Oginskių pėdsakai Švėkšnoje

2015-aisiais minimos kompozitoriaus, politiko, Tėvynės patrioto, garsiojo polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ autoriaus Mykolo Kleopo Oginskio 250-osios gimimo metinės. Šią datą UNESCO įtraukė į minėtinų sukakčių sąrašą. Garbingą sukaktį kartu mini Lenkija, Baltarusija, Lietuva.

Mykolas Kazimieras Oginskis

Mykolas Kazimieras Oginskis

 

Oginskių pavardė susijusi ir su Švėkšna, kurios šeimininku yra buvęs kompozitoriaus dėdė Mykolas Kazimieras Oginskis.
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vyriausiojo tribunolo knygose 1766 m. gegužės 22 d. įrašyta, kad Mykolas Kazimieras Oginskis, Vilniaus vaivada, Baltojo erelio, šventojo Stanislovo, Šventojo Andriejaus ir Aleksandro Nevskio ordinų kavalierius, „būdamas amžinas savininkas ir paveldėtojas turtų, vadinamų Švėkšna, su visomis priklausomybėmis, su visomis vaikystėmis ir tarnybomis“, pardavė Vilhelmui Jonui Pliateriui už 714 000 lenkiškų auksinų.
Kada ir iš ko Mykolas Kazimieras Oginskis paveldėjo ir kodėl pardavė Švėkšną, kol kas rasti šaltinių nepasisekė. Užtat Kultūros paveldo centro Paveldosaugos bibliotekos dokumentų fonduose yra 1765 m. spalį sudarytas inventoriaus aprašas, iš kurio matome, kad Švėkšnos dvaras tuo metu buvo labai apleistas ir nugyventas. Pliateriai per 200 metų Švėkšną atstatė ir, sumaniai tvarkydamiesi, ją sustiprino.
Oginskiai – garsi didikų giminė, save kildinusi iš Riurikaičių. Kilmės vieta – Kozelskas, Rusija.
Vienas įžymiausių šios giminės atstovų, buvęs Švėkšnos savininkas – Mykolas Kazimieras Oginskis (1728-1800) buvo Trakų vaivados Juozapo Jono Tado Oginskio ir Anos Višnioveckaitės sūnus, įtakingas 18 a. antros pusės valstybės veikėjas, paskutinysis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždininkas (finansų ministras), 1764 m. tapo Vilniaus vaivada, 1768 m. – LDK didžiuoju etmonu, 1771 m. prisidėjo prie Baro konfederacijos, kurios tikslas buvo kovoti prieš Rusijos įtaką Lietuvos-Lenkijos valstybėje, buvo pretendentas į Lietuvos-Lenkijos karūną, vienas iš labiausiai išsilavinusių savo epochos žmonių. Vadovavo mūšiams prieš Rusijos kariuomenę. Po pralaimėjimo pasitraukė į užsienį.
Grįžęs stengėsi politiniame gyvenime nedalyvauti, pasinėrė į kultūrinę bei ekonominę veiklą. Tuo metu pagarsėjo kaip knygų leidėjas, muzikas, poetas, dailininkas. Kūrė muziką, eiles, libretus operoms, gerai griežė smuiku, grojo klarnetu ir arfa, buvo parengęs arfos mechanizmo tobulinimo projektą. Savo dvare Slanime (dabartinė Baltarusija) turėjo orkestrą, buvo įkūręs operos ir baleto teatrą, kurio čia ne kartą yra klausęsi nemažai to meto Europos valstybių politikos ir kultūros veikėjų. Savo „mūzų dvare“, specialiai tam pastatytuose namuose, buvo įkūręs mokyklą, kur rengdavo profesionalius dainininkus, muzikantus, šokėjus. Čia dirbo geriausi vietiniai ir užsienio pedagogai. Jo teatras ir kapela nenusileido geriausiems to meto Europos kolektyvams. LDK didžiojo etmono išpuoselėtas Slanimas buvo garsiausia kultūros menų sostinė tuometinėje Rytų Europoje.
1765-1784 m. Mykolo Kazimiero Oginskio rūpesčiu buvo iškastas 54 km ilgio kanalas, kuris per Nemuno intaką Ščarą, Pripetės intaką Jaseldą, Dnieprą iš Baltijos jūros atvėrė kelią į Juodąją jūrą ir Konstantinopolį. Kunigaikštis kanalo statybai paaukojo 12 milijonų auksinų. Kanalas pavadintas Mykolo Kazimiero Oginskio vardu.
Jo žmona buvo LDK vicekanclerio Mykolo Fridriko Čartoriskio duktė Aleksandra Čartoriskytė, prieš tai buvusi ištekėjusi už M. A. Sapiegos. Ji garsėjo savo išsilavinimu, mėgo teatrą, operą. Slanime ir Sedlcuose (Lenkija) rengdavo didžiulius koncertus, karnavalus, įvairius suėjimus. 1749 m. ji buvo apdovanota imperatoriaus Ferdinando III žmonos Eleonoros Šventosios Romos imperijos Vienos rūmų Žvaigždės kryžiaus ordinu.
Mykolas Kazimieras ir Aleksandra Oginskiai palikuonių neturėjo. Daugelį metų globojo pusbrolio sūnų – garsųjį kompozitorių, politinį veikėją, Vilniaus universiteto garbės narį, diplomatą, vieną iš 1794 m. sukilimo vadovų Mykolą Kleopą Oginskį.

