Kokie įrankiai būtini kiekvienam sodininkui?
Daugelis sodo darbų atliekami tik sezoniškai. Dėl jų cikliškumo pravartu žinoti, ką daryti su augalais, kokius pagrindinius sodo įrankius pasirinkti, kad jie būtų tinkami darbui, taip pat būtų patvarūs ir patikimi. Gerai pagaminti, ergonomiški įrankiai turėtų tarnauti daugelį sezonų ir palengvinti darbą.
Rankiniai sodo ir daržo įrankiai
Rankiniai sodo ir daržo įrankiai – tai įrankiai, kurie neturi jokio papildomo maitinimo šaltinio. Jiems valdyti naudojama mūsų raumenų jėga, taip pat mūsų žinios ir įgūdžiai. Tokio tipo įrankiai, nepaisant technologinės pažangos, nesikeičia jau daugelį metų.
Patartina naudoti patvarius įrankius, pagamintus iš geros kokybės medžiagų, kurie nerūdija nuo drėgno dirvožemio. Ne mažiau svarbi ir jų ergonomika. Į geresnės kokybės įrankius verta investuoti ir dėl kitos priežasties: jie veiksmingiau ir efektyviau padės rūpintis sodo grožiu, žydinčiais augalais ar daržovių ir vaisių augimu.
Priklausomai nuo to, ar pjaunate veją, genite medžius, sėjate gėles, auginate daržoves ar vaisius sode, visiems priežiūros darbams atlikti reikės tinkamų įrankių.
Kasimas ir purenimas
Sukasti gėlių ar daržovių lysves yra vienas sunkiausių ir daugiausiai laiko reikalaujančių darbų sode. Nepakeičiami sodininkystės įrankiai čia bus kastuvas, šakės ir kauptukas. Kastuvas dažniausiai naudojamas kasimui ir dirvos perkėlimui. Sodo šakėmis dirva purenama ir aeruojama. Su šakėmis į dirvą galime lengvai įterpti mėšlo ar komposto, kad ją pamaitintume ir patręštume. Visi šie įrankiai yra būtini kiekvienam sodininkui, tiek profesionalui, tiek pradedančiajam.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis konkrečius modelius? Pirmiausia į medžiagas ir konstrukcijos ergonomiškumą. Rankenos turėtų būti tinkamo ilgio. Kai kurie modeliai yra reguliuojami. Tuomet rankenos ilgį galėsite pritaikyti sau.
Grėbimas ir šlavimas
Iš pirmo žvilgsnio paprastą sodo įrankį, pavyzdžiui, grėblį, taip pat verta rinktis pagal jo paskirtį. Lengvam dirvožemiui grėbti ir lyginti tinka plastikiniai grėbliai. Sunkiam, molingam dirvožemiui geriau rinktis grėblį su stambiais metaliniais dantimis. Sausiems lapams grėbti patartina rinktis įrangą su lanksčiais dantukais ir dideliu tarpueiliu – taip bus lengviau vienu metu sugrėbti didesnį žemės plotą.
Sausiems lapams ant grindinio trinkelių arba betoninių ar granitinių takų, rekomenduojame naudoti šepetį arba šluotą. Tai taip pat naudinga priemonė tvarkant terasą ar erdvę prie namo.
pr2023/190