Kvėpavimo takų ligas lengvinančios inhaliacijos namų sąlygomis – kaip sau nepakenkti?

Susirgus peršalimo ligomis neretai griebiamasi inhaliacijų, o ypač mėgstama tokias procedūras daryti mažiems vaikams, kuriems dar sunku išpūsti nosį ar norisi palengvinti kvėpavimo takų užgulimą. Kaip saugiai atlikti inhaliacijas namuose, ar tam būtini specialūs prietaisai, o gal tinka ir „senovinis“ būdas virš garuojančio puodo, ar galima inhaliacijoms naudoti eterinius aliejus – atsako sveikatos specialistai.

Dauguma žmonių mano, kad inhaliacijos gali palengvinti bet kokio tipo kvėpavimo takų simptomus, tokius kaip kosulys, dusulys, švokštimas ar kvėpavimo pasunkėjimas. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Lauros Vanagaitės, inhaliacijos yra naudingos ir rekomenduojamos tiek vaikams, tiek suaugusiems, tik prieš pradedant tokias procedūras verta pasikonsultuoti su gydytoju ir išsiaiškinti, kurią kvėpavimo takų dalį reikia gydyti.

„Inhaliuojant į kvėpavimo takus smulkios dulksnos pavidalu įvedami tam skirti vaistai. Žinant ligos simptomatiką yra lengviau pritaikyti inhaliuojamas medžiagas, taip pat yra labai svarbu, kuo tas vaistines medžiagas reikia skiesti, pavyzdžiui, ar inhaliacijoms bus naudojamas paprastas vanduo iš čiaupo, ar fiziologinis tirpalas, ar mineralinis vanduo. Nesant tikriems, kas geriausiai tinka, verta pasikonsultuoti su medikais ar vaistininkais“, – sako L. Vanagaitė.

Garuojantis puodas tinka ne visada

Dažnai kvėpavimo takų ligomis besiskundžiantys žmonės į pagalbą pasitelkia inhaliavimą namų sąlygomis – jie tai daro „senoviniu“ būdu, kvėpuodami virš indo su karštu vandeniu. Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) šeimos gydytoja Greta Urbonienė sako, kad nors karšto vandens garų inhaliacijos gali būti naudingos, tačiau jos dažnai nėra rekomenduojamos dėl didelės nudegimų rizikos. Ypač tai pavojinga, jei karšto vandens garais inhaliuoja vaikai.

„Vandens garų inhaliacijos gali būti skiriamos, jei dėl ūminės kvėpavimo takų ligos yra paburkę kvėpavimo takai, pavyzdžiui, sergant laringitu. Tai gali būti puiki pagalbinė gydymo priemonė, jei inhaliacijos atliekamos teisingai. Reikia žinoti, kad į tokį vandenį nei lašinti eterinių aliejų, nei pilti arbatžolių arbatų negalima, nes įvairios medžiagos gali dirginti kvėpavimo takus, o vaikams, ypač mažiems, gali sukelti ir ligos paūmėjimą“, – pataria šeimos gydytoja.

Jos teigimu, geriausia inhaliacijoms naudoti specialius inhaliatorius, kuriuose naudojamas kambario temperatūros vanduo ir kurie generuoja vėsius garus. Vertėtų naudoti tokį inhaliatorių, kurio komplekte yra specialios kaukės, pritaikomos pagal dydį vaikui arba suaugusiam – tai leidžia inhaliuoti efektyviau.

G. Urbonienė atkreipia dėmesį, kad jeigu bet kokio tipo inhaliacija kelia diskomfortą, kosulį ar kitus nemalonius pojūčius, ji turi būti nedelsiant nutraukiama. „Taip pat reikėtų nepamiršti, kad ir sergant galima eiti į lauką, jei ligonio būklė tą leidžia. Jeigu pacientas nekarščiuoja, jaučiasi gerai, kartais pasivaikščiojimas miške gali suveikti geriau nei bet koks kitas vaistas“, – teigia šeimos gydytoja.

Svarbu parinkti tinkamus preparatus

Vaistininkė L. Vanagaitė pasakoja, kad gyventojai domisi prietaisais, skirtais inhaliacijoms namuose atlikti, labiausiai dėl jų patogumo – inhaliatoriai gali būti nešiojami arba kompresoriniai stacionarūs, atsižvelgiant į naudotojo poreikius ir aplinkybes, ar jie bus skirti intensyviam naudojimui ar tik retkarčiais.

„Visada rekomenduojame prieš naudojant inhaliatorių įsitikinti, kad žinote, kaip teisingai sudėti visas dalis, kada jas reikia pakeisti ir kaip dažnai tai daryti. Aparatą būtina išvalyti po kiekvieno naudojimo, nes bet koks jame likęs skystis gali tapti palankia terpe daugintis bakterijoms. Taip pat niekada negalima naudoti kito asmens jau naudoto kandiklio ar kaukės, nes šios dalys taip pat gali būti užkrėstos kvėpavimo takų infekcijomis ir ore esančiomis bakterijomis. Naudojant kompresorinius aparatus, į juos negalima pilti eterinių aliejų ir sirupų“, – patarė „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Nusprendus atlikti inhaliacijas savarankiškai namuose, rekomenduojama paskaityti medicininių priemonių aprašymus ar vaistų anotacijas, kad būtų aišku, ar tokias priemones tikrai galima saugiai inhaliuoti ir ar jos yra skirtos tokioms procedūroms atlikti.

