Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu
Ruduo įsibėgėja. Po truputį dirbamos žemės laukuose skverbiasi paviršiun žaluma – dygsta žieminių javų pasėliai. Tai ir ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti mąstyti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams įgyjančių piktžolių.
Kaip tai padaryti?
Bandydami atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų ir žieminių kviečių pasėliuose. Siekiant tyrimų tikslumo, visi bandymai turės pakartojimų, kurie bus įrengti keliuose blokuose.
Viena iš tyrimus Labūnavos laukuose atliekančių mokslininkių dr. Ona Auškalnienė įsitikinusi – herbicidų efektyvumo tyrimai šiandien aktualūs kaip niekada, mat piktžolių kontrolė kasmet tampa vis sudėtingesnė. Kodėl taip yra, mokslininkė įvardija kelias priežastis. „Dėl ūkininkų taikomų technologijų, mažėjančio žemės dirbimo intensyvumo, didėja vienaskilčių piktžolių populiacijos. Negana to, didėja atsparumas herbicidams. Tai ypač būdinga smilguolei ir peliniam pašiaušėliui“, – vardija mokslininkė.
Pasak Onos Auškalnienės, anksčiau ūkininkai rudeninę piktžolių kontrolę vykdė nenoriai, motyvuodami tuo, kad neaišku, ar javai išžiemos. Dabar, susidurdami su nemažomis dirvinių smilguolių ar pelinių pašiaušėlių populiacijomis, šio klausimo net nebekelia – pavasarinės kontrolės susitvarkyti su šiomis piktžolėmis tiesiog nebepakanka.
Svarbu tinkamai parinkti herbicidus
„Vykdant rudeninę piktžolių kontrolę, labai svarbu tinkamai pasirinkti herbicidų mišinius. Jų naudojimo normos yra griežtai reglamentuojamos. Kadangi vis didėja piktžolių atsparumas atskiroms veikliosioms medžiagoms, jų efektyvumas gali būti visai ne toks, kokio tikėtasi“, – nuogąstauja mokslininkė.
Jai antrina ir „Linas Agro“ ekspertė dr. Gabrielė Pšibišauskienė. Jau daugelį metų agrotechnologines konsultacijas agronomams ir ūkininkams teikianti ekspertė pastebi, kad piktžolių atsparumas preparatams, yra opi problema, kurią, neviršijant leistinų herbicidų naudojimo normų, galėtų išspręsti nebent naujų veikliųjų medžiagų įvedimas.
„Remdamasi ilgamete praktika, paruošiau visas galimas mišinių ir derinių variacijas, kurios ir bus išbandomos platformoje „Grūdo kelias 2023”. Kiekviename parinktų variantų yra veikliosios medžiagos, skirtos tiek vienskilčių, tiek ir dviskilčių piktžolių naikinimui. Mūsų tikslas – teikti rekomendacijas, kaip suvaldyti konkretaus lauko piktžolėtumą; rasti veikliąsias medžiagas, kurios, neviršijant leistinų normų, efektyviausiai veiktų įvairias piktžoles. Kad niekam nekiltų abejonių dėl tyrimų skaidrumo, šiai užduočiai pasitelkėme nepriklausomus LAMMC mokslininkus. Šiandien jie jau yra atlikę piktžolių rapsų laukeliuose kontrolę. Dabar ruošiamasi purkšti žieminių kviečių pasėlius. Javų purškimo laikas – BBCH 10-11 tarpsnis, kai pilnai išsiskleidžia pirmasis šių augalų lapelis“.
Derina daugelio rūšių veikliąsias medžiagas
Agrotechnologijų plėtros vadovė įsitikinusi – siekdami efektyvesnės kontrolės, ūkininkai turėtų rinktis daugiau negu dvi veikliąsias medžiagas turinčius herbicidų mišinius ir tokiu būtų sumažinti riziką dėl galimo piktžolių atsparumo atsiradimo.
„Iki šiol savo pasėlių apsaugai ūkininkai dažniausiai naudodavo dviejų skirtingų komponentų mišinius. Tačiau kasmet piktžolėms įgyjant vis didesnį atsparumą, norint pasiekti tokį pat efektą tektų smarkiai padidinti herbicidų normas. To daryti negalima. Yra atlikta daugybė mokslinių tyrimų, kurie įrodė, kad didžiausią įtaką įvairių veikliųjų medžiagų atsparumui turi būtent didelių herbicidų dozių laukuose naudojimas. Išgyvenusios piktžolės ir net atskiros jų populiacijos įgyja imunitetą Todėl vienintelė išeitis šiandien lieka ieškoti veikliųjų medžiagų, kurioms rudeninės piktžolės dar nėra atsparios“, – tikina agrotechnologijų plėtros vadovė.
Pesticidų prekybos vadovas Darius Poškaitis sako, kad atsižvelgiant į šių dienų piktžolių kontrolės problematiką, „Linas Agro“ komanda savo klientams paruošė keletą herbicidų mišinių: „Rekomenduojame mišinius, kurių sudėtyje vienskilčių piktžolių kontrolei rudenį vyrauja prosulfokarbo, flufenaceto, diflufenikano-chlorotolurono-pendimentalino derinio veikliosios medžiagos. Dviskiltėms piktžolėms kontroliuoti rudenį rekomenduoju daugiau nei 7 veikliąsias medžiagas skirtinguose herbicidų deriniuose. Naujausias herbicidinis rudens sprendimas vienskilčių ir dviskilčių piktžolių kontrolei yra ELIPRIS ir BOXER herbicidų derinys sudarytas iš 4 veikliųjų medžiagų. Patikrintas produktas LEGACY PRO – iš trijų veikliųjų medžiagų, dėl savo efektyvumo tapo vienu iš dažnai rudens piktžolių kontrolei pasirenkamų herbicidų“, – rekomenduoja D. Poškaitis.
Galite pasižiūrėti „Grūdo kelio“ reportažus: Grūdo kelias 2023. Naujovės praktikoje.