Lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis

Šilutės raj. savivaldybės F. Bajoraičio viešoji biblioteka paviešino žinią apie kraštietį profesorių Kazį Alminą, kurio 120-osios gimimo metinės minėtos balandžio 15 d. Minime lietuvių kalbos vardyno rinkėjo bei tyrėjo profesoriaus Kazio Almino 120-ąsias gimimo metines. Tenka pripažinti, jog lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis nėra plačiai žinomas. Nedaug vietos jam skiriama ir kalbotyros kūrėjams skirtose publikacijose. Tuo tarpu kalbininko nuopelnai yra svarbūs ne tik lietuvių kalbos, bet ir šalies istorijai bei kultūrai. Kazys (Kazimieras) Alminas (iki 1939 m. Alminauskis) priklauso tam būreliui talentingų kalbininkų, kuriems lietuvių kalbotyros baruose teko pakeisti Joną Jablonskį ir Kazimierą Būgą.

K. Alminas gimė 1904 m. balandžio 15 d. Paulaičių kaime, Švėkšnos valsčiuje, pasiturinčio ūkininko šeimoje. Dvejus metus mokėsi Švėkšnos pradžios mokykloje. Pasirengęs privačiai, 1918 m. įstojo į Telšių gimnaziją, kurią 1925 m. baigė aukso medaliu. Gimęs Paprūsėje K. Alminas nuo pat jaunystės domėjosi Mažosios Lietuvos gyvenimu ir jos istorija. 1923 m. iš gimnazijos savanoriu stojo į Klaipėdos sukilėlių gretas. 1925-1929 m. studijavo Lietuvos universitete, dirbo sekretoriumi pas Joną Jablonskį. Jis buvo 1929 m. universitete įsteigtos žemaičių studentų korporacijos „Samogitia“ vienas iš steigėjų bei pirmasis korporacijos pirmininkas. Ši organizacija ženkliai prisidėjo prie Lietuvos pajūrio ir Mažosios Lietuvos problemų aktualinimo.

Vėliau K. Alminas studijas tęsė Leipcigo, Miuncheno, Heidelbergo, Karaliaučiaus ir Vienos universitetuose. Leipcigo universitete apgynė daktaro disertaciją, kuri 1934 m. Kaune buvo išleista atskiru leidiniu „Die Germanismen des Litauischen“ (Lietuvių kalbos germanizmai). Tai iki šiol plačiausias lietuvių kalbos germanizmų tyrinėjimas. Tais pačiais metais Klaipėdoje išleistas kitokio pobūdžio K. Almino parengtas leidinys – „Instrukcija Lietuvos žemės vardynui surašyti“. Kalbininkas juo vadovaudamasis 1934-1944 m. pats organizavo šalies vietovardžių ir pavardžių rinkimą (prie Kultūros muziejaus buvo įsteigęs skyrių „Lietuvos žemės vardynas“).

1934-1939 m. K. Alminas dėstė germanistikos disciplinas Vytauto Didžiojo, 1940-1943 m. – Vilniaus universitetuose, pastarajame dar vadovavo Vokiečių kalbos ir literatūros katedrai. Bendradarbiavo Vytauto Didžiojo universiteto žurnale „Archivum Philologicum“, kur paskelbė Antano Baranausko 67 laiškus vokiečių kalbininkui Hugui Vėberiui (Hugo Weber). Paruošė ir 1943 m. išleido vokiečių-lietuvių kalbų žodyną.

Vokiečiams uždarius Vilniaus universitetą, K. Alminas grįžo į Švėkšną ir 1943-1944 m. gimnazijoje dėstė vokiečių ir lietuvių kalbas. 1944 m. vasarą su šeima pasitraukė į Vokietiją, 1948 m. – į Jungtines Amerikos Valstijas: profesoriavo, dėstė vokiečių ir rusų kalbas bei literatūrą Los Andželo Lojolos universitete. Laisvalaikiu rašė studiją „Kryžiuočių keliai į Lietuvą“, kaupė lietuviškų tikrinių vardų kartoteką, Lietuvos istorijos šaltinių fotokopijas, Lietuvos valdovų antspaudų kopijas. K. Alminas mirė 1986 m. birželio 7 d. Santa Monikoje (JAV).