„Pasitaiko atvejų, kada tėvai savo negaluojančių vaikų inhaliacijoms parenka vaistus, skirtus ūmioms bronchų ligoms gydyti, nors vaikas skundžiasi tik sloga ir gerklės skausmu. Tokiu atveju iš inhaliacijos ne tik nebus naudos, bet galima sukelti ir daugiau žalos“, – sako L. Vanagaitė.

Ne visada, bet inhaliacijos turi ir šalutinį poveikį: padidėjęs širdies plakimas, nerimas, drebulys, pykinimas, dirginimas gerklėje ar kosulys. Inhaliacijas reikėtų atlikti po valgio praėjus ne mažiau kaip 1 valandai ir likus bent kelioms valandoms iki miego. Taip pat tokias procedūras rekomenduojama pradėti vos pajutus pirmuosius simptomus, kol virusas dar nėra labai aktyvus.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kibernetinis saugumas: kaip atpažinti programišius ir apsaugoti savo nuosavybę?

saugumas

Visame pasaulyje spalį minimo kibernetinio saugumo mėnesio proga, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) specialistai atkreipia gyventojų dėmesį į keletą šiuo metu populiarių programišių taktikų ir ragina gyventojus būti budriais. Skambina pažįstamas telefono numeris? Tai dar nieko nereiškia Dalis gyventojų vasaros pabaigoje jau galėjo susidurti su „Google“ darbuotojais apsimetančiais sukčiais. Jie dažniausiai skambino iš lietuviško numerio, kalbėjo rusiškai ir, įvairiais būdais gąsdindami bei skubindami, bandė išvilioti gyventojų asmeninius duomenis. Tam, kad skambutis nesukeltų įtarimo, programišiai naudoja mobiliojo numerio klastojimo (angl. „spoofing“)

Kaip pritaikyti minimalistinį kiemo dizainą lietuviškam klimatui?

Minimalistinis stilius vis labiau populiarėja ne tik interjero, bet ir kiemo dizaino srityje. Šis stilius žavi savo paprastumu, švarumu, tvarka bei funkcionalumu. Tačiau Lietuvoje, kur klimatas yra permainingas, o sezonų kaita kelia specifinius reikalavimus, kuriant minimalistinį kiemą, reikia atsižvelgti į tam tikras sąlygas. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip minimalistinis kiemo aplinkos dizainas gali būti pritaikytas lietuviškam klimatui, kad jis būtų ne tik estetiškas, bet ir praktiškas visais metų laikais. Kas yra minimalistinis kiemo dizainas? Minimalistinis stilius pasižymi paprastumu ir aiškumu, vengiant

Metaliniai laiptai: nuo idėjos aptarimo iki montavimo proceso

Metaliniai laiptai – konstrukcinis elementas, įvairios paskirties patalpose (gyvenamieji namai, biurai, komerciniai ir pramoniniai pastatai ir kita) atliekantys ne tik tiesioginę savo funkciją (tai yra užtikrinantys saugų, patogų užlipimą ir nulipimą), bet ir suteikiantis joms estetiškumo. O įgyvendinus tinkamą dizaino idėją – ir išskirtinumo.   Nepriklausomai nuo to, kaip atrodo ir prie kokio patalpos interjero ar eksterjero yra derinami laiptai, procesas  nuo pastarųjų idėjos iki montavimo – ilgas, sudėtingas, reikalaujantis tiek kūrybiškumo, tiek techninių įgūdžių – savybių, kurias, savaime suprantama, turi

Darbas Norvegijoje nemokantiems kalbos: kodėl verta bendrauti su įdarbinimo agentūromis?

Užsienio kalbų mokėjimas atveria įvairias profesines galimybes net ir gyvenant Lietuvoje, kurioje, atrodytų, turėtų pakakti ir gimtosios kalbos žinių. Tad anglų kalba ar vietinė tos šalies, į kurią vykstama, kalba – neabejotinai svarbus privalumas, kalbant apie darbą užsienyje. Žinoma, toli gražu ne kiekvienas žmogus, dėl įvairių aplinkybių, gali pasigirti mokantis vieną ar kitą kalbą. Atrodytų, jog tokioje situacijoje užsienio darbo rinkos durys yra užvertos arba gauti darbo vietą prilygsta loterijai. Tiesa, tarpininkavimo įdarbinant paslaugas teikiančios įmonės, žinančios realią situaciją, svetur darbo ieškančius,

Taip pat skaitykite