Kompetencijų ugdymas ir jų svarba
Šiandieninis verslo pasaulis yra itin dinamiškas ir nuolat kintantis. Modernėjančios technologijos bei didžiulė konkurencija reikalauja naujų kompetencijų, nes be jų daugelis verslų tiesiog „išnyksta“ taip ir nepavykus įsitvirtinti rinkoje. Todėl pastebima, kad vis daugiau įmonių, norinčių sėkmingai plėtoti savo veiklą, ieško aukštos kvalifikacijos darbuotojų, pasirengusių mokytis, tobulėti ir augti kartu su organizacija.
Vis dėlto naujų darbuotojų paieška yra gan ilgas ir ne visuomet sėkmingas procesas, kurio galima išvengti įgyvendinus tam tikrus pokyčius įmonės viduje. Vienas iš tokių pokyčių – kompetencijų ugdymas. Įrodyta, kad kompetencijų ugdymas yra labai svarbus procesas, lemiantis verslo augimą ir suteikiantis naudos tiek darbdaviams, tiek darbuotojams. Tad kiekvienam įmonės vadovui, komandos lyderiui pravartu susipažinti su kompetencijų ugdymo svarba ir sužinoti, kaip jas ugdyti ir kaip nuolat kintančiame verslo pasaulyje „neišnykti“.
Kas yra kompetencijų ugdymas?
Lietuvių kalbos žodyne kompetencija apibrėžiama kaip funkcinis gebėjimas adekvačiai atlikti tam tikrą veiklą, turėti jai pakankamai žinių, įgūdžių, energijos. Labai dažnai kompetencijos yra painiojamos su įgūdžiais, tačiau reikia žinoti, kad kompetencijos apima kur kas daugiau nei tam tikri įgūdžiai:
- Kompetencijos – konkrečios žinios, kurias asmuo pritaiko tam tikroje srityje.
- Tai – vienas ar keli įgūdžiai.
- Kompetencijos apima žmogaus nuostatas ir charakterio bruožus, tokius, kaip požiūris į kolegas, pareigos jausmas, temperamentas.
Žinant kompetencijų apibrėžimą, kyla klausimas: kas yra kompetencijų ugdymas?
Svarbu akcentuoti, kad kompetencijų ugdymas reiškia žinių, įgūdžių ir požiūrių derinį, skirtą ugdyti tam tikrą elgesį darbo vietoje arba pagerinti darbo rezultatus. Verta pažymėti, jog tai – nenutrūkstamas procesas, kurio metu įmonių vadovai, komandų lyderiai kaupia savo patirtį ir žinias, siekdami pridėtinės vertės individualiai ir kolektyvinei veiklai. Kur įgyti reikalingų žinių apie kompetencijų ugdymą?
Management 3.0 mokymai – vienas geriausių pasirinkimų, norintiems sužinoti daug naudingos informacijos apie kompetencijų ugdymo svarbą. Šie mokymai skirti komandų vadovams, vadybininkams, projektų vadovams, direktoriams ir visiems tiems, kurie nori įmonės viduje kurti laimę, versle kurti sėkmę bei siekia tapti puikia Agile organizacija, gebančia greitai prisitaikyti dinamiškame verslo pasaulyje.
Kokios kompetencijos reikalingos šiuolaikiniam verslui?
Minėta, kad kiekvienas šiuolaikinis verslas kompetencijų ugdymui turi skirti ypatingą dėmesį, nes, visų pirma, tai leidžia verslui augti ir įsitvirtinti rinkoje. Be to, kompetencijų ugdymas – vienas iš būdų suburti motyvuotą, bendrų tikslų siekiančią darbuotojų komandą.
Ne vienas atliktas tyrimas rodo, kad didžioji dalis darbuotojų pirmenybę teikia tokiam darbui, kur yra galimybė augti, mokytis bei tobulėti. Tad į kokių kompetencijų ugdymą turėtų atkreipti dėmesį šiuolaikinis verslas, siekdamas naudos tiek verslo plėtrai, tiek darbuotojams?
- Sprendimų priėmimas. Ši kompetencija apima situacijos analizę, alternatyvių sprendimų svarstymą ir praktinės veiklos krypties pasirinkimą, leidžiantį komandai pasiekti tikslus.
- Prisitaikymas. Tai – kompetencija būti lankstiems ir keistis priklausomai nuo situacijos.
- Komandinis darbas. Ši kompetencija apima visų komandos narių dalyvavimą projekte ir akcentuoja kiekvieno nario įnešama indelį į projekto vystymo eigą.
- Organizuotumas. Tai – kompetencija, kurios dėka efektyviai planuojamas laikas, skirtas tam tikroms užduotims atlikti.
