Šiaudiniai sodai – pakeliui į UNESCO

Kitąmet Lietuva teiks paraišką, kad šiaudinių sodų rišimo tradicija būtų įrašyta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. 

Kultūros ministro Simono Kairio pavedimu Lietuvos nacionalinis kultūros centras įpareigotas koordinuoti šiaudinių sodų tradicijos nominacinės bylos rengimo procesą. Tam suburta darbo grupė, kurią sudaro Lietuvos nacionalinio kultūros centro, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato, Vilniaus etninės kultūros centro specialistai, Lietuvos nacionalinio muziejaus, Lietuvos istorijos instituto ekspertai, taip pat nevyriausybinės organizacijos, asociacijos „Dangaus sodai“, vienijančios sodų rišėjas, nariai. Bylos paraiška jau pradėta pildyti. Kaip sudėtinė paraiškos dalis kuriamas sodų rišimo tradiciją pristatantis vaizdo klipas.

Vadinama skirtingai

Šiaudiniai sodai, dar vadinti  liktoriumi, voru, pajonku, pajonkėliu, dangumi,  pasauliu, rojumi, sietynu, reketuku,

rekėžiu, krijeliu, aitvaru, miestu, žarondėliu, buvo rišami visoje Lietuvoje ir turėjo ne tik dekoratyvinę, bet ir apeiginę reikšmę. Šie dirbiniai gali būti įvairių formų, tačiau labiausiai paplitusi – dvi bendro pagrindo piramidės, kurių vienas smaigalys nukreiptas į viršų – dangų, kitas į apačią – požemį. Jei sodas sukasi – geras ženklas, nes tikima, kad jis apvalo namus, pripildo juos geros energijos ir darnos.

Ir šiandien užsakomi vestuviniai sodai, jie kabinami ir virš kūdikio lopšio, šeimos stalo, jais puošiami namai ruošiantis Kūčioms, Velykoms ir kitoms šventėms, taip pat neretai naudojami kaip dekoratyvinis interjero elementas. Ši tradicija įgyja vis didesnį aktualumą, įtraukia vis daugiau jos saugotojų, perėmėjų bei vartotojų, o dalis mūsų visuomenės šiuos tradicinę pasaulėžiūrą simbolizuojančius kūrinius suvokia kaip kultūrinės tapatybės ženklą.

Kultūros ministerija kartu su minėtos darbo grupės nariais kviečia visuomenę dalyvauti apklausoje, kuria siekiama įvertinti šiaudinių sodų reikšmę dabarčiai.

Nominacinės paraiškos rengimas įtrauktas į Kultūros paveldo išsaugojimo ir aktualizavimo politikos 2020–2024 metų veiksmų planą.

2017 m. sodų rišimo tradicija įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Nacionalinę paraišką rengė Vilniaus etninės kultūros centras, kuris nuo pat įkūrimo 1992 m. buria sodų rišėjas ir visus, kurie domisi šia tradicija. Centras organizuoja sodų rišimo dirbtuves, paskaitas, parodas, konferencijas ir festivalius, leidžia leidinius ir kt.

UNESCO Reprezentatyviajame žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąraše jau trys Lietuvos vertybės: kryždirbystė ir jos simbolika Lietuvoje, dainų ir šokių švenčių tradicija Baltijos šalyse bei sutartinės – lietuvių polifoninės dainos. Siekiama, kad ketvirtąja taptų šiaudinių sodų rišimo tradicija.

Kultūros min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Orai: bus kritulių, keli laipsniai šilumos

Meteo.lt praneša apie artėjančių dienų orus. Sausio 23 d., ketvirtadienį, dieną žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas pietų, pietryčių, 7-12 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15 m/s. Aukščiausia temperatūra  bus 0-3 laipsniai šilumos. Sausio 24 d., penktadienį, naktį daug kur, dieną vietomis krituliai, vyraus lietus, šlapdriba. Vėjas pietų, pietvakarių, naktį 7-12 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15 m/s, dieną – 6-11 m/s. Temperatūra naktį nuo 0 iki 3 laipsnių šilumos, dieną – 1-5 laipsniai šilumos. Sausio 25 d., šeštadienį, daug kur krituliai, vyraus nedidelis

Pažintiniai žygiai Pasaulinei pelkių dienai paminėti

Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija kviečia susipažinti su pelkėmis. Ta proga kviečiame į pažintinius žygius po regiono pelkes. Į žygius kviečia Nemuno deltos ir Pagramančio regioninių parkų bei Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato grupės. Specialistai ves žygius į Plynosios, Aukštumalos ir Artosios aukštapelkes. Išsami informacija apie žygius socialiniuose tinkluose: Pagramančio regioninis parkas Nemuno deltos regioninis parkas Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas. Kviečiame ir laukiame Nemuno deltos regioninis parkas sausio 14 d. paviešino tokią informaciją apie Šilutės rajone rengiamą žygį Pasaulinei pelkių dienai

Parama verslui kurti: Užimtumo tarnyba priminė, kas lemia paraiškos sėkmę

Kas trečias finansinės paramos prašantis vyras norėtų automobilio, o kas trečia moteris – įrangos grožio salonui. Tačiau tokie sprendimai ne visada lemia sėkmingą verslo startą. Praėjusių metų rudenį ketvirtajame paramos verslui kurti (PVK) etape Užimtumo tarnyba sulaukė 1198 paraiškų, iš kurių parama buvo skirta tik 396 darbo vietas planuojantiems įsteigti žmonėms. Šiuo metu paskelbtas naujas PVK paraiškų atrankos etapas. „Savarankiškai išgryninta ir ambicinga verslo idėja, numatytas konkurencingas atlyginimas, apgalvota plėtra ir gebėjimas vykdyti prisiimtus pareigojimus – tai yra namų darbai,

Atsiskaitys Šilutės rajono seniūnijų bendruomenėms

Informuojame, kad nuo vasario 3 d. Savivaldybės vadovai pradės ŠILUTĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS 2024 METŲ VEIKLOS ATASKAITOS pristatymą Šilutės rajono savivaldybės seniūnijose. Pristatant atskaitą dalyvaus UAB „Šilutės autobusų parkas“, UAB „Šilutės vandenys“, UAB „Šilutės šilumos tinklai“ ir Šilutės r. policijos komisariato vadovai.  

Taip pat skaitykite