Nemuno deltoje – saugomi jūriniai ereliai

Renato Jakaičio nuotr.

Jūsų dėmesiui – didžiausias Europoje gyvenantis plėšrusis paukštis, jo didenybė jūrinis erelis (Haliaeetus albicilla). Norint apsaugoti jūrinių erelių namus, steigiamos „Natura 2000” teritorijos, jų žinomi lizdai išsaugomi miško kirtimo metu.

Dideli paukščiai

Jo ištiestų sparnų plotis siekia net iki 240 cm, taigi ant jų gulomis tilptų Jonas Valančiūnas ir dar liktų vietos. Sveria jis nuo 3 (patinai) iki 7 kilogramų (patelės). Gyvena jūrinis erelis netrumpai – ilgiausia žinoma gyvenimo trukmė laisvėje siekia 36 metus. Jo apdarą sudaro skirtingų atspalvių rudos plunksnos, o suaugę paukščiai išsiskiria balta galva ir uodega.

Šis paukštis yra monogamas, paprastai ištikimas savo partneriui visą gyvenimą, o perėti pradeda ne anksčiau kaip 4-5 gyvenimo metais. Patelė padeda 1-3 kiaušinius ir didžiąją laiko dalį juos peri, tuo tarpu patinas rūpinasi maistu. Jauniklių šėrimu taip pat rūpinasi abu poros nariai iki pat rudens. Daugiausia minta žuvimis ir vandens paukščiais, taip pat kritusiais gyvūnais, ypač žiemą.

Taip, jūriniai ereliai yra gana sėslūs paukščiai ir netoli savo lizdo gali laikytis ištisus metus, skirtingai nuo kai kurių savo giminaičių, kurie žiemoti skrenda iki pat centrinės Afrikos.

Jūriniai ereliai Lietuvoje išgyvena atgimimo laikotarpį. Praėjusio amžiaus pradžioje jie buvo visiškai išnykę, o atsikurti pradėjo nuo 1985-ųjų metų, kai buvo aptiktos pirmosios perinčios poros. Dabar, gamtosaugininkų pastangomis, jų populiacija po truputį auga ir šiuo metu gali siekti iki 200 porų.

Lizdus suka brandžiuose medžiuose

Šiems plėšriesiems paukščiams išsaugoti yra itin svarbu apsaugoti jų lizdus. Taip pat svarbu išsaugoti brandžius įvairiarūšius medynus, nes ereliai lizdus krauna brandžiuose medžiuose, vidutiniškai 22 m virš žemės. Šie paukščiai jautrūs trikdymui – net vienkartinis apsilankymas prie lizdo perėjimo ar kiaušinių dėjimo metu gali nulemti dėties žūtį, nes šie paukščiai peri anksti (gali pradėti jau vasario pabaigoje), esant šaltoms ir dažnai nepalankioms orų sąlygoms.

Šiuo metu jūriniai ereliai saugomi Blinstrubiškio miške, Kuršių mariose, Kuršių Nerijoje ir Nemuno deltoje. Taip pat saugomos erelių sankaupų vietos Kuršių mariose ir Nemuno deltoje, kur maitintis susirenka klajojantys paukščiai.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos inf.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Renkamės vejos sėklą: gryną ar mišinius?

Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti mažiausiai kelias dešimtis skirtingų vejos sėklų rūšių ir mišinių, pritaikytų įvairiems poreikiams: nuo dekoratyvinių iki sportinių, nuo pavėsiui skirtų iki lėtai augančių vejų. Anot namų aplinkos priežiūros ekspertų, ką rinktis, priklauso nuo konkrečių poreikių. Taip pat dirvožemio sąlygų ir pageidaujamo vejos tipo – rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai.  „Vejų ir kitų augalų sėklos yra dviejų tipų: grynos, tik vienos veislės augalų, neturinčios priemaišų, ir sėklų mišiniai. Pastarieji – vieni populiariausių. Jų privalumas toks, kad jie

Praėjusią savaitę policija daugiausia užfiksavo smurtavimo atvejų

policijos

Birželio 2-8 d. Tauragės apskr. VPK pareigūnai užregistravo 336 įvykius ir pradėjo 23 ikiteisminius tyrimus, iš kurių 11 ikiteisminių tyrimų buvo pradėta dėl fizinio skausmo sukėlimo. Smurtas artimoje aplinkoje jau tapo kasdien paros įvykių suvestinėse aprašomų nusikaltimų dalimi.  Birželio 8 d. naktį Kebelių k., Saugų sen., nepažįstami asmenys sužalojo neblaivų (0,75 prom.) vyrą, gim. 1984 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Patiriate smurtą? Netylėkite, skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 ir policijos pareigūnai jums suteiks visokeriopą pagalbą. Netoleruokime smurto! Nustatyti 92

Žuvėdros, vėtrungės ir krikštai – taip Neringa įamžinta pašto ženkle

Neringa

Birželio 6 d. Lietuvos paštas išleido naują pašto ženklą, dedikuotą vienai iš išskirtiniausių Lietuvos vietovių – Neringai. Tai ketvirtasis pašto ženklas iš serijos „Lietuvos kurortai“. Naująjį ženklą sukūrė dailininkė Audronė Uzielaitė. Jo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vienetų. Pašto ženklo pirmos dienos datos antspaudavimas vyko išleidimo dieną Nidos pašto skyriuje (Taikos g. 13). Ant pašto ženklo vaizduojami charakteringi Neringos simboliai: medinė architektūra, ramios marios, kopos, senieji krikštai – mediniai antkapiniai paminklai, vėtrungės ir neatsiejama pajūrio palydovė –

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Taip pat skaitykite