Slidūs paviršiai – išbandymas visais metų laikais

Dėl plikledžio ar kitos slidžios kelio dangos žmonės ne tik patiria diskomfortą eidami, bet ir neišvengia slydimo traumų bei kitų sveikatos sutrikdymų. Draudikų duomenimis, žiemą užfiksuojama mažiau sužalojimų nei vasarą, tačiau jie – gerokai sudėtingesni.

Dažniausiai paslystama lauke

Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenimis, 46 proc. visų nelaimių paslydus įvyksta lauke, penktadalis – ant laiptų, dešimtadalis – gatvėje, 2 proc. – pievoje. „Susidarius slidžiai kelio dangai dažniausiai paslystama ant nevalytų šaligatvių ir automobilių stovėjimo aikštelėse. Todėl reikėtų būti ypač dėmesingiems išeinant iš pastato ar išlipant iš transporto priemonės. Jeigu tik yra galimybė, siekiant išvengti rizikingo griuvimo, reikėtų naudotis turėklais, prisilaikyti kitų stabilių daiktų“, – pasakoja draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Nors išvengti nelaimės einant slidžia kelio danga ne visada pavyksta, tačiau, pasak draudikės, kritimo riziką tikrai galima sumažinti. „Reikėtų judėti lėtais, mažais žingsneliais ir vengti staigių judesių. Nuo slydimo apsaugo ir tinkama avalynė. Geriau rinktis žieminius batus su guminiais neslystančiais padais arba protektoriumi, kuris didina sukibimą žengiant žingsnius. Pastaruoju metu populiarėja ir specialūs antbačiai (katės), dėvimi ant batų ir padedantys tvirčiau jaustis”, – pataria V. Katilienė.

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad didelė dalis traumų įvyksta ne tik lauke, bet ir viduje. „Gjensidige“ duomenimis, daugiausia – trečdalis – paslydimo nelaimių viduje įvyksta namuose. Labiausiai pavojingi yra laiptai, net 20 proc. visų traumų žmonės patiria ant jų. Dėmesingiems reikėtų būti ir vonioje, duše, pirtyje arba prie baseino.

Vyresni ir jaunesni žmonės susižaloja skirtingai

Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytojas ortopedas – traumatologas Vaidotas Stirbys pasakoja, kad žiemos sezonu daugiausiai traumų žmonės patiria esant lijundrai ar plikšalai. Taip pat nemažai traumų, pasak gydytojo, nutinka, kai dienos metu oro temperatūra būna pliusinė ir tirpsta sniegas, o naktį – minusinė ir formuojasi ledas.

V. Stirbio teigimu, paslydus galimi įvairūs sveikatos sutrikimai – nuo sumušimų, raiščių patempimų iki skeveldrinių kaulų lūžių. „Jauniems žmonėms paslydimas dažniau baigiasi sumušimais, raiščių patempimais, jų plyšimais, o vyresniame amžiuje, esant kaulų porozei, dažnai lūžta dilbio kaulai palei riešą, nereti blauzdos kaulų – kulkšnių lūžiai, žastikaulio ar viršutinio trečdalio šlaunikaulio lūžiai. Paslydus nuo laiptų dažnai susižalojama galva, krūtinė, neretai lūžta šonkauliai“, – pasakoja gydytojas.

Pasak V. Stirbio, skaudžiausios pasekmės – kai lūžta ilgieji kaulai, reikalingas operacinis gydymas arba traumos padariniai atsiliepia vėlesniame laikotarpyje. „Kai žmogus serga apendicitu, chirurgas išoperuoja, ir pacientas jau sveikas. Situacija traumos atveju – dažniausiai priešinga: žmogus sveikas, patiria traumą, o tada prasideda gydymas, neretai jis būna ilgas“, – pabrėžia jis. Reikia žinoti, kad lūžęs kaulas gyja 6-8 savaites. Galūnei reikalinga ramybė, neretai ir gulimas režimas, po šio laikotarpio dažnai prireikia ir reabilitacijos.

