Pavojingas įprotis reikalauti antibiotikų – retas susimąsto apie pasekmes

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet daugiau nei 1,2 milijono žmonių miršta nuo infekcijų, kurias sukelia antibiotikams atsparios bakterijos.

Lietuvoje ši problema taip pat didėja – net 43 proc. kompensuojamų antibiotikų receptų neatitinka nustatytų skyrimo taisyklių.

Ekspertai kraipo galvas girdėdami, kaip pacientai be priežasties gydytojų reikalauja antibiotikų, nesilaiko vaisto vartojimo rekomendacijų. Racionalaus vaistų vartojimo skatinimo komiteto pirmininko pavaduotoja Dalia Ozolienė papasakojo, su kokiomis pasekmėmis susidursime, jei žmonės ir toliau taip elgsis.

Kodėl taip svarbu antibiotikus vartoti racionaliai?

Racionalus antibiotikų vartojimas yra būtinas norint užkirsti kelią antimikrobiniam atsparumui plisti. Jei antibiotikai bus vartojami neatsakingai, bakterijos įgis atsparumą. Tai reikš, kad įprastos infekcijos taps labai sunkiai gydomos arba visai nepagydomos. Jau dabar susiduriame su infekcijomis, kurioms nėra veiksmingų gydymo būdų. Tai kelia didžiulę grėsmę ne tik pavieniams pacientams, sveikatos apsaugos sistemai, bet ir visai visuomenei – komplikacijų rizika auga, o gydymo kaštai didėja.

Kada vaistas vartojamas racionaliai?

Vaistas vartojamas racionaliai, kai jis vartojamas saugiai, veiksmingai, o jo kaina – optimali ir pacientui, ir valstybei.

Kokie yra pagrindiniai veiksniai, prisidedantys prie netinkamo antibiotikų vartojimo?

Visų pirma, netinkami gydytojų sprendimai. Kartais antibiotikų skiriama net tada, kai nėra tiksliai nustatyta infekcijos priežastis arba jie naudojami tik norint apsidrausti. Skiriama per daug arba konkrečiai ligai gydyti netinkamų plataus poveikio antibiotikų. Pavyzdžiui, amoksicilinas netinka mikoplazmų sukeltam netipiniam plaučių uždegimui gydyti, nors kartais jo vis tiek skiriama.

Antra – pacientų spaudimas. Tikėdamiesi greitai pasveikti pacientai dažnai reikalauja skirti jiems antibiotikų net kai jų nereikia, pavyzdžiui, esant virusinėms infekcijoms.

Trečia – savigyda. Žmonės linkę vartoti po ankstesnio gydymo likusius antibiotikus. Visi šie veiksniai stipriai prisideda prie bakterijų atsparumo vystymosi.

Kaip dažnai gydytojai susiduria su pacientų spaudimu skirti antibiotikų?

Gana dažnai. Pacientai mano, kad antibiotikai yra greičiausias būdas pasveikti, ir prašo jų net tais atvejais, kai infekcija yra virusinės kilmės. Gydytojams svarbu remtis diagnostiniais tyrimais, kad nustatytų, ar antibiotikai iš tikrųjų yra būtini. Be to, gydytojai turėtų būti pasiruošę kantriai paaiškinti pacientams, kodėl neatsakingas antibiotikų vartojimas gali būti žalingas tiek jiems patiems, tiek aplinkai.

Kokie tyrimai padeda gydytojams nustatyti, ar pacientui reikia antribiotikų?

Šiuolaikinė medicina siūlo kelis svarbius diagnostinius tyrimus. Vienas jų – A grupės beta hemolizinio streptokoko greitasis testas, leidžiantis nustatyti, ar ligos sukėlėjas yra streptokokas. Lietuvoje šeimos gydytojo paslaugas teikiančios gydymo įstaigos yra skatinamos šį testą taikyti visiems pacientams, susirgusiems viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Įtariant šlapimo takų infekciją, skatinama atlikti šlapimo pasėlio tyrimą, kuris padeda gydytojui priimti sprendimą, ar taikyti antibakterinį gydymą.

Pacientui gali būti atliekamas bendrasis kraujo tyrimas ir C reaktyvinio baltymo (CRB) tyrimas, kurie padeda diferencijuoti bakterines ir virusines infekcijas. Visus šiuos tyrimus nemokamai pacientui gali atlikti šeimos gydytojas. Jie leidžia gydytojams priimti pagrįstus sprendimus, o pacientams išvengti nereikalingo antibiotikų vartojimo.

Kaip pacientai gali prisidėti prie racionalaus antibiotikų vartojimo? Ką jie turėtų žinoti apie netinkamo antibiotikų vartojimo rizikas?

