Kreditinei kortelei – 75-eri: kaip vienas išradimas pakeitė mūsų finansinius įpročius

Ar žinojote, kad vasario 8 d. švenčiame kreditinės kortelės gimtadienį?

Šią dieną galime pažvelgti į šio išradimo istoriją ir tai, kaip jis pakeitė mūsų finansinį gyvenimą. Per daugiau nei 70 metų kreditinė kortelė tapo neatsiejama gyvenimo dalimi. Kaip ir kodėl – pasakoja „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė.

Pirmoji kreditinė kortelė atsirado 1950 metais, kai JAV finansinių paslaugų teikėjai „Diners Club“ išleido kortelę, skirtą restorano sąskaitoms apmokėti. Tai buvo nauja finansinė idėja, sugalvota vienos vakarienės metu, kai verslininkas Frankas McNamara pamiršo savo piniginę. Supratęs, kad daugelis žmonių galėtų atsidurti panašioje situacijoje, jis nusprendė sukurti sprendimą – kortelę, leidžiančią sumokėti už paslaugas ir atsiskaityti vėliau.

„Šis paprastas, bet revoliucinis sprendimas greitai išpopuliarėjo. Jis pakeitė požiūrį į atsiskaitymus ir finansinį valdymą – nuo grynųjų pinigų iki lankstesnio ir patogesnio mokėjimo būdo. Kreditinė kortelė tapo ne tik finansiniu įrankiu, bet ir galimybe gauti papildomo laiko, lanksčiau valdyti išlaidas ir net keliauti be didelio grynųjų pinigų kiekio“, – teigia A. Mincienė.

Lietuvoje pirmoji kredito kortelė buvo išleista 1993 m. tuometinio Vilniaus banko. Tai buvo „VISA Classic“ kortelė.

Ne tik kasdienai, bet ir ypatingiems atvejams

Šiandien „Luminor“ banko kreditinėmis kortelėmis su kredito limitu arba be jo naudojasi apie 15 proc. privačių klientų. Kreditinės kortelės – tai ne tik galimybė atsiskaityti. Dabar jos siūlo ir daugybę privalumų, pritaikytų įvairiems poreikiams, sako ekspertė.

„Su kreditine kortele galime bet kada pasiskolinti, kadangi atsiskaityti už prekes ar paslaugas nereikia čia ir dabar, jei neturime tam galimybės. Daugelis kredito kortelių siūlo nemokamą skolinimosi laikotarpį, per kurį galite grąžinti kreditą be palūkanų. Tai reiškia, kad jei norite įsigyti brangesnį pirkinį, galite tai padaryti pasinaudodami kredito kortele ir iki kito mėnesio grąžinti sumą be palūkanų. Taip pat kai kurios kortelės, pavyzdžiui, „Luminor Black“, siūlo papildomų naudų – kelionių draudimą ar apsaugą pirkiniams. Kai kuriais atvejais už kiekvieną išleistą eurą galite gauti ir atlygį ar lojalumo taškų“, – pasakoja A. Mincienė.

Ekspertė priduria, kad kortelė leidžia pirkti internetu ar naudotis paslaugomis visame pasaulyje, suteikdama galimybę išlaikyti kontrolę ir saugumą. Atsiskaitymai jomis gali apsaugoti nuo vagysčių ir sukčiavimo.

Taigi, kreditinės kortelės šiandien suteikia lankstumo – tinka tiek kasdienėms išlaidoms, tiek netikėtoms situacijoms, kai reikalingas papildomas finansinis rezervas. Būtent dėl to, pasak ekspertės, jos tampa ne tik atsiskaitymo priemone, bet ir finansiniu pagalbininku, užtikrinančiu ramybę kasdieniame gyvenime. Vis dėlto svarbu nepamiršti, jog kredito kortelė drauge su plačiomis galimybėmis atneša ir tam tikrą papildomą atsakomybę – išnaudotą kreditą visuomet reikės padengti…

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sukčiai vėl suaktyvėjo – iš gyventojų išvilioja ir šešiaženkles sumas

Nepaisant kone kasdienių žinių apie internetinių ir telefoninių sukčių veiklą, apgavikų laimikiai auga. Vien paskutinėmis žiemos ir pirmomis pavasario dienomis iš žmonių net šešiskart išviliotos sumos, viršijusios 25 tūkst. eurų. Ekspertai ragina neprarasti budrumo ir telefonu neatskleisti jokių asmeninių duomenų. „Nei banko darbuotojai, nei policijos pareigūnai neprašo žmonių atskleisti savo elektroninės bankininkystės prisijungimo kodų ar panašios jautrios asmeninės informacijos. Nekalbant jau apie atvejus, kai rusiškai kalbantys asmenys prisistato esantys „Google“ ar „Igničio“ darbuotojais. Vos išgirdę tokius ar panašius teiginius bei

Dantų protezavimas – procedūros eiga ir dažniausios baimės

Dantų protezavimas – tai prarastų arba pažeistų dantų atkūrimo procedūra, kuri leidžia atkurti ne tik estetiką, bet ir kramtymo funkciją. Šiuolaikinė odontologija siūlo įvairius protezavimo būdus – nuo išimamų protezų iki fiksuotų dantų ant implantų ar natūralių dantų. Nors ši procedūra daugeliui pacientų kelia nerimą – ji dažniausiai yra neskausminga ir suteikia ilgalaikį rezultatą. Konsultacija ir gydymo plano sudarymas Pirmasis etapas – išsami konsultacija su odontologu, kurios metu įvertinama burnos sveikata, atliekami rentgeno ar kompiuterinės tomografijos tyrimai. Gydytojas nustato, ar

Kas yra poveikio duomenų apsaugai vertinimas ir kada jis reikalingas?

Poveikio duomenų apsaugai vertinimas (PDAV) yra sisteminis procesas, kurio metu organizacija įvertina – kaip tam tikri duomenų tvarkymo veiksmai gali paveikti asmens duomenų saugumą ir privatumą. Šis vertinimas leidžia identifikuoti galimas rizikas, įvertinti jų poveikį bei parengti tinkamas priemones joms sumažinti. Poveikio duomenų apsaugai vertinimas yra viena iš pagrindinių priemonių, kuri padeda užtikrinti, kad organizacija laikosi Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimų. Kada poveikio duomenų apsaugai vertinimas yra privalomas? BDAR 35 straipsnis numato, kad poveikio duomenų apsaugai vertinimas yra privalomas,

Plastmasinių bakų panaudojimo galimybės stebina savo įvairove

Plastikinis bakas gali kainuoti vos kelis eurus, tačiau net ir patys maloniai nustebsite, kaip įvairiai bei naudingai gali būti panaudojamas šis gaminys. Galite panaudoti namų ūkyje Štai, kaip įvairiai plastmasinį baką galite panaudoti namų ūkyje: Laikykite įvairius daiktus, pvz., žaislus, sporto inventorių, sodo įrankius ar valymo priemones; Bakelis gali tapti patogiu konteineriu daiktams, kuriuos reikia nešioti iš vienos vietos į kitą; Naudokite plastmasinius bakus daiktams, kuriuos reikia laikyti lauke, apsaugoti nuo lietaus ir dulkių; Suskirstykite smulkius daiktu – varžtus, vinis,

Taip pat skaitykite