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vydūno viešojoje bibliotekoje įvyko susitikimas su audiosensorinės bibliotekos atstove

Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje plėtojama gana nauja Pagėgių krašte paslauga – garsinių knygų ir kitų skaitmeninių leidinių išdavimas virtualioje garsinių leidinių bibliotekoje ELVIS (Elektroninių Leidinių Valdymo Informacinė Sistema). Kovo 25 d. įvyko susitikimas su ELVIS administruojančios Lietuvos audiosensorinės bibliotekos Klaipėdos padalinio vyriausiąja bibliotekininke (atstove regionams) Henrika Nedzveckiene. Viešnia detaliai ir informatyviai, pasitelkusi vaizdinę medžiagą, supažindino susirinkusiuosius su garsinių leidinių skaitymo galimybėmis. Audiosensorinės bibliotekos atstovė akcentavo, kad ELVIS fondai apima tūkstančius populiariosios grožinės literatūros knygų, žurnalų, savišvietai ir studijoms skirtų

Gaisras medžio apdirbimo įmonėje, degė automobilis, ūkinis pastatas

gaisrai

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša apie kovo 26 d., trečiadienį, kilusį ir užgesintą gaisrą Švėkšnos sen. Po 16 val. gautas pranešimas, kad dega medžio apdirbimo įmonės pastatas, esantis Sakalų g., Kalkiškės k., Švėkšnos sen. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, degė medžio apdirbimo įmonės pastato (20×20 m) vidus. Pastatas karkasinis, apskardintas. Gaisro metu apdegė medinis pastato karkasas, medienos pjovimo ir skaldymo staklės (2 vnt.), apie kubinį metrą malkų. Pasitelkus įmonės techniką, iš pastato išvežta maždaug 10 kubinių metrų pjuvenų, jos apipiltos vandeniu.

Roletai ar žaliuzės, ką pasirinkti pagal namų interjerą?

Renkantis langų uždengimus, daugelis susiduria su klausimu: roletai ar žaliuzės? Ką pasirinkti pagal namų interjerą? Tai ne tik praktiškas, bet ir estetiškas sprendimas, galintis pakeisti viso kambario atmosferą. Tiek roletai, tiek žaliuzės turi savo privalumų ir trūkumų, todėl svarbu atsižvelgti į interjero stilių, kambario paskirtį bei asmeninius poreikius. Kada rinktis roletus? Roletai – tai šiuolaikiškas ir minimalistinis sprendimas. Jie dažniausiai tinka moderniuose, skandinaviško stiliaus interjeruose, kur dominuoja paprastos formos, šviesios spalvos ir lengvumas. Roletai lengvai priglunda prie lango, neužima daug

Kaip išsirinkti geriausią automobilių nuomos paslaugą?

automobilių nuoma

Automobilių nuoma šiandien yra neatsiejama tiek kasdienio gyvenimo, tiek kelionių dalis. Nesvarbu, ar vykstate į verslo susitikimą, atostogaujate užsienyje, ar tiesiog trumpam prireikia patogios transporto priemonės, ši paslauga suteikia laisvę ir lankstumo. Tačiau kaip žinoti, kuri nuomos paslauga iš tiesų yra verta jūsų dėmesio? Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius kriterijus, kurie padės pasirinkti patikimą ir kokybišką automobilių nuomos paslaugų teikėją. Patikimumas ir reputacija Pirmas žingsnis – patikrinti įmonės reputaciją. Skaitykite klientų atsiliepimus, ieškokite nepriklausomų įvertinimų forumuose ar socialiniuose tinkluose. Patikima įmonė

Taip pat skaitykite