Pirmoji ponia: kova su krūties vėžiu – mūsų visų atsakomybė

Lietuvos Respublikos Prezidentūroje pirmadienį vyko informacinės sklaidos renginys „Krūties vėžio prevencija: svarbiausia laiku atlikti patikras“, kurį inicijavo pirmoji ponia Diana Nausėdienė.

Pirmosios ponios globojamame renginyje dalyvavo Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos bei iniciatyvos „Sužydėjusi viltis“ atstovės, diplomatinių misijų Lietuvoje vadovai, Lietuvos savivaldybių merai bei sveikatos priežiūros įstaigų atstovai, nacionalinė ir regioninė žiniasklaida.

Pirmosios ponios žodžiais, šiandienos renginys yra proga padėkoti tiems, kurie nuolat dirba ties tuo, kas veiksminga saugant ir didinant laiko, sveikatos bei gyvybės vertę visuomenėse – tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

„Dėkojame kiekvienam, kuris plėtoja konkrečius visuomenės gerovės, visų pirma žmonių sveikatos, stiprinimo procesus atokiausiuose Lietuvos regionuose, mažindami visų rūšių socialinę atskirtį. Dėkojame tiems, kurie ne tik apmąsto gerąsias tarptautines praktikas, bet ir, permąstę regionų vystymo aspektu probleminius klausimus, žengia toliau. Konstruktyviais, inovatyviais sprendimais įveikia sisteminius ir taikomuosius iššūkius regionuose, paverčia juos sėkmingais darbais ir apčiuopiamais rezultatais dėl kiekvieno žmogaus, o krūties vėžio prevencijos atveju – dėl kiekvienos moters sveikatos išsaugojimo, giliai suvokdami jos vaidmenį demokratizacijos, šeimos ir visuomenės klestėjimo procesuose“, – kalbėjo D. Nausėdienė.

Pirmoji ponia akcentavo, jog krūties vėžys yra dažniausia onkologinė moterų liga ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Reali pagalba moters sveikatinimui stiprina jos vaidmenį, ateities perspektyvas ir yra svarbi kuriant sveiką ir stiprią valstybę. O valstybė yra stipri tiek, kiek stiprus ir sveikas yra kiekvienas visuomenės narys.

Pirmoji ponia taip pat pabrėžė laiku pateikiamos informacijos apie ligą, žinių apie galimus jos prevencijos būdus svarbą, patikimos informacijos prieinamumo kiekvienam Lietuvos piliečiui ir pilietei apimties didinimo bei paslaugų pasiekiamumo kiekvienai Lietuvos moteriai ir jų kokybės gerinimo būtinybę.

„Kasmet Lietuvoje 1 700 moterų diagnozuojamas krūties vėžys. Keli šimtai moterų kasmet pralaimi kovą su šia liga. Ši diagnozė yra ne tik viena dažniausių moterų vėžio formų, bet ir ženkli su vėžiu susijusio mirtingumo priežastis. Krūties vėžys, be abejo, sunkiausias yra pacientei, bet neišvengiamai paliečia ir neigiamai veikia visą moters šeimą“, – teigė D. Nausėdienė.

Pasak pirmosios ponios, tam, kad vėžio diagnozė nesugriautų gyvenimo pagrindų, kiekvienas iš mūsų gali imtis veiksmų, siekdamas sumažinti žalą ir kuo anksčiau nustatyti ligą.

„Raginkime visas moteris pasidomėti rizikos veiksniais. Kvieskime pasikalbėti su savo gydytojais apie individualias grėsmes, aktyviai domėtis ir dalyvauti rekomenduojamuose prevenciniuose tyrimuose ir bendruosiuose profilaktiniuose patikrinimuose. Raginu suvokti, kad būtent laiku atliekama patikra ir ankstyva diagnozė gali išgelbėti Jūsų gyvybę bei sveikatą. Ankstyva diagnozė ženkliai didina teigiamų gydymo rezultatų tikimybę“, – sakė D. Nausėdienė.

Pirmoji ponia atkreipė dėmesį į tai, jog prevencinės programos amžiaus grupės praplėtimas – ypač svarbus valstybės politikos pokytis. Nuo 2025 m. nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio galės moterys nuo 45 iki 75 metų. Tai atveria kelią papildomai daugiau nei 180 tūkstančių moterų profilaktiškai pasitikrinti.

