Pasveikinkim vieni kitus Lietuvos vardo dienos proga!
2019 metais Lietuvos Respublikos Seimas kovo 9-ąją įtraukė į minėtinų Lietuvos datų sąrašą. Kovo 9-oji buvo paskelbta Lietuvos vardo diena.
Lietuvos vardas pirmą kartą aptinkamas įrašytas Kvedlinburgo analuose.
Juose rašoma, kad 1009 m. kovo 9-ąją, vykdamas krikštyti pagonių, Lietuvos pasienyje buvo nužudytas Šventasis Brunonas Bonifacas. Tad buvo nuspręsta kovo 9-ąją laikyti Lietuvos vardo diena.
Seimas paskelbė Lietuvos vardo dieną
Pasaulio istorinėje literatūroje yra nusistovėjusi tradicija metus skaičiuoti nuo pirmojo paminėjimo rašytiniame šaltinyje. Buvo iškilmingai paminėtas Lietuvos vardo tūkstantmetis, tačiau ši data nebuvo įrašyta į Lietuvos valstybei reikšmingų kultūrinių-istorinių įvykių įprasminimo minėtinų datų sąrašą. Minėdami Lietuvos vardo paminėjimo dieną, kartu prisimename ir Lietuvos daugiau kaip tūkstantmetę istoriją. Šios datos paminėjimas skatina puoselėti istorinę atmintį, stiprinti Lietuvos visuomenės pilietinę savimonę, skirti daugiau dėmesio pristatant Lietuvą pasauliui. Tai buvo aptarta Seime 2019 m., kai nuspręsta kovo 9-ąją paskelbti Lietuvos vardo diena.
Atmintinų dienų įstatyme įtvirtinta, kad atmintina diena – reikšminga diena, susijusi su esminiais Lietuvos valstybingumo kūrimo ir įtvirtinimo įvykiais, visuotinių vertybių propagavimu, atminimo kultūros ir gyvosios istorijos išsaugojimu. Jame į atmintinų dienų sąrašą įtrauktos kelios dešimtys datų.
Iš kur kilo vardas Lietuva?
Kalbininkai, istorikai yra paskelbę įvairių savo nuomonių, nes juk įdomu, kodėl vardas – Lietuva? Kalbininkas, itin kruopščiai nagrinėjęs baltų gentis, mokslų daktaras Letas Palmaitis mano, kad Brunonas buvo nužudytas netoli Jurbarko. Teritorija – Lietuvos. Tai ir vardas užrašomas Lietuvos. Lenkai mano, kad Brunonas nužudytas Gižicko mieste.
Yra kelios gražiojo mūsų Lietuvos vardo kilmės versijos. Kalbininkas Kazimieras Kuzavinis įsitikinęs, kad Lietuvos vardui pradžią davė upė Lietava – dešinysis Neries intakas.
Baltistas Simonas Karaliūnas mano, kad Lietuvos vardas susijęs su vokišku žodžiu „leiten“. Jis reiškia vadovauti, vesti. Tai Lietuvos vardas galėjęs iš pradžių reikšti kariauną.
Istorikas Artūras Dubonis sako, kad XV amžiuje Lietuvos didžiojo kunigaikščio valdininkų luomas vadinosi leičiai. Nuo to ir valstybės pavadinimas: Lietuva – leičių šalis.
Yra, kas lietuvius kildino iš romėnų. Tad ir žodį Lietuva kildino iš itališko L‘Italia . Lotyniškai „litus“ reiškia jūros krantą. Lietuva – jūros kranto šalis? Bene žinomiausias – Lietuva nuo žodžio lietus, nes čia daug lyja…
——
Kalendorius skelbia, kad kartu su Lietuva savo vardadienius šiandien švenčia Dominyka, Dominykas, Klausgailas, Klausgailė, Klausilas, Klausilė, Klausutė, Klausutis, Klausvyda, Klausvydas, Pranciška, Žyginta, Žygintas, Žygintė.