Kokiomis savybėmis pasižymi medvilnė bei šilkas?

Medvilnė bei šilkas – vieni populiariausių ir dažnai įvairiems projektams naudojamų audinių. Šie audiniai internetu yra įsigyjami nuolatos. O ar žinote, kokie šių audinių privalumai bei trūkumai?

Medvilninių audinių privalumai

Medvilniniai audiniai yra vertinami dėl jų ekologiškumo bei hipoalerginių savybių, tačiau tai toli gražu nėra vieninteliai šių audinių privalumai. Kalbant apie medvilnę, taip pat būtina paminėti, kad šis audinys „kvėpuoja“: dėl specifinio audimo metodo ir paties medvilninio audinio pluošto struktūros oras gali lengvai prasiskverbti pro rūbą ir pasiekti odą. Lengvi ir minkšti medvilniniai audiniai nesukelia jokių alerginių reakcijų bei niežėjimo juos dėvint.

Dar viena savybė, kuria pasižymi medvilniniai audiniai, yra jų higroskopiškumas arba, paprastai tariant, šis audinys itin gerai sugeria drėgmę, o dėvint iš medvilnės pasiūtus rūbus nebus jaučiama šiltnamio efekto. Šie audiniai taip pat nesielektrina, todėl galima išvengti nemalonių elektros iškrovų.

Medvilnė, nors ir būdama gana lengvas ir plonas audinys, puikiai išsaugo šilumą ir šildo. Skirtingo pluošto ilgio medvilniniai audiniai gali būti labai minkšti, todėl rūbai iš jų yra labai jaukūs ir patogūs.

Plačia spalvine gama pasižymintys medvilniniai audiniai nėra reiklūs priežiūrai, o ir patys audiniai nėra lepūs.

Daugiau informacijos apie medvilninius audinius ir platų jų asortimentą rasite sekdami šią nuorodą: https://www.have.lt/medvilne.

 

Medvilninių audinių trūkumai

Vienas iš trūkumų, kuris dažnai minimas, yra tas, kad medvilniniai audiniai glamžosi, todėl juos reikės dažniau lyginti. Kitas jų trūkumas – skalbiant jie gali susitraukti nuo 2 iki 5 proc. Medvilniniai audiniai taip pat turi „atmintį“ – termoplastiškas audinys jį kaitinant „įsimena“ formą ir ją išlaiko.

Šilko privalumai

Tvirčiausiu natūralios gyvulinės kilmės pluoštas šilkas turi daug privalumų. Visų pirma, šis audinys yra vertinamas dėl savo prabangios išvaizdos. Rūbai, aksesuarai ar kiti gaminiai iš minkšto, lengvo bei švelnaus šilko atrodo rafinuotai ir traukia akį. Kitas jų privalumas – itin puikios higieninės savybės bei atsparumas mikroorganizmams.

Nesielektrinantis, stiprus bei tamprus šilkas dėl šilko klijų (sericino) pasižymi net ir gydomuoju poveikiu žmonėms, kurie skundžiasi jautria bei sudirgusia oda. Šilko audiniai nepamainomi tada, kai kamuoja alergijos, reumatizmas, pragulos ar įvairūs medžiagų apykaitos sutrikimai.

Namų dulkių erkutėms atsparus šilkas pasižymi ir puikiomis higroskopiškumo savybėmis, t. y., puikiai sugeria drėgmę bei pasižymi mažu šilumos laidumu: šilko rūbai, kai karšta, skleidžia vėsą, o kai vėsu, – šildo. Lyginant su jau aptartais medvilniniais audiniais, šilkas, kad ir kaip keistai tai skambėtų, yra maždaug 5 kartus šiltesnis.

Šilko trūkumai

Be daugybės privalumų šilkas turi ir keletą trūkumų. Visų pirma, šilkas yra laikomas vienu silpniausių iš natūralių pluoštų, o tai reiškia, kad iš šio audinio pagamintiems gaminiams reikia ženkliai daugiau priežiūros negu to reikalauja jau aptarti medvilniniai audiniai. Kitas jų trūkumas – pralaidumas ultravioletiniams spinduliams. Šis trūkumas sąlygoja tai, kad šilko rūbai neapsaugos jūsų nuo įdegio, jeigu karštą vasaros dieną nuspręsite pasipuošti plazdančiais ir tobulai krentančiais šilko rūbais.

