai apiplaukti kliūtis. Todėl sugaunama ne tik mažiau stintų bet ir kitų žuvų. Pavyzdžiui, sterkų 2016 metais sugauta trečdaliu mažiau nei įprasta. Mažiau šių žuvų atplaukė ir neršti. Stebima, kad žuvys keičia migracijos kryptį į kaimyninę Rusiją. Ten padaugėjo ir lašišinių žuvų – Rusijos Federacija išbraukia šlakius iš Raudonosios knygos. Taip pat pagausėjo žiobrių, yra net nustatytas žiobrių žvejybos limitas 2017 metams.
Tuo tarpu pas mus nusekusių upių žiotyse ėmė veistis kormoranai. Jų atsiranda ten, kur prieš dešimtmetį nebuvo.
Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Seimo rinkimai – jau šią savaitę. Kur ir kada balsuoti?

Pagrindinė Seimo rinkimų diena yra spalio 13, sekmadienis. Rinkimų apylinkės duris atvers 7 val. ryto ir lauks rinkėjų iki 20 valandos.   Svarbu žinoti, kad antraip nei pavasarį, Seimo rinkimų sekmadienį balsuoti bus galima tik savo rinkimų apygardos rinkimų apylinkėse. Taip yra dėl to, kad pusė Seimo narių yra renkama vienmandatėse rinkimų apygardose ir kiekvienos iš 71 vienmandatės rinkimų apygardos biuleteniai bus skirtingi. Rinkėjai turi teisę balsuoti tik už tos vienmandatės rinkimų apygardos, kurioje yra deklaravę savo gyvenamąją vietą, kandidatus.

Orai: vėl sulauksime šiltesnių dienų

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artimiausių dienų orus. Spalio 7 d., pirmadienį, naktį vietomis buvo šalnos, jų teko ir Vakarų Lietuvoje, buvo 0-4 laipsniai šalčio. Dieną kai kur rytiniuose rajonuose trumpai palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 3-8 m/s. Temperatūra bus 8-13 laipsnių šilumos. Spalio 8 d., antradienį, žymesnio lietaus nenumatoma. Naktį kai kur rūkas. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, 6-11 m/s. Temperatūra naktį bus 1-6, Kuršių nerijoje – iki 8 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje daug kur šalnos, 0-5 laipsniai šalčio, dieną bus

Policijos pareigūnui teko peršauti automobilio padangą

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Spalio 6 d. pavakare Saugose policijos pareigūnams nestojo stabdomas automobilis „Honda HR-V“, vairuojamas vyro (gim. 1975 m.). Persekiojant minėtą automobilį Tauragės apskr. VPK pareigūnas panaudojo tarnybinį ginklą – peršovė  galinę automobilio padangą.  Įvykio metu žmonės nenukentėjo. Vyrui surašytas protokolas. Rugsėjo 25 d. į Tauragės aps. VPK kreipėsi moteris, gim. 1964 m., kad savo namuose „Draugystės“  2-ajame tak., Šilutėje, komodos stalčiuje pasigedo trijų porų auksinių auskarų, auksinės grandinėlės su auksiniu pakabuku ir medicininio

Rinkime 2024 metų Lietuvos medį

Šiais metais ir vėl vyksta Lietuvos metų medžio rinkimai, kuriuos rengia Lietuvos arboristikos centras. Balsuoti už vieną iš 10 atrinktų medžių galima iki spalio 19 dienos.   Lietuvos metų medžio atrankos konkurse išrinktas Metų medis atstovaus mūsų šaliai Europos metų medžio konkurse. Bet kartu labai svarbu pažinti ir pagerbti kitus vertingiausius Lietuvos medžius, kurie unikalūs savo amžiumi, forma, istorija. Siūloma rinkti iš 10 pasiūlytų medžių, tai –  Daukšaičių ąžuolas, Elmės šešiakamienis ąžuolas, Kvietkinės ąžuolas, Liepa Motinėlė, Meškėnų liepa, Mingėlos ąžuolas,

Taip pat skaitykite