Krekenos padeda veršeliams išgyventi

Visi užaugę kaime, auginantys galvijus ar besidomintys gyvulininkyste yra girdėję apie krekenas. Deja, jos ne visada tinkamai įvertinamos. Jų gamyba karvės organizme ir veršelio žindymas yra natūralus procesas – krekenos užtikrina, kad mažylis išgyventų. Aptarkime, kaip užtikrinti, kad naujagimiai veršeliai gautų krekenų ir kuo jos tokios svarbios.

Kas yra krekenos?

Krekenomis yra vadinamas pirmasis karvės pienas po veršiavimosi. Jis paprastai yra geltonas, riebus ir toks išlieka kelias pirmąsias veršelio gyvenimo dienas. Gamta taip sutvarkė, kad ką tik gimę veršeliai neturi imuniteto. Dėl to krekenos jiems yra gyvybiškai svarbios – jose yra bandai būdingų antikūnų. Jas geriant susiformuoja veršelių imunitetas, be to, krekenos suteikia mažyliams daug energijos. Rekomenduojama, kad pirmąją gyvenimo parą veršelis išgertų bent 6 litrus krekenų, tačiau gali būti girdoma ir ilgiau.

Kuo krekenos skiriasi nuo pieno?

Galima sakyti, kad krekenos tam tikra prasme yra pienas, tačiau tai visiškai kitoks produktas. Visų pirma, skiriasi pieno ir krekenų sudėtis – net trečdalį jų sudaro sausosios medžiagos. Jose gausu imunoglobulinų, yra daugiau riebalų ir baltymų. Visa tai reikalinga veršeliui pirmosiomis gyvenimo dienomis, tačiau maždaug per pirmąsias tris jo gyvenimo paras mamos krekenos palengva virsta pienu.

Kodėl svarbu, kad veršelis gertų krekenas?

Ką tik gimusių veršelių organizmas gali lengvai absorbuoti antikūnus į savo kraujotakos sistemą – tai gamtos stebuklas, tad krekenos yra kaip tik tai, ko mažyliui reikia. Žarnynas maždaug pirmas tris dienas dar praleidžia imunoglobulinus, o vėliau blokuoja baltymus. Todėl labai svarbu, kad krekenų veršeliai gautų nuo pat pirmųjų gyvenimo minučių.

Veršelis augs tvirtas ir stiprus, jei iš karto po gimimo gaus krekenų. Todėl specialistai rekomenduoja karvę po veršiavimosi pamelžti. Krekenos pačios geriausios kokybės yra iš karto po veršiuko atsivedimo ir laikui bėgant sparčiai prastėja. Palyginus su pirmosiomis, krekenos po 12 valandų beturės net iki 40 proc. mažiau vertingų medžiagų.

Krekenų alternatyvos

Deja, ne visada nutinka taip, kad karvė gali aprūpinti veršelį reikalingu kiekiu kokybiškų krekenų. Tokiu atveju į gamtos procesą turi įsikišti žmogus – labai svarbu, kad veršelis kuo skubiau gautų krekenų ir įgytų imunitetą. Šiuo tikslu gali būti panaudojamos kitos karvės krekenos. Jos gali būti užšaldytos (taip krekenos išsaugo savo kokybę apie metus laiko) ir patiekiamos veršeliui atšildytos. Ūkininkai taip pat gali įsigyti džiovintų krekenų, kurios ruošiamos sumaišant su vandeniu. Sausos krekenos yra lengvai naudojamos ir pasižymi daugybe privalumų, jų turėtų turėti kiekvienas ūkininkas, laukiantis veršelio. Tokias krekenas rekomenduojama girdyti veršeliui pirmąsias tris jo gyvenimo dienas, vėliau jis galės maitintis karvės pienu.

pr2023/202

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kelionė po brolių Grimų pasakų karalystę

Sparčiais žingsneliais į Vydūno viešąją biblioteką sausio 23 d. atstriksėjo Pagėgių lopšelio-darželio „Zuikučių“ grupės auklėtiniai su mokytoja Aurelija Preimoniene ir mokytojos padėjėjomis Daiva Aleškevičiūte bei Gabriele Stunguryte. Tądien čia vyko literatūrinė skaitymo skatinimo edukacija „Stebuklų šalies paslaptys: atrask brolių Grimų pasaulį!“, skirta vieno iš brolių Grimų, vokiečių pasakų rinkėjo ir tyrėjo, bibliotekininko, kalbininko Jakobo Grimo 240-osioms gimimo metinėms paminėti. Vaikučiai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie brolius Grimus, sužinojo, kad jie buvo garsūs vokiečių kalbininkai ir tautosakininkai, kurie labai mėgo rinkti bei

Kviečia drauge kurti agrosektoriaus proveržį parodoje „Ką pasėsi… 2025“

Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės ūkį. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys – puiki erdvė įmonėms ir organizacijoms pristatyti vystomą veiklą, inovacijas, užmegzti ir plėtoti bendradarbiavimo tinklą. Parodoje – ilgametės tradicijos ir atviras žvilgsnis į ateitį  Pasakodama apie VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) jau 29-ąjį kartą organizuojamą tarptautinę parodą „Ką pasėsi… 2025“, direktorė Rita Petlickaitė

Draudikai praneša, kad daugėja išmaniųjų įrenginių nuostolių

Tobulėjant technologijoms ir augant išmaniųjų įrenginių skvarbai, ekspertai akcentuoja – didėja ir skaitmeninių įrenginių patiriama žala. Gyventojai naudoja vis brangesnius išmaniuosius įrenginius, kuriuos praradus ar netikėtai sugadinus vidutinė žala siekia apie 460 eurų, tai yra 17 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, bendra išmaniųjų įrenginių žalų suma 2024 m. perkopė 1,3 mln. eurų sumą. „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus pastebi, kad dažniausiai išmanieji įrenginiai nukenčia nuo vandens, drėgmės, karštų paviršių ir ugnies. Kartais pakenkia

Vairavo neblaivus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Sausio 23 d. rytą namuose Kentrių k., Pagėgių sav., rastas vyro, gim. 1955 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 24 d. naktį K. Kalinausko g., Šilutėje, sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (2,46 prom.) vyras, gim. 1983 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 22-os vėlų vakarą namuose Žemaičių Naumiestyje neblaivi (2,28 prom.) moteris, gim. 1999 m., grasino peiliu, blaiviam vyrui, gim. 1993 m.

Taip pat skaitykite