Šilutėje nebedegina mazuto

Nuo šiol UAB „Šilutės šilumos tinklai“ šiluminę energiją gamina tik degindama biokurą. Tai leido padaryti įgyvendintas projektas „Šilutės miesto katilinės modernizavimas pastatant 10 MW šiluminės galios biokuro katilą“. Viso projekto vertė – 8,8 mln. Lt, 3,8 mln. Lt gauta iš 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos.
Dalis lėšų gauta iš šalies biudžeto, investuota bendrovės pinigų. Pastatytas ne tik naujas biokuro katilas, bet ir visa su jo eksploatavimu susijusi infrastruktūra – kuro sandėliai, medienos saugojimo aikštelės, svarstyklės ir kt.

Simbolinę atidarymo juostelę perkirpo (iš kairės) Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pirmininkas Vytautas Stasiūnas, Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktorius Algis Šaulys ir Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis.

Kodėl brangsta šiluma?
Naujasis katilas buvo paleistas praėjusių metų pabaigoje ir kurį laiką buvo bandomas ir derinamas. Oficialiai katilas perduotas eksploatuoti praėjusią savaitę. Iškilmių pradžioje UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktorius Algis Šaulys sulaukė Šilutės r. savivaldybės mero pavaduotojo Algirdo Balčyčio tiesmuko klausimo: „Kodėl vis modernizuojant katilinę ir šilumos perdavimo tinklus šiluma Šilutėje vis vien brangsta?“
Jam atsakęs bendrovės vadovas A. Šaulys tikino, kad anksčiau per metus būdavo sudeginama 12 tūkst. tonų mazuto. Jei taip būtų kūrenama iki šiol, mokėtume ne apie 20, kaip dabar, o apie 60 centų už kilovatvalandę šiluminės energijos. Nors Valstybinė kainų ir energetikos komisija ir suskaičiavo didesnes šilumos kainas, šiemet pavykę pigiai nusipirkti biokuro, todėl šiluma kol kas nebrangsianti.

Įgyvendintas projektas „Šilutės miesto katilinės modernizavimas pastatant 10 MW šiluminės galios biokuro katilą“. Viso projekto vertė – 8,8 mln. Lt, 3,8 mln. Lt gauta iš 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos.

 

Pradžia – Juknaičiuose
Susirinkusiems Šilutės šilumos tinklų bendrovės direktorius A. Šaulys priminė kelią, kurį teko nueiti modernizuojant šilumos ūkį.
Pirmasis šiaudais kūrenamas katilas buvo pastatytas prieš 14 metų Juknaičiuose. Tada buvę daug kalbų, kad tų šiaudų trūks, kad gyventojai šals. Tačiau katilas iki šiol veikia ir, anot A. Šaulio, visi patenkinti.
Po poros metų pirmas biokuro katilas atsirado ir Šilutės katilinėje, vėliau buvo pastatyti dar du. Nuo tada apie 80 proc. visos šiluminės energijos jau buvo gaminama deginant biokurą.
Statant energiją taupyti padedantį kondensacinį ekonomaizerį, jau buvo numatyta, kad dar atsiras ir naujas 10 MW galingumo biokuro katilas. „Kai šį katilą pradėjome eksploatuoti, šiluminė energija Šilutėje gaminama tik iš biokuro. Pinigai, kuriuos anksčiau išleisdavome pirkdami importinį mazutą, dabar atitenka vietiniams biokuro gamintojams“, – sakė A. Šaulys.
Jis prisiminė, kaip prieš 15 metų lankantis jau tada biokurą naudojusiose Skandinavijos šalyse, atrodė, kad tokiam pat lygiui pasiekti neužteks ir dviejų gyvenimų, o dabar jau ir pas mus yra taip pat, o kai kas net geriau padaryta.
Bendrovės direktorius už kokybišką darbą padėkojo katilą pagaminusiems UAB „Enerstena“, UAB „Žibų“ statybininkams ir visiems, kurie padirbėjo, kad Šilutėje pradėtų veikti naujas katilas.

Naujasis 10 MW biokuro katilas paleistas prieš gerą pusmetį, tačiau oficialiai priduotas eksploatuoti tik praėjusią savaitę.

