Provanso paieškos nuvedė į Venckus
Žodis Provansas mums asocijuojasi su Prancūzijos miestais Nica, Marseliu, Kanais, Avinjonu, ir, žinoma, levandomis. Žydintys laukai užburia akis, o kvapas įsimena ilgam. Negalėdami nuvykti į Prancūziją, džiaugiamės turėdami galimybę pasigrožėti šių nuostabių augalų vaizdais ir kvapais visai mūsų pašonėje – Venckų kaime, prie Žemaičių Naumiesčio.
Levandų sode mus, būrelį Šilutės moterų seklyčios narių, pasitiko šeimininkai Lina ir Mindaugas Vingiai. Pirmiausia pasivaikščiojome po levandų lauką, supantį didelę seną obelį, dar dosniai dalijančią derlių.
Kieme akys krypo į atskiruose didelio sodo kampeliuose įrengtas poilsio vieteles, su dominuojančia violetine – levandų – spalva. Ypač akis traukė ryškiai žydintys ir gausiai drugelių lankomi levandinų krūmai. Pirmosioms nuotraukoms ir pasirinkome juos.
Ir kaip neparagausi levandų arbatos su citrina!
Medumi pagardinta arbata labai skani ir gaivinanti. O ir patiekiama arbata labai gražiai – stiklinaitėje su rankenėle panardinta mažytė levandų šluotelė, citrinos griežinėlis, dailus medaus indelis ir šilauogės. Ilsėkis ir mėgaukis. Sėdėdamos pavėsyje pasiklausėme šeimininkės pasakojimo, kaip kilo idėja kurti levandų sodą, kas padėjo atlikti pirmuosius darbus, kokius aliejus spaudžia ir kokiems tikslams jie naudotini.
L. Vingienė pasidžiaugė, kad pasigrožėti levandomis ir dalyvauti jos siūlomuose pažintiniuose susitikimuose atvyksta žmonės ne tik iš Šilutės rajono, bet ir iš tolimesnių kampelių, daugiausiai iš Žemaitijos. Mūsų lankymosi dieną sodą aplankė atstovai iš LNK televizijos.
O mažytėje krautuvėlėje, kurioje taip pat dominuoja violetinė spalva, telpa daugybė įvairiausių prekių: rožių, obuolių, levandų aliejukai, žvakės, servetėlės, levandų puokštelės ir kt. Parduotuvėlę puošia šeimininkės rankomis dekupuoti baldai, įvairios margintos dėžutės, žvakidės, gėlės.
„Be akiai malonaus vaizdo, levandos gali būti naudingos žmogui. Yra žinoma, kad daugiau nei prieš šimtmetį buvo atrasta, jog jų eterinis aliejus gali numalšinti skausmą ir užkirsti kelią infekcijoms. Tiesa, minėtieji aliejai yra gaminami iš levandų žiedų. Tačiau panaudojami gali būti tiek levandų stiebai, tiek lapai. Visos augalo dalys yra labai kvapnios. Augalai naudojami muilams, patalpų kvepikliams, kūno priemonėms. Be jokios abejonės yra ir levandų kvepalų, kuriais jau XIV amžiuje kvepindavosi kilmingos europietės“, – rašoma Vikipedijoje. Ir mes nusipirkome levandų aliejaus buteliukų sau ir lauktuvių parvežėme.
Biruta Jakštytė