Jo teigimu, paslydus ir užsigavus, visada svarbu įvertinti, ar juntamas tik skausmas, ar tam tikra vieta tinsta, ar nėra galūnės deformacijos, ar ją įmanoma lankstyti per sąnarius, ar koją galima priminti ir paeiti. „Jei skauda taip, kad dėl skausmo neįmanoma pajudinti rankos ar priminti kojos, o jis nepraeina, būtina nedelsiant kreiptis į ligoninės Skubios pagalbos skyrių, sunkesniais atvejais – kviesti greitąją pagalbą“, – sako V. Stirbys. Jo teigimu, kaip klampojimas per smėlio kopas vasarą, taip žiemą ėjimas per sniegą kelia teigiamas emocijas, einant dirba tie patys raumenys.

Draudimo bendrovės ir „Antėjos“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Orai – rudeniški, vis vėsesni

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus: Lietuvoje iki pat savaitės galo įsitvirtino ramūs, rudeniškai monotoniški orai, tik penktadienį po ilgesnės pertraukos dalį rajonų gali pradžiuginti saulė. Lapkričio 7 d., ketvirtadienį, kai kur nedidelis lietus. Vėjas dieną vakarų, šiaurės vakarų, 5-10 m/s. Temperatūra naktį siekė 1-6, kai kur – 7-9 laipsnius šilumos, dieną bus 7-12 laipsnių šilumos. Lapkričio 8 d., penktadienį, be žymesnio lietaus. Naktį vietomis rūkas. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, 3-8 m/s. Temperatūra naktį bus 2-7, Kuršių nerijoje –

Ar žinote, kad…

Šilutės Hugo Šojaus muziejus savo facebook paskyroje nuolat rašo: „Ar žinote, kad…“ ir primena įdomių įvykių, istorijų. Šįkart skaitome, kad 1924 m. pavasarinio potvynio metu ledų sangrūdos sugriovė 1867 m. statytą ir 1906/1907 m. rekonstruotą Šlažų potvynio protakos tiltą? Laikraštyje „Klaipėdos žinios“ 1924.04.08 rašoma: „Bismarko kolonija, baland. 6 d. 5 val. po piet. tarp Šlažų ir Bismarko ledinės įlaužė tiltą maždaug 200 mtr. pločio. Tiltas įgriuvo kartu su 11 ramčių. Padaryti nuostoliai siekia šimtų tūkstančių litų. Susisiekimas tarp Šilutės ir

Nuo gruodžio – keletas Kelių eismo taisyklių pokyčių

Nuo gruodžio 1 d. įsigalios nauji Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimai, kurie keliuose numato keletą naujovių. Svarbiausios jų – laikytis saugaus atstumo lenkiant ar apvažiuojant dviratininkus ir pėsčiuosius, bus draudžiama palikti automobilius intensyvesnio eismo keliuose, taip pat įtraukiami nauji kelio ženklai. „Siekiame užtikrinti didesnį saugumą mūsų keliuose ir norime, kad būtų daugiau aiškumo vairuotojams. Nustatomas saugaus šoninio atstumo reikalavimas, kuris leis geriau apsaugoti pažeidžiamiausius eismo dalyvius – dviratininkus ir pėsčiuosius. Kai kurie pakeitimai buvo pribrendę jau seniai, pavyzdžiui, įsisenėjusi problema

Seime siūlymas dvigubinti laidojimo pašalpą

Žmogui mirus – dvigubai didesnė išmoka? Būtent taip komentuojama kadenciją baigiančio Seimo užmojis didinti laidojimo pašalpas. Paskutines dienas dirbantis Seimas imasi laidojimo pašalpų: po pateikimo pritarė siūlymui dvigubai – nuo 440 iki 880 eurų padidinti laidojimo pašalpą. Tokį siūlymą jau antrą kartą Seimui pateikė parlamentaras socialdemokratas Liudas Jonaitis. Jo teigimu, valstybė galėtų daugiau prisidėti prie finansinės naštos, kurią patiria šeimos, netekusios artimo, sumažinimo. „Akivaizdu, kad šiuo metu laidojimo pašalpa, kuri yra 440 eurų, yra per maža ir dėl to žmonės

Taip pat skaitykite