Šilkas yra pakankamai reiklus priežiūrai. Jį būtina skalbti itin atsargiai, nenaudojant agresyvių skalbimo priemonių, kuriuose yra baliklių, taip pat džiovinti pavėsyje, o lyginant nepamiršti pagrindinių reikalavimų, nurodytų gaminio etiketėje.

pr2022/163

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Orai: bus šlapdribos, sniego, plikledžio

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokių orų tikėtis artėjantį savaitgalį. Gruodžio 5 d., ketvirtadienį, naktį buvo krituliai (sniegas, šlapdriba). Kai kur plikledis. Vėjas rytų, pietryčių, 6-11 m/s. Temperatūra buvo nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos. Dieną daug kur krituliai, vyraus nedidelis lietus, šlapdriba. Vietomis rūkas, plikledis. Vėjas pietinių krypčių, 6-11 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos. Gruodžio 6 d., penktadienį, vietomis silpni krituliai. Vėjas pietryčių, 8-13 m/s, dieną kai kur gūsiai sieks 15-17 m/s. Temperatūra

Seimas svarstys siūlymą didinti vienkartinę išmoką gimus vaikui

Seimas pradėjo svarstyti Išmokų vaikams įstatymo pataisas, kuriomis siūloma beveik dvigubai didinti vienkartinę išmoką gimus vaikui. Pasak projektą pristačiusio parlamentaro Gintauto Palucko, siekiama šią universalią išmoką didinti nuo dabar nustatyto 11 iki 20 BSI (bazinė socialinė išmoka) dydžio. Tiek pat ši išmoka didėtų įvaikinus vaiką ar paėmus jį globoti. „Šeimos, turinčios vaikų, pagal statistiką labai sparčiai krenta į skurdo riziką patiriančių kategoriją ir šiandien išmoka gimus vaikui tikrai ne tai kad nedengia, bet apskritai labai vargiai kompensuoja pirmąsias išlaidas gimus

Duomenų viliojimo pratybose dalyvavo per 150 organizacijų: reikia būti atidesniems

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos lapkričio paskutinę savaitę organizavo trečią šiais metais „Kibernetinis skydas PhishEx 2024“ pratybų etapą. Šio etapo metu išsiųsta daugiau nei 109 tūkst. duomenų viliojimo ataką imituojančių elektroninių laiškų, skirtų darbuotojams iš 152 organizacijų. Pratybų metu riziką keliančius veiksmus atliko 15 proc. personalo. „Organizacijos vis aktyviau naudojasi galimybe stiprinti darbuotojų budrumą – paskutinio pratybų etapo metu buvo išsiųstas rekordinis skaičius laiškų. Rezultatai rodo, jog dėmesys ir investicijos darbuotojų švietimui kibernetinio saugumo tema turi dar

Nuo 2025 m. vairavimo egzaminai Lietuvoje – tik valstybine lietuvių arba oficialiomis ES kalbomis

Nuo 2025 m. sausio 1 d. vairavimo egzaminus Lietuvoje bus galima laikyti tik lietuvių arba kitomis oficialiomis Europos Sąjungos (ES) kalbomis. Tai įtvirtinta Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės įsakyme. Juo siekiama skatinti valstybinės kalbos vartojimą, stiprinti užsieniečių integraciją į visuomeninį gyvenimą bei užtikrinti geresnį bendradarbiavimą su ES valstybėmis narėmis. „Šis sprendimas padės sumažinti išorės grėsmių poveikį nacionaliniam saugumui. Laikomės aiškios ir vertybiškai pagrįstos pozicijos – viešosios paslaugos Lietuvoje negali būti teikiamos šalies agresorės kalba. Kaip ES valstybė, užtikriname galimybę gauti

Taip pat skaitykite