Koks Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos tikslas?
Birželio 5 d. minima Pasaulinė aplinkos apsaugos diena. Šią dieną dar 1972 m. paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja Stokholme vykusios tarptautinės konferencijos, skirtos globalinėms aplinkos problemoms spręsti, atidarymo metu.
Būtina išsaugoti ateities kartoms
Stokholmo konferencijos dalyviai – 115 šalių ir tarptautinių organizacijų atstovai – pareiškė, kad gamtos ištekliai, įvairios ekosistemos turi būti išsaugotos ateities kartoms.
Šiais laikais, didžiąja dalimi dėl žmogaus veiklos ir jos padarinių – globalinio atšilimo, biologinės įvairovės nykimo, vandenynų taršos ir kitų procesų – mūsų planeta susiduria su didžiuliais iššūkiais, kurie vis labiau tiesiogiai veikia mus supančią aplinką bei mus pačius.
Bet žmogus nėra vien tik kenkėjas mūsų planetoje. Daugybė institucijų, nevyriausybinių organizacijų, specialistų ir entuziastų jau daugelį metų kasdien dirba tam, kad įvykdytų Stokholmo konferencijoje iškeltą tikslą – išsaugoti mūsų planetos gamtinę įvairovę ir sveiką gamtinę aplinką ateities kartoms.
Saugomos teritorijos Lietuvoje šiuo metu užima 1 207 606 ha plotą ir sudaro net 18,5 % visos šalies teritorijos. Palyginimui, 1960-1975 m. saugomos teritorijos mūsų šalyje užėmė vos 2 % Lietuvos teritorijos.
Net ir gilioje senovėje žmonės suvokė gamtos ir aplinkos apsaugos svarbą. Viduramžiais kunigaikščių ir žemvaldžių medžioklės plotuose, kuriuos galima prilyginti medžioklės draustiniams, buvo draudžiama be reikalo lankytis, baidyti žvėris ir trukdyti jiems maitintis.
Sąmoningų žmonių dėka šiandien mes vis dar Lietuvoje turime daugybę išsaugotų gamtinių-istorinių objektų, kurie iki šių dienų yra žmogaus darnios gyvensenos su jį supančia aplinka simboliai.
Ką byloja istorinės nuotraukos
Minint Pasaulinę gamtos apsaugos dieną Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija dalinasi istorinėmis fotografijomis, kuriose prieš beveik amžių (ir daugiau) užfiksuoti svarbūs Mažosios Lietuvos gamtiniai-istoriniai objektai bei vietovės. Tegul šios fotografijos primins mūsų kartai, kad per amžius protėvių mums išsaugota gamta ir jos gėrybės šiandien jau yra mūsų atsakomybė ir mes privalome jas toliau atsakingai saugoti ateities kartoms.
Daugiau fotografijų – šią informaciją paskelbusios Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos interneto svetainėje.