„Memel Nord“ – nepagražintos istorijos pamokos apie „vilko vaikus“

Nuotrauka iš archyvo.
Nuo birželio 1 d. iki pat liepos mėnesio visus neabejingus Mažosios Lietuvos krašto istorijai kviečia dalyvauti įdomiose pamokose Pajūrio regioniniame parke esančioje „Memel Nord“ karinėje baterijoje (Pasakos g. 2, Kukuliškiai, Klaipėdos r.). Šį mėnesį galėsite išgirsti istorijų apie po II pasaulinio karo našlaičiais likusius ir į Lietuvą atvykusius Rytų Prūsijos vaikus, kurie istoriniame kontekste dar plačiau vadinami „vilko vaikais“.
Likę našlaičiais
„Vilko vaikai“ – tai Mažosios Lietuvos (tuometinio Rytų Prūsijos) regiono vaikai, kurie 1944-1948 m. laikotarpiu buvo atskirti nuo šeimų arba liko našlaičiais. Šiandien „vilko vaikais“ vadinami tuo metu trejų-šešiolikos buvę rytprūsių vaikai, kurie tuomet kartu su vienu iš tėvų, svetimu suaugusiu žmogumi ar patys vieni pasiekė Lietuvos miestus ir kaimus. Remiantis istoriniais duomenimis, tokių vaikų po karo galėjos būti apie 7000. Šių vaikų gyvenimas buvo itin sunkus. Iš Karaliaučiaus (nuo 1946 m. Kaliningrado) srities dėl po karo kilusio bado ir itin prastų gyvenimo sąlygų šie vaikai dažnai patys keliaudavo į Lietuvą. Kai kuriuos iš jų į Lietuvą parsiveždavo Karaliaučiaus krašto turguose prekiavę lietuviai ūkininkai, kur jiems vaikus palikdavo motinos ar po karo likę gyvi giminaičiai.
Pokariu į Lietuvą (daugiausia į kaimus prie Vilkaviškio, Marijampolės, Kalvarijos) „vilko vaikai“ keliaudavo prekiniais traukiniais. Daug vaikų Lietuvą pasiekdavo ir pėsčiomis.
„Vilko vaikai“ Lietuvoje gyveno nelegaliai ir sovietinės okupantų valdžios buvo laikomi užsieniečiais. Visgi dauguma 1940 m. bei vėliau gimusių ir Lietuvoje atsidūrusių „vilko vaikų“ buvo įvaikinti. Neįvaikintiems vyresniems vaikams, tam kad galėtų įsidarbinti, dažnai būdavo gaunami suklastoti dokumentai su kitu vardu, gimimo vieta, lietuvių tautybe.
„Memel Nord“ karinėje baterijoje
„Memel Nord“ baterijos gidas Timūras Banza pamokose dalyvius artimiau supažindins su „vilko vaikų“ gyvenimo istorijomis ir tuometine istorine situacija Lietuvoje bei Karaliaučiaus srityje. Pamokose kviečiami dalyvauti visi, kuriems įdomi pokarinė Lietuvos istorija. Taip pat – mokiniai bei mokytojai, kurie paskutinį mokslo metų mėnesį nori paįvairinti istorijos pamokas. Pamokos metu turėsite galimybę apžiūrėti ir „Memel Nord“ baterijoje veikiančią II pasaulinio karo reliktų ekspoziciją.
Registruotis galima tel. +370 630 20263.
Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos inf.