Ona Norkutė, Švėkšna

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

„Regitra“ praneša: kiekvieną savaitę atsiranda apie 200 laisvų vietų laikyti praktikos egzaminą

Atėjus pavasariui kaip ir kasmet daugėja norinčiųjų įgyti teisę vairuoti. Prie to prisideda ir balandį prasidėjęs motociklų egzaminų sezonas. Didėjančiam klientų srautui „Regitra“ ruošėsi iš anksto – šiandien visoje Lietuvoje laukimo laikas į teorijos egzaminą yra apie 10, o į praktikos – 18 dienų. Tai yra beveik 1 ir 4 dienomis mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Bene geriausi rezultatai pasiekti Vilniuje. Šiemet laukimo laikas į praktikos egzaminą sostinėje yra 23 proc. trumpesnis, lyginant su 2024 m. Norėdami užsiregistruoti į

Vydūno viešojoje bibliotekoje – knygos-žinyno „Lietuvos karaliai ir karalienės“ pristatymas

Pasitinkant jubiliejinę 25-tąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę bei Pasaulinę knygos ir autorinių teisių dieną, 2025 m. balandžio 22 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje įvyko išskirtinis renginys, palikęs gilų įspūdį tiek bibliotekos lankytojams, tiek kultūros mylėtojams. Šią dieną bibliotekoje lankėsi garbingas svečias – Lietuvos teatro ir kino aktorius, teatro pedagogas, dainuojamosios poezijos festivalių meno vadovas, koncertų organizatorius, dainų autorius ir atlikėjas Gediminas Storpirštis. Renginį pradėjusi bibliotekos vadovė Inga Kuzmarskienė nuoširdžiai pasveikino susirinkusius dalyvius ir svečius. Ji akcentavo, kokia prasminga ši

Mažosios Lietuvos paveldas pritaikomas ir neįgaliesiems

Senieji Šilutės katalikiški našlaičių globos namai turės liftą neįgaliesiems. Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinis skyrius, rūpindamasis Mažosios Lietuvos nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimu ir pritaikymu šiuolaikinėms reikmėms, surengė konsultaciją dėl Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčios pastatų komplekso našlaičių globos namų pritaikymo neįgaliųjų poreikiams. Šis valstybės saugomas kultūros paveldo objektas (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 30364) prieš keletą metų buvo sutvarkytas, tačiau tuomet nebuvo numatyta pastatą pritaikyti neįgaliųjų poreikiams. Sutvarkytuose buvusiuose našlaičių globos namuose buvo  įkurtas daugiafunkcinis centras, kuriame vyksta Šilutės trečiojo

Kaip išsirinkti tinkamiausią kvapą namams pagal sezoną ar kambario funkciją?

Kvapas – tai nematoma, bet stipriai jaučiama detalė, galinti visiškai pakeisti namų atmosferą. Tinkamai parinktas aromatas gali nuraminti po sunkios dienos, pakelti nuotaiką, sukurti šventinę nuotaiką ar net tapti namų vizitine kortele. Tačiau ne visi kvapai tinka visur ir visada – jų pasirinkimą turėtų lemti ne tik asmeninis skonis, bet ir metų laikas bei patalpos paskirtis. Kvapai pagal sezoną: ką rinktis metų eigoje? Pavasaris –  tai atgimimo ir gaivos metas. Puikiai tiks lengvi, švarūs kvapai:  citrusai, agurkai, žalių lapų natos,

Taip pat skaitykite