Visų pirma, pacientams reikėtų suprasti, kad antibiotikai nėra panacėja. Jie neveikia virusinių infekcijų, pvz., gripo, todėl liga gali progresuoti. Be to, netinkamas antibiotikų vartojimas skatina bakterijų atsparumo vystymąsi. Tai gali pasunkinti gydymą ateityje.

Antibiotikai veikia ne tik ligos sukėlėją, bet ir visą žmogaus organizmą, naikina gerąsias bakterijas, gyvenančias žmogaus žarnyne. Šio atsakingos už imunitetą, kai kurių vitaminų sintezę, mineralų įsisavinimą. Žarnyno mikrobiotos pokyčiai siejami su tokiomis ligomis, kaip diabetas, metabolinis sindromas, net psichikos ligos. Šis procesas kelia pavojų, todėl svarbu, kad kiekvienas iš mūsų prisidėtume prie atsakingo antibiotikų vartojimo.

Šis straipsnis yra Valstybinės ligonių kasos vykdomos informacinės farmacinio raštingumo kampanijos „Vaistai nekalba“ dalis.

 

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sukčiai vėl suaktyvėjo – iš gyventojų išvilioja ir šešiaženkles sumas

Nepaisant kone kasdienių žinių apie internetinių ir telefoninių sukčių veiklą, apgavikų laimikiai auga. Vien paskutinėmis žiemos ir pirmomis pavasario dienomis iš žmonių net šešiskart išviliotos sumos, viršijusios 25 tūkst. eurų. Ekspertai ragina neprarasti budrumo ir telefonu neatskleisti jokių asmeninių duomenų. „Nei banko darbuotojai, nei policijos pareigūnai neprašo žmonių atskleisti savo elektroninės bankininkystės prisijungimo kodų ar panašios jautrios asmeninės informacijos. Nekalbant jau apie atvejus, kai rusiškai kalbantys asmenys prisistato esantys „Google“ ar „Igničio“ darbuotojais. Vos išgirdę tokius ar panašius teiginius bei

Dantų protezavimas – procedūros eiga ir dažniausios baimės

Dantų protezavimas – tai prarastų arba pažeistų dantų atkūrimo procedūra, kuri leidžia atkurti ne tik estetiką, bet ir kramtymo funkciją. Šiuolaikinė odontologija siūlo įvairius protezavimo būdus – nuo išimamų protezų iki fiksuotų dantų ant implantų ar natūralių dantų. Nors ši procedūra daugeliui pacientų kelia nerimą – ji dažniausiai yra neskausminga ir suteikia ilgalaikį rezultatą. Konsultacija ir gydymo plano sudarymas Pirmasis etapas – išsami konsultacija su odontologu, kurios metu įvertinama burnos sveikata, atliekami rentgeno ar kompiuterinės tomografijos tyrimai. Gydytojas nustato, ar

Kas yra poveikio duomenų apsaugai vertinimas ir kada jis reikalingas?

Poveikio duomenų apsaugai vertinimas (PDAV) yra sisteminis procesas, kurio metu organizacija įvertina – kaip tam tikri duomenų tvarkymo veiksmai gali paveikti asmens duomenų saugumą ir privatumą. Šis vertinimas leidžia identifikuoti galimas rizikas, įvertinti jų poveikį bei parengti tinkamas priemones joms sumažinti. Poveikio duomenų apsaugai vertinimas yra viena iš pagrindinių priemonių, kuri padeda užtikrinti, kad organizacija laikosi Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimų. Kada poveikio duomenų apsaugai vertinimas yra privalomas? BDAR 35 straipsnis numato, kad poveikio duomenų apsaugai vertinimas yra privalomas,

Plastmasinių bakų panaudojimo galimybės stebina savo įvairove

Plastikinis bakas gali kainuoti vos kelis eurus, tačiau net ir patys maloniai nustebsite, kaip įvairiai bei naudingai gali būti panaudojamas šis gaminys. Galite panaudoti namų ūkyje Štai, kaip įvairiai plastmasinį baką galite panaudoti namų ūkyje: Laikykite įvairius daiktus, pvz., žaislus, sporto inventorių, sodo įrankius ar valymo priemones; Bakelis gali tapti patogiu konteineriu daiktams, kuriuos reikia nešioti iš vienos vietos į kitą; Naudokite plastmasinius bakus daiktams, kuriuos reikia laikyti lauke, apsaugoti nuo lietaus ir dulkių; Suskirstykite smulkius daiktu – varžtus, vinis,

Taip pat skaitykite