Kokias Kalėdas pranašauja šventas Martynas
Lapkričio pirmasis dešimtadienis daug kur buvo labai sausas, tačiau šiltesnis nei vidutiniškai.
Meteo.lt praneša, kad lapkričio mėnesio pirmąjį dešimtadienį šilčiausia buvo Kuršių nerijoje ir Ventėje.
Orų apžvalgoje minima, jog lapkričio mėnesio pirmojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 5,8 laipsnio šilumos. Aukščiausia oro temperatūra, 15,5 laipsnio šilumos, registruota lapkričio 1 d. Druskininkuose, o žemiausia, 4,2 laipsnio šalčio, – lapkričio 5 d. Alytuje.
Vėsiausia buvo rytiniame-pietrytiniame pakraštyje, tik 4,4-5 laipsniai šilumos, didžiojoje šalies dalyje vyravo 5-6 laipsnių temperatūra, šiaurės vakariniame ir vakariniame (išskyrus pajūrį ir pamarį) pakraščiuose buvo 6-7 laipsniai, pajūryje ir pamaryje – 7-8 laipsniai, šilčiausia buvo Kuršių nerijoje ir Ventėje, +8-8,4°C.
Vidutinis kritulių kiekis Lietuvoje pirmąjį lapkričio dešimtadienį buvo 10,2 mm. Didžiojoje šalies dalyje kritulių kiekis nesiekė 10 mm, dalyje Žemaitijos ir rytinių rajonų bei Šiaulių apylinkėse registruota 10-20 mm kritulių, gausiausiai palijo Rytų Lietuvoje, 20-30 mm. Didžiausias dešimtadienio kritulių kiekis užregistruotas Anykščiuose (29,8 mm), mažiausias – Klaipėdoje (2,2 mm) ir Lazdijuose (2,3 mm)
Vidutinis saulės spindėjimo laikas Lietuvoje lapkričio pirmąjį dešimtadienį buvo 13 val.: nuo 7,5 val. Dūkšte iki 18,5 val. Kybartuose.
Vidutinė dirvožemio temperatūra 10 cm gylyje visoje šalyje svyravo apie 6-8 laipsnius šilumos, aukščiausia temperatūra šiame gylyje siekė 10-12 laipsnių šilumos, žemiausia krito iki 2-5 laipsnių šilumos. Aukščiausia dirvožemio temperatūra 20 cm gylyje visoje šalyje kilo iki 10-12 laipsnių šilumos, žemiausia šiame gylyje krito iki 4-7°C.
Šventas Martynas – paskutinė rudens šventė
Meteo.lt primena, jog lapkričio 11 d. buvo šv. Martynas, paskutinė rudens šventė. Paskutinė, kadangi seniau maždaug nuo lapkričio antrosios pusės prasidėdavo žiema, o šiais laikais meteorologinės žiemos kartais dar nebūna net ir gruodžio viduryje.
Seniau žmonės sakydavo: „Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos – su bradu (purvu)“ ir atvirkščiai: „Jei Martynas su bradu (purvu), tai Kalėdos – su ledu“. Būta ir panašių tik kitaip suformuotų pasakymų: „Martynas ant ledo, Kalėdos ant vandenio“, „Jei per Martyną tauškės, tai per Kalėdas pliauškės, jei per Kalėdas tauškės, tai per Martyną pliauškės“ .
Dar buvo sakoma, jeigu lapkričio 11-ąją – giedra, žiema būsianti labai šalta. Jei šv. Martyno diena pasitaiko šilta, tuomet ji žada šaltą žiemos pradžią. Taigi pažiūrėkime, ką šv. Martyno dienos orai mums išpranašavo ateičiai.
Lapkričio 11 d. (pirmadienį) daug kur Lietuvoje žemės paviršius buvo sausas ir tik dalyje vietovių truputį drėgnas dėl kritusios dulksnos. Todėl galime sakyti, kad šv. Martynas nebuvo su bradu. Iš to, remiantis senolių pastebėjimais, galima manyti, kad artėjančios Kalėdos nebus žiemiškos. Taip pat, pirmadienis visoje šalyje buvo vėsus ir debesuotas, todėl ateinanti žiema neturėtų būti labai šalta, tačiau jos pradžia gali būti šaltesnė.
Žinoma, lapkričio 11-osios orai neturi ir negali turėti ryšio nei su žiema, nei su Kalėdomis, todėl į visa tai geriau žiūrėti šmaikščiai. Arba reikia sulaukti artėjančių Kalėdų ir žiemos, o tada jau ir pamatysime, ar tokie senolių spėjimai pasitvirtins.