Pasveikinkim vieni kitus Lietuvos vardo dienos proga!

2019 metais Lietuvos Respublikos Seimas kovo 9-ąją įtraukė į minėtinų Lietuvos datų sąrašą. Kovo 9-oji buvo paskelbta Lietuvos vardo diena.

Kvedlinburgo analų ištrauka (tekste pažymėta vieta, kurioje minima Lietuva).

Lietuvos vardas pirmą kartą aptinkamas įrašytas Kvedlinburgo analuose.

Juose rašoma, kad 1009 m. kovo 9-ąją, vykdamas krikštyti pagonių, Lietuvos pasienyje buvo nužudytas Šventasis Brunonas Bonifacas. Tad buvo nuspręsta kovo 9-ąją laikyti Lietuvos vardo diena.

Seimas paskelbė Lietuvos vardo dieną

Pasaulio istorinėje literatūroje yra nusistovėjusi tradicija metus skaičiuoti nuo pirmojo paminėjimo rašytiniame šaltinyje. Buvo iškilmingai paminėtas Lietuvos vardo tūkstantmetis, tačiau ši data nebuvo įrašyta į Lietuvos valstybei reikšmingų kultūrinių-istorinių įvykių įprasminimo minėtinų datų sąrašą. Minėdami Lietuvos vardo paminėjimo dieną, kartu prisimename ir Lietuvos daugiau kaip tūkstantmetę istoriją. Šios datos paminėjimas skatina puoselėti istorinę atmintį, stiprinti Lietuvos visuomenės pilietinę savimonę, skirti daugiau dėmesio pristatant Lietuvą pasauliui. Tai buvo aptarta Seime 2019 m., kai nuspręsta kovo 9-ąją paskelbti Lietuvos vardo diena.

Atmintinų dienų įstatyme įtvirtinta, kad atmintina diena – reikšminga diena, susijusi su esminiais Lietuvos valstybingumo kūrimo ir įtvirtinimo įvykiais, visuotinių vertybių propagavimu, atminimo kultūros ir gyvosios istorijos išsaugojimu. Jame į atmintinų dienų sąrašą įtrauktos kelios dešimtys datų.

Iš kur kilo vardas Lietuva?

Kalbininkai, istorikai yra paskelbę įvairių savo nuomonių, nes juk įdomu, kodėl vardas – Lietuva? Kalbininkas, itin kruopščiai nagrinėjęs baltų gentis, mokslų daktaras Letas Palmaitis mano, kad Brunonas buvo nužudytas netoli Jurbarko. Teritorija – Lietuvos. Tai ir vardas užrašomas Lietuvos. Lenkai mano, kad Brunonas nužudytas Gižicko mieste.

Yra kelios gražiojo mūsų Lietuvos vardo kilmės versijos. Kalbininkas Kazimieras Kuzavinis įsitikinęs, kad Lietuvos vardui pradžią davė upė Lietava – dešinysis Neries intakas.

Baltistas Simonas Karaliūnas mano, kad Lietuvos vardas susijęs su vokišku žodžiu „leiten“. Jis reiškia vadovauti, vesti. Tai Lietuvos vardas galėjęs iš pradžių reikšti kariauną.

Istorikas Artūras Dubonis sako, kad XV amžiuje Lietuvos didžiojo kunigaikščio valdininkų luomas vadinosi leičiai. Nuo to ir valstybės pavadinimas: Lietuva – leičių šalis.

Yra, kas lietuvius kildino iš romėnų. Tad ir žodį Lietuva kildino iš itališko L‘Italia . Lotyniškai „litus“ reiškia jūros krantą. Lietuva – jūros kranto šalis? Bene žinomiausias – Lietuva nuo žodžio lietus, nes čia daug lyja…

——

Kalendorius skelbia, kad kartu su Lietuva savo vardadienius šiandien švenčia Dominyka, Dominykas, Klausgailas, Klausgailė, Klausilas, Klausilė, Klausutė, Klausutis, Klausvyda, Klausvydas, Pranciška, Žyginta, Žygintas, Žygintė.

pamarys.eu

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip pasirinkti tušą, kuris pritaikytas tavo akių formai?

akių tušas

Kiekvieną rytą teptukas slysta per blakstienas, tikintis pabrėžti žvilgsnį, tačiau retai susimąstome, kodėl vienas tušas suteikia lėlės akių efektą, o kitas vos pastebimas. Paslaptis slypi ne tik pačiame produkte, bet ir… tavo akyse. Ne, tai ne metafora – tavo akių forma iš tikrųjų turėtų nulemti, kokį blakstienų tušą renkiesi. Tinkamai parinktas tušas gali vizualiai pakelti akis, padaryti jas atviresnes ar rafinuotesnes, beveik kaip subtilus makiažo architektas. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip skirtingoms akių formoms pritaikyti tušo tipai padeda atskleisti geriausias tavo

Įkliuvo 12 neblaivių vairuotojų

Balandžio 14-21 d. policijos pareigūnai intensyviai tikrino vairuotojų blaivumą, vykdė kitas prevencines priemones. Užfiksuota 140 Kelių eismo taisyklių pažeidimų bei nustatyta 12 neblaivių vairuotojų (5 – pagal LR BK, bei 7 – pagal LR ANK). Pirmasis neblaivus vairuotojas nustatytas gavus neabejingo piliečio pranešimą: vykdamas pro šalį pastebėjo nuo kelio važiuojamosios dalies nuvažiavusį automobilį „Peugeot 406“ ir jo viduje esantį žmogų. Joniškės k., Tauragės r., policija rado neblaivų (2,68 prom.) vyrą, gim. 1974 m., nuvažiavusį nuo kelio. Policijos pareigūnai nustatė 4

Finansų ministerija teikia mokestinių pasiūlymų paketą

mokesčiai

Finansų ministerija įkėlė į teisės aktų derinimo sistemą mokestinių pakeitimų teisės aktų paketą, kuriame pasiūlymai padėsiantys užtikrinti Valstybės gynybos fondo finansavimą, didinantys mokestinės sistemos efektyvumą ir progresyvumą. Priėmus visus mokestinius pasiūlymus, planuojama į valstybės ir savivaldybių biudžetus papildomai surinkti 248,7 mln. eurų 2026 m., 624,6 mln. eurų – 2027 m., o valstybės gynybai finansuoti papildomai planuojama sukaupti 306 mln. eurų jau 2026 m., 523,6 mln. eurų – 2027 m. Siekiant mokestinę naštą visuomenėje pasidalinti teisingai, mokestinių pasiūlymų paketu teikiami subalansuoti

Popiežius Pranciškus bus laidojamas šeštadienį

Praėjusį pirmadienį buvo pranešta, kad popiežius Pranciškus šią dieną mirė savo rezidencijoje Šv. Mortos svečių namuose, Vatikane  būdamas 88-erių metų amžiaus. Popiežiaus liturginių apeigų tarnyba pranešė, kad popiežiaus Pranciškaus laidotuvių Mišios bus aukojamos balandžio 26 dieną Šv. Petro aikštėje. Jų pradžia – 10 val. vietos laiku. Laidotuvių apeigoms vadovaus kardinolų kolegijos dekanas Giovanni Battista Re. Balandžio 23 d. karstas su Šventojo Tėvų kūnu iš Šv. Mortos namų koplyčios bus perkeltas į Šv. Petro baziliką, suteikiant galimybę tikintiesiems prie jo prisiartinti

Taip pat skaitykite