Kodėl reikia reguliariai tikrinti ir keisti amortizatorius
Pirmieji vis mažėjančio amortizatorių efektyvumo simptomai gali būti gana malonūs vairuotojui ir automobilio keleiviams. Tada pakaba gali veikti kiek švelniau. Daugeliui vairuotojų lengvas pakabos siūbavimas sukuria komforto įspūdį.
Amortizatoriai dažniausiai genda iš lėto, tad kasdien automobiliu besinaudojantis vairuotojas gali šito ir nepastebėti. Paprasčiausiai visiškai nesąmoningai priderina savo vairavimo stilių prie prastėjančios automobilio būklės. Dažniausiai vairuotojai automobilio techninės apžiūros metu išgirsta žinia, kad būtina amortizatorius, yra didelė staigmena.
Amortizatoriai yra mechaninis elementas, kurio pagrindinė funkcija užtikrinti teisingą padangų ir žemės sąlytį. Puikiai veikianti ši funkcija garantuoja efektyvią automobilio reakciją ekstremaliose situacijose: važiuojant per duobes, greičio ruožuose, posūkiuose, stabdymo metu.
Amortizatoriai yra pagrindinis automobilio pakabos sistemos elementas ir veikia kartu su pakabos spyruokle. Taip sumažina smūgius, apsaugo nuo atšokimo ir subalansuoja transporto priemonę vairuojant.
Amortizatoriai yra komforto ir saugumo elementas
Svarbu žinoti, kad visos pakabos sistemos dalys, jungiančios amortizatorių prie važiuoklės, gali susidėvėti. Tai sukelia vairavimo netikslumą, triukšmą ir bildėjimą. Todėl specialistai turėtų periodiškai tikrinti amortizatorius. Visa tai paaiškina, kodėl gamintojai rekomenduoja amortizatorius tikrinti kiekvieną kartą atliekant transporto priemonės techninę priežiūrą.
Kada turėčiau keisti amortizatorius?
Amortizatoriai keičiami vidutiniškai nuo 70 000 km iki 150 000 km, priklausomai nuo gamintojo techninių rekomendacijų. Profilaktika turėtų būti atliekama daug dažniau. Priklausomai nuo vairavimo stiliaus ir aplinkos, kurioje vairuojate, to paties automobilio nusidėvėjimas gali skirtis. Naudojant automobilį mieste, amortizatoriai susidėvi greičiau nei važiuojant greitkeliu. Tai yra dar vienas veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti atliekant amortizatorių techninę priežiūrą.
Pagrindiniai simptomai, galintys padėti nustatyti amortizatorių arba pakabos sistemos nusidėvėjimą:
- pastebėtas alyvos nutekėjimas sklendės išorėje;
- netolygus padangų dėvėjimasis;
- blogas sukibimas posūkiuose ir važiavimo krypties nestabilumas;
- nukrypimas nuo kurso krypties dėl šoninio vėjo;
- per didelis šokinėjimas važiuojant per duobes;
- stabdymo kelias ilgesnis nei įprastai (nesaugus jausmas stabdant);
- ryškus automobilio priekinės dalies nusileidimas stipriai stabdant.
Amortizatoriai yra visų transporto priemonių saugos trikampio dalis – padangos, amortizatoriai ir stabdžiai. Todėl vieno iš šių elementų gedimas turi įtakos kitų veikimui. Todėl svarbu periodiškai patikrinti amortizatorius.
pr2023/120