- Tolerancija stresui. Tai – kompetencija, kurios dėka pavyksta susidoroti su didelį stresą keliančiomis situacijomis, nenukenčiant darbo kokybei.
Kaip ugdyti kompetencijas?
Domina, kaip ugdomos verslams reikalingos kompetencijos? Galima teigti, kad kompetencijų ugdymas yra tam tikra sistema, kuriai įvaldyti reikalingos specialios žinios. Šių žinių galima gauti įvairiai – Management 3.0 ir kiti mokymai, seminarai, literatūra ir kt. Be to, kompetencijų ugdymas gali skirtis priklausomai nuo įmonės veiklos, iškeltų tikslų. Tačiau išskiriami tam tikri kompetencijų ugdymo žingsniai, kurie gali būti pritaikomi daugelyje verslų:
- Pasiruošimas. Kompetencijų ugdymas prasideda nuo pasiruošimo. Kiekvienas įmonės vadovas ar komandos lyderis turi nustatyti tikslą, kuris aiškiai apibrėžtų, ko norima pasiekti ugdant tam tikras kompetencijas.
- Informacijos rinkimas. Reikia žinoti, kad turint kuo daugiau informacijos apie darbuotojus, jų norus bei lūkesčius yra lengviau suorganizuoti kompetencijų ugdymo procesą. Renkant informaciją verta stebėti darbuotojus, pasikalbėti individualiai arba grupėse, sukurti apklausą arba klausimyną. Taip pat svarbu išanalizuoti vykdomus verslo procesus ir patikrinti ar jie atitinka strateginius organizacijos tikslus ir ar yra pakankamai veiksmingi.
- Surinkus visą reikiamą informaciją galima pradėti kompetencijų ugdymo procesą, atsižvelgus į tai, kokios kompetencijos, kokiems darbuotojams yra reikalingos tam, kad būtų pasiekti verslo tikslai ir būtų užtikrintas darbuotojų pasitenkinimas.
- Įgyvendinimas. Kompetencijų ugdymas – nenutrūkstamas procesas, tad siekiant, kad jis būtų sklandus bei sėkmingas, pirmiausia, reikia užtikrinti aiškų ryšį tarp individualių kompetencijų ir verslo tikslų. Taip pat svarbu teikti aukštos kokybės mokymus, skatinti darbuotojus mokytis, apdovanoti ar garantuoti karjeros augimo galimybes.
Labai svarbu pabrėžti tai, kad kompetencijų ugdymas turi būti aiškus ir visiems suprantamas. Tai reiškia, kad kiekvienas darbuotojas turi aiškiai žinoti, kodėl reikia ugdyti tam tikras kompetencijas, kokius pokyčius tai atneš, kokias galimybes suteiks ir kaip tai prisidės prie verslo keliamų tikslų.
Kompetencijų ugdymo privalumai
Kalbant apie kompetencijų ugdymo svarbą būtina pabrėžti privalumus, kuriuos gauna kompetentingų darbuotojų komanda ir, žinoma, verslas:
- Tik nuolat mokantis galima tapti ir išlikti tam tikros srities ekspertu, o tai, ką puikiai išmanai, atlieki su kur kas didesne energija, atsidavimu ir meile.
- Kompetencijų ugdymas taip pat užtikrina geresnę saviorganizaciją. Tai reiškia, jog darbuotojai patys įgyja žinių, noriai priimdami informaciją.
- Kompetencijų ugdymas pagerina verslo strateginių tikslų ir darbuotojų kompetencijų atitikimą. Tai stiprina įmonės konkurencingumą ir padeda augti.
- Kompetencijų ugdymas padeda suburti motyvuotą darbuotojų komandą ir ją išlaikyti ilgą laiką.
Kompetencijų ugdymas gyvybiškai svarbus verslui?
Verta akcentuoti, kad įgijus supratimą apie kompetencijas bei jų ugdymą, verslo kelias ir kova konkurencingoje rinkoje tampa kur kas lengvesnė. Įmonės gali nustatyti kompetencijų spragas, neatitikimus ir tobulinimo sritis. Be to, tam tikrų kompetencijų ugdymas suvienija įmonę, išskiria verslą iš konkurentų, padeda darbuotojams suprasti verslo prioritetus.
Tad ar galima teigti, kad kompetencijų ugdymas verslui yra gyvybiškai svarbus?
Šiandieninė situacija verslo pasaulyje rodo, kad tai – neabejotinai svarbu, nes atveria naujas galimybes, skatina augimą ir konkurencinį pranašumą, ko reikia kiekvienam pripažinimo ir sėkmės siekiančiam verslui.
pr2023/133