Biokuro resursai
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos pirmininkas Vytautas Stasiūnas šia proga kalbėjo: „Malonu girdėti, kad šiandien mes sakome gerus žodžius apie centralizuotą šilumos tiekimą. Jeigu toks susitikimas būtų vykęs prieš 15 metų, turbūt pusė kalbų būtų buvę, kaip atsikratyti centrinio šildymo ir pereiti prie individualaus… Ačiū skandinavams ir Vakarų šalims, kurios patarė išsaugoti ir modernizuoti centralizuotą šilumos tiekimą“.
Jis pasidžiaugė, kad Šilutė tapo vienu iš biokuro naudojimo Lietuvoje lyderių. Šiuo metu deginant biokurą šalyje pagaminama apie 35 proc. šiluminės energijos. Iki 2020 m. šis skaičius turėtų padidėti iki 85 proc. Anot V. Stasiūno, būta daug kalbų, kad degindami biokurą greitai iškirsime Lietuvos miškus. Paskaičiuota, kad per metus Lietuvoje užauga 17 milijonų kubinių metrų medienos, o panaudojame apie 7 milijonus. Ir deginama ne pati mediena, o jos atliekos.
Šilumos tiekėjų asociacijos pirmininkas sakė, kad tyrimais nustatyta, jog Lietuvoje per metus galima pagaminti tiek biomasės, kad ji prilygtų 2 milijonams tonų naftos. Sunaudojame tik pusę galimo išgauti biomasės kiekio, kitą dalį prarandame. V. Stasiūno manymu, užuot kasus ir eikvojus turimas naudingas žemės iškasenas, pirmiausia reikia išnaudoti biomasės resursus.
Šilumininkų asociacijos vadovas apgailestavo, kad pirmaudami ES šilumos ūkio modernizavimo srityje, esame paskutiniųjų gretose renovuodami daugiabučius. „Šilumos gamybos ir tiekimo renovacija apie 900 milijonų litų per metus sumažino šilumos gamybos kainas, tačiau dar 680 milijonų per metus galėtume sutaupyti, jeigu būtų renovuoti daugiabučiai“, – kalbėjo V. Stasiūnas.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Eismo įvykiai Šilutėje

Tauragės apskrities VPK praneša apie du eismo įvykius Šilutėje. Gruodžio 5-os rytą Lietuvininkų g., Šilutėje, blaivus 30-metis automobiliu BMW partrenkė ir sužalojo pėsčiųjų perėja ėjusią moterį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiek tiek anksčiau, lapkričio 26-os pavakare Tilžės g., Šilutėje, blaivi vairuotoja, gim. 1972 m., citroenu važiavusi per nereguliuojamą pėsčiųjų perėją nepastebėjo pėsčiosios ir ją partrenkė. Nukentėjusioji dėl sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Ieškoma būdų, kaip reguliuoti kormoranų ir probleminių vilkų gausą

kormoranai

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo ir kitų teisės aktų pakeitimus, kuriais keičiama kormoranų gausos reguliavimo tvarka bei leidimų paimti iš gamtos didelę žalą darančius ar pavojų keliančius vilkus ne medžioklės sezono metu išdavimo tvarka. Vilkai Ir šiuo metu gali būti išduodamas leidimas paimti iš gamtos didelę žalą darantį vilką, tačiau labai dažnai sumedžiojamas ne konkretus žalą ūkiniams gyvūnams padaręs vilkas. Tokia situacija susiklosto, nes medžiotojai neturi galimybių ištisomis dienomis budėti prie papjauto gyvulio ir

Milijono centų piramidei – 10 metų!

milijonas

Prieš dešimt metų, 2014 m. lapkričio 29 d., Pinigų muziejuje, Vilniuje, baigta statyti unikali piramidė, sudaryta iš daugiau kaip milijono lietuviškų vieno cento monetų. Šis unikalus statinys ne tik tapo pasaulio rekordininku, bet ir simboliškai žymi atsisveikinimą su litu. Per dešimtmetį piramidė tapo Pinigų muziejaus traukos centru ir įkvėpimo šaltiniu tūkstančiams lankytojų. Idėjos gimimas Milijono centų piramidės idėja kilo dviem Vilniaus universiteto fizikos studentams – Vytautui Jakštui ir Domui Jokubauskui. Įkvėpti „YouTube“ matyto vaizdo įrašo, kuriame amerikietis pastatė piramidę iš

Prezidentas priėmė septynių teisėjų priesaiką

piramidė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija ir atsižvelgdamas į Teisėjų tarybos patarimus, ketvirtadienį pasirašė dekretus dėl Lietuvos apeliacinio, Regionų administracinio ir apylinkių teismų teisėjų skyrimo ir priėmė jų priesaikas. Naujieji teisėjai prisiekė būti ištikimi Lietuvos Respublikai, savo pareigas atlikti garbingai, vykdyti teisingumą pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, ginti žmogaus teises, laisves ir teisėtus interesus. „Šalia teisėjo formalųjį statusą apibrėžiančių kodeksų, įstatymų, kitų teisės aktų, taip pat Jums keliamų etinių ir profesinio pasirengimo reikalavimų, nuo šiol Jus visada lydės

Taip pat skaitykite