Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos minėjimas Šilutėje

Trečiadienį, sausio 15-ąją, Šilutėje paminėtos 97-osios Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės. Tradiciškai minėjimas vyko prie Šilutės rajono savivaldybės esančio paminklinio ženklo, skirto 1923 m. sausio įvykiams priminti.

Prie paminklinio ženklo, skirto 1923 m. sausio įvykiams atminti, Šilutės r. vicemeras Sigitas Šeputis, Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė, Savivaldybės darbuotojas Andrius Jurkus uždegė žvakes, padėjo gėlių.

Pagarbą 1923 metų sukilimo dalyviams atidavė KASP Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės atstovai kartu su Šilutės šaulių kuopos nariais. Šilutės meno mokyklos pedagogas Gražvydas Raila trimitavo Mažosios Lietuvos himną, dainavo mišrus politinių kalinių ir tremtinių choras „Pamario aidas“.

„Ši diena – išdidi ir didi ne tik Klaipėdos kraštui, bet ir visai Lietuvai. Drąsus ir ryžtingas žingsnis to meto politikų buvo pabandyti prijungti Klaipėdos kraštą prie Lietuvos. Rizika pasitvirtino. Šiandien mes esame jūrinė valstybė. Vietoj turėtų 8 km prie Nemirsetos Baltijos jūros kranto, mes turime beveik 100 km. Tai padarė didelę įtaką Lietuvos ekonomikai. Ir kas gali pasakyti, kokiame krašte mes gyventume, jei nebūtų įvykęs sukilimas. Džiaukimės, kad gyvename išskirtiniame krašte, o Sausio 15-oji – drąsos simbolis“, – minėjimo metu sveikino susirinkusiuosius Šilutės r. savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Šeputis.

Mišrus politinių kalinių ir tremtinių choras „Pamario aidas“ padainavo „Lietuva, brangi šalele“ ir „Paimkim Lietuvą visi ant rankų“.

Tylos minute buvo pagerbti žuvusieji sukilimo metu. Prie paminklinio ženklo, skirto 1923 m. sausio įvykiams atminti, uždegtos žvakės, padėta gėlių.

Vakare Hugo Šojaus muziejuje atidaryta paroda „Eksponatai – laiko liudininkai”, kurioje buvo pristatomi padovanoti ar įsigyti eksponatai, papildę muziejaus fondus 2019-aisiais.
Muziejuje taip pat eksponuojama paroda „Nematoma paveikslo pusė”. Ši paroda sausį bus eksponuojama ir kitose šešiuose Lietuvos regionų muziejuose. Tai – ciklas parodų, kuriose pristatomi paveikslai iš muziejų fondų ir jų tyrimų vaizdai, atlikti pasitelkiant ultravioletinius, infraraudonuosius ir rentgeno spindulius.

Projektas „Nematoma paveikslo pusė“ skirtas supažindinti muziejų lankytojus su dalimi meno kūrinių technologinių tyrimų, kurie Lietuvoje atliekami jau kelis dešimtmečius. Fiksuojant paveikslų vaizdus infraraudonųjų, ultravioletinių ir rentgeno spindulių diapazone bei juos derinant su plika akimi matomu vaizdu galima pamatyti daugybę skirtumų ir pažvelgti į gilesnius, plika akimi nematomus kūrinio sluoksnius, pasakojančius savitą kūrinio istoriją.

Vokietijai pralaimėjus Pirmąjį pasaulinį karą, nuo Vokietijos buvo atskirtas Klaipėdos kraštas ir kitos teritorijos. Klaipėdos kraštas po Versalio taikos konferencijos buvo atiduotas administruoti Prancūzijai. Apie prancūzų gyvenimą Šilutėje ir Klaipėdos krašte žinoma iš išlikusio prancūzų karininko dienoraščio. Rašoma, kad 1920-aisiais vasario 15-ąją traukiniu į Šilutę atvyko ketvirtoji prancūzų kuopa ir du kulkosvaidininkų būriai, kurie apsistojo Šilutės geležinkelio stotyje, kiti įsikūrė „Germanijos“ viešbutyje. Dienotvarkė buvo paprasta: ryte – teoriniai mokymai, vėliau – budėjimas ar sargyba. Lietuvos ir Vokietijos pasienyje buvo įkurtas žvalgyboms skirtas bokštas. Retkarčiais pasitaikydavo mokomųjų signalų bei keliolikos kilometrų žygių.
Laisvu nuo tarnybos laiku prancūzų šauliai nevengė ir pasivaikščiojimų po Šilutę. Nors miestiečiai buvo geranoriški, tačiau būryje buvo po 5 karius. Žinoma atvejų, kai jie lankėsi Verdainės bažnyčioje, taip pat miestelio kirpykloje, smuklėje ir maisto prekių parduotuvėse. Dienoraštyje rašoma ir apie kariškių sulauktą „Germanijos“ viešbučio savininko prielankumą, troškulį alumi galėjo numalšinti prabangiame viešbučio kabarete. Šį išskirtinumą turėjo tik tuometinė vietos valdžia.
Prancūzai Klaipėdos krašte šeimininkavo iki 1923 m. sausio 15-osios Klaipėdos krašto sukilimo ir prijungimo prie Lietuvos.