Valstybės finansuojama programa, suteikianti galimybę kas dvejus metus atlikti mamogramą, – tai, ko praleisti neturi nė viena tikslinės amžiaus grupės moteris. Šiais metais tokia valstybės finansuojama galimybė garantuota daugiau nei 600 tūkstančių moterų, tačiau pasitikrina mažiau nei pusė.

Pirmoji ponia akcentavo savivaldybių vaidmenį ir indėlį, ragino ieškoti efektyvių būdų, kaip žinia apie prevencines patikras galėtų greičiau ir tiksliau pasiekti moteris atokiausiuose šalies kampeliuose, kaip įveikti logistines kliūtis, juolab kad Lietuvoje yra gerųjų pavyzdžių. D. Nausėdienė dėkojo ligoninių vadovams, medikams, sveikatos biurų specialistams už nuoširdų, sunkų darbą ir pakvietė juos dirbti proaktyviai.

„Būtina siekti maksimalios pažangos įgyvendinant prevencijos programas, nes per daug lietuvių žino, ką reiškia prarasti motiną, žmoną, dukrą, seserį ar kitą mylimą žmogų dėl krūties vėžio. Pasaulio medicinos moksliniai tyrimai greitina pažangą diagnozuojant ir gydant krūties vėžį, todėl didėja galimybės gerinti išgyvenamumą dėl šios ligos. Labai svarbu, kad Lietuvos moterys taip pat turėtų galimybę pasinaudoti mokslinės pažangos sėkmės vaisiais. Tam kritiškai būtinas prieinamumas prie inovatyvaus gydymo ir inovatyvių vaistų“, – kalbėjo D. Nausėdienė, pridūrusi, jog modernus gydymas turi būti ne prabanga, bet visuotinė kiekvienos moters teisė ir galimybė.

Pirmoji ponia dar kartą pakvietė medikus, visuomenines organizacijas, Vyriausybės ir savivaldybių institucijas, įmones, mokslo tyrimų centrus ir kitas suinteresuotas grupes didinti informuotumą apie tai, ką Lietuvos moterys gali padaryti, kad užkirstų kelią krūties vėžiui.

Prezidento komunikacijos grupė

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Renkamės vejos sėklą: gryną ar mišinius?

Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti mažiausiai kelias dešimtis skirtingų vejos sėklų rūšių ir mišinių, pritaikytų įvairiems poreikiams: nuo dekoratyvinių iki sportinių, nuo pavėsiui skirtų iki lėtai augančių vejų. Anot namų aplinkos priežiūros ekspertų, ką rinktis, priklauso nuo konkrečių poreikių. Taip pat dirvožemio sąlygų ir pageidaujamo vejos tipo – rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai.  „Vejų ir kitų augalų sėklos yra dviejų tipų: grynos, tik vienos veislės augalų, neturinčios priemaišų, ir sėklų mišiniai. Pastarieji – vieni populiariausių. Jų privalumas toks, kad jie

Praėjusią savaitę policija daugiausia užfiksavo smurtavimo atvejų

policijos

Birželio 2-8 d. Tauragės apskr. VPK pareigūnai užregistravo 336 įvykius ir pradėjo 23 ikiteisminius tyrimus, iš kurių 11 ikiteisminių tyrimų buvo pradėta dėl fizinio skausmo sukėlimo. Smurtas artimoje aplinkoje jau tapo kasdien paros įvykių suvestinėse aprašomų nusikaltimų dalimi.  Birželio 8 d. naktį Kebelių k., Saugų sen., nepažįstami asmenys sužalojo neblaivų (0,75 prom.) vyrą, gim. 1984 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Patiriate smurtą? Netylėkite, skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 ir policijos pareigūnai jums suteiks visokeriopą pagalbą. Netoleruokime smurto! Nustatyti 92

Žuvėdros, vėtrungės ir krikštai – taip Neringa įamžinta pašto ženkle

Neringa

Birželio 6 d. Lietuvos paštas išleido naują pašto ženklą, dedikuotą vienai iš išskirtiniausių Lietuvos vietovių – Neringai. Tai ketvirtasis pašto ženklas iš serijos „Lietuvos kurortai“. Naująjį ženklą sukūrė dailininkė Audronė Uzielaitė. Jo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vienetų. Pašto ženklo pirmos dienos datos antspaudavimas vyko išleidimo dieną Nidos pašto skyriuje (Taikos g. 13). Ant pašto ženklo vaizduojami charakteringi Neringos simboliai: medinė architektūra, ramios marios, kopos, senieji krikštai – mediniai antkapiniai paminklai, vėtrungės ir neatsiejama pajūrio palydovė –

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Taip pat skaitykite