Daugiau istorinių detalių iš Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos skaitykite Sausio 15-oji Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos diena. 

Viktorija SKUTULIENĖ, autorės nuotr.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vydūno viešojoje bibliotekoje – knygos-žinyno „Lietuvos karaliai ir karalienės“ pristatymas

Pasitinkant jubiliejinę 25-tąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę bei Pasaulinę knygos ir autorinių teisių dieną, 2025 m. balandžio 22 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje įvyko išskirtinis renginys, palikęs gilų įspūdį tiek bibliotekos lankytojams, tiek kultūros mylėtojams. Šią dieną bibliotekoje lankėsi garbingas svečias – Lietuvos teatro ir kino aktorius, teatro pedagogas, dainuojamosios poezijos festivalių meno vadovas, koncertų organizatorius, dainų autorius ir atlikėjas Gediminas Storpirštis. Renginį pradėjusi bibliotekos vadovė Inga Kuzmarskienė nuoširdžiai pasveikino susirinkusius dalyvius ir svečius. Ji akcentavo, kokia prasminga ši

Mažosios Lietuvos paveldas pritaikomas ir neįgaliesiems

Senieji Šilutės katalikiški našlaičių globos namai turės liftą neįgaliesiems. Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinis skyrius, rūpindamasis Mažosios Lietuvos nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimu ir pritaikymu šiuolaikinėms reikmėms, surengė konsultaciją dėl Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčios pastatų komplekso našlaičių globos namų pritaikymo neįgaliųjų poreikiams. Šis valstybės saugomas kultūros paveldo objektas (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 30364) prieš keletą metų buvo sutvarkytas, tačiau tuomet nebuvo numatyta pastatą pritaikyti neįgaliųjų poreikiams. Sutvarkytuose buvusiuose našlaičių globos namuose buvo  įkurtas daugiafunkcinis centras, kuriame vyksta Šilutės trečiojo

Kaip išsirinkti tinkamiausią kvapą namams pagal sezoną ar kambario funkciją?

Kvapas – tai nematoma, bet stipriai jaučiama detalė, galinti visiškai pakeisti namų atmosferą. Tinkamai parinktas aromatas gali nuraminti po sunkios dienos, pakelti nuotaiką, sukurti šventinę nuotaiką ar net tapti namų vizitine kortele. Tačiau ne visi kvapai tinka visur ir visada – jų pasirinkimą turėtų lemti ne tik asmeninis skonis, bet ir metų laikas bei patalpos paskirtis. Kvapai pagal sezoną: ką rinktis metų eigoje? Pavasaris –  tai atgimimo ir gaivos metas. Puikiai tiks lengvi, švarūs kvapai:  citrusai, agurkai, žalių lapų natos,

Ovidijui Normantui – geriausio jaunojo 2024 m. bibliotekininko vardas

bibliotekininkas

Kultūros ministerija paskelbė geriausius 2024 m. bibliotekininkus, o tarp jų nuskambėjo ir šilutiškio vardas.  Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės atidarymo renginyje paskelbti geriausi 2024 m. bibliotekininkai. Sveikindamas laureatus ir visą šalies bibliotekininkų bendruomenę Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės proga kultūros ministras Šarūnas Birutis linkėjo, kad ši savaitė būtų pilna įdomių renginių, prasmingų susitikimų ir naujų atradimų. „Šiandien biblioteka jungia kartas, skirtingus požiūrius ir patirtis. Ji yra ne tik žinių oazė norintiems mokytis ir tobulėti, bet ir patikimas šaltinis, ugdantis kritinį mąstymą bei

Taip pat skaitykite