Kava – amžius skaičiuojantis ir mitais apgaubtas tonizuojantis gėrimas

Anot legendos, dar devintajame amžiuje kava buvo atrasta Etiopijoje, kai vienas piemuo pastebėjo, jog paėdusios uogų nuo vieno krūmo ožkos tampa itin aktyvios. Pasibaigus viduramžiams per Arabiją pasiekusi Europą, iš pradžių kava buvo sutikta įtariai ir kai kurių dvasininkų net vadinama „karčiu šėtono išradimu“. Tik sulaukusi ją itin mėgusio popiežiaus Klemenso VIII palaiminimo kava užkariavo europiečių salonus.

Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, į kavą dėl jos tonizuojančio poveikio iki šiol žiūrima atsargiai. Tačiau saikingai vartojama ji turi teigiamą poveikį žmogaus organizmui. Pastaruoju metu vasarą termometrų stulpeliams šokant iki rekordinių aukštumų, ypač išpopuliarėjo šalti kavos gėrimai. Prekybos tinklo „Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė tikina, kad šiuo metu jų parduodamai kavai taikomomis didelės nuolaidos.

O šaltų gėrimų pasigaminti namuose kainuoja kelis kartus pigiau.

Kava kenkia? Su saiku – ne!

Dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį į kavos vartojimo ypatumus, paneigiančius mitą, kad kava – sveikatai nepalankus gėrimas.

„Yra labai nedaug maisto produktų, kurie galėtų pasigirti tokia ilga vartojimo istorija žmonijoje kaip kava. Vien šis faktas rodo, kad kava yra tinkamas vartojimui gėrimas“, – teigia gydytoja.

Dietologė pažymi, kad viskas priklauso nuo suvartojamo produkto kiekio: žmogui rekomenduojama neviršyti maždaug 2–3 espreso puodelių kofeino kiekio per dieną.

„Toks kavos kiekis turi daug antioksidantų, polifenolių – tai yra priešuždegiminiu poveikiu pasižyminčios medžiagos. Svarbu atsižvelgti ir į kavos paruošimą: jeigu kava nefiltruota, joje yra diterpenų, kurie gali didinti cholesterolio kiekį žmogaus kraujyje. Dėl to asmenims, turintiems polinkį sirgti širdies bei kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, nutukimu, kitomis medžiagų apykaitos ligomis, patariama rinktis filtruotą kavą“, – pasakoja gydytoja.

2 puodeliai – apsauga nuo infarkto

Specialistė atkreipia dėmesį į dar vieną kavą lydintį mitą: „Nors vyrauja manymas, kad kava gali būti kenksminga kraujagyslių ir širdies ligomis sergantiems žmonėms, tai ne visai tiesa. Priešingai, 2–3 puodeliai kavos per dieną apsaugo nuo miokardo infarkto. Tiesa, viršyti šio kiekio nepatartina.“

Gydytoja dietologė taip pat atkreipia dėmesį, kad išties, jei asmeniui yra labai smarkiai pakilęs kraujo spaudimas, nereikėtų eksperimentuoti bei gerti kavos papildomai. Jei kraujo spaudimas valdomas, saikingas kavos kiekis nėra kenksmingas.

Gydytoja priduria, kad kava turi tonizuojantį poveikį, kurį sukelia kofeinas, todėl nerekomenduojama jos gerti vaikams iki 16 metų, besilaukiančioms moterims bei maitinančioms mamoms. Nereiktų kavos vartoti ir antroje dienos pusėje, jeigu vargina nemiga. Jei per parą išgeriamas didesnis nei rekomenduojamas kavos kiekis, kofeino bus gaunama per daug. Tai – sveikatai nepalanku.

Populiarėja šalta kava

Prekybos tinklo „Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė E. Krasauskienė pastebi, kad vasaros metu išauga populiarių vartojimui paruoštų šaltų kavos gėrimų pardavimai.

„Prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėse kavos mėgėjai gali rasti daugelio gerai žinomų tarptautinių prekinių ženklų gėrimus, pavyzdžiui, „Starbucks“, „Movenpick“ ar „Hochwald“ prekės ženklo latės ar frapučino kavas, taip pat karamelinį makijatą ir kitais būdais paruoštus šaltus kavos gėrimus“, – vardija E. Krasauskienė.

Ruoškite stipresnę

E. Krasauskienė pataria namie ruošiant šaltus kavos gėrimus pasidaryti kiek stipresnę nei įprasta kavą.

„Paruoškite kavą sau įprastu būdu, tik šiek tiek stipresnę, nukoškite, kad neliktų tirščių. Tada maišykite su mėgstamais ingredientais – augaliniu pienu, sultimis, netgi limonadu. Jei norite gaivinančio gėrimo, rekomenduočiau jį gardinti nesaldžiais ingredientais, pavyzdžiui, braškių sultimis, mėtomis.

Kava be reikalo turi kenksmingo gėrimo reputaciją – vartojant su saiku ji turi teigiamą poveikį!

RECEPTAS 

Šalta kava su avokadu

Reikės:

 

1/2 prinokusio avokado;

1 puodelio stiprios kavos, atvėsintos;

1/4 puodelio saldinto sutirštinto pieno;

1/2 puodelio šalto pieno;

2 šaukštelių vanilės ekstrakto;

2 puodelių ledo kubelių.

 

Paruošimas:

 

  1. Viską, išskyrus ledą, sudėkite į maišytuvą ir sutrinkite mišinį.
  2. Ledo kubelius padalykite į dvi atšaldytas stiklines.
  3. Į kiekvieną stiklinę supilkite po pusę šaltos kavos mišinio.

 

Skanaus!

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

„Microsoft Dynamics 365 Business Central“. Kaip ši sistema padeda integruoti verslo procesus ir didinti efektyvumą?

Kas yra „Microsoft Dynamics 365 Business Central“? Microsoft Dynamics 365 Business Central – tai išmanusis verslo valdymo sprendimas, sukurtas mažoms ir vidutinėms įmonėms, siekiančioms efektyviai valdyti finansus, tiekimo grandines, pardavimus ir klientų aptarnavimą. Tai debesų kompiuterijos pagrindu veikianti ERP (Enterprise Resource Planning) sistema, leidžianti automatizuoti ir integruoti pagrindinius verslo procesus vienoje platformoje. Pagrindiniai verslo procesai, kuriuos integruoja Business Central Business Central leidžia centralizuotai valdyti įvairias įmonės operacijas, sumažinant atskirų sistemų poreikį ir pagerinant duomenų tikslumą. 1. Finansų valdymas Sistema padeda

Kaip tinkamai pakuoti ir siųsti dužias bei trapias siuntas?

pakavimas

Įsivaizduokite – kruopščiai pagamintas keraminis puodelis, švelniai supakuotas, keliauja pas naują šeimininką. Ar jis atvyks nepažeistas, ar teliks duženų krūva? Tinkamas pakavimas yra ne tik praktinis sprendimas, bet ir pagarba tam, kas siunčiama bei tam, kas laukia šios siuntos. Jei jūsų verslas – elektroninė parduotuvė, rankdarbių kūrimas, meno galerija ar technologijų prekyba, jūs tikriausiai žinote, koks svarbus yra saugus siuntų pristatymas. Viena smulki klaida pakuojant gali lemti ne tik sudužusį daiktą, bet ir nusivylusį klientą. Per silpna dėžė, nepakankamas apsauginių

Neblaiviųjų diena

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Kovo 20 d. Jaunimo al., Šilutėje, neblaivus (4,01 prom.) vyras, gim. 1988 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai (3,34 prom.) moteriai, gim. 1964 m. Įtariamasis sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kovo 20 d. pavakare Čiūtelių k., Saugų sen., neblaivi (2,48 prom.) moteris, gim. 1970 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviam (3,22 prom.) vyrui, gim. 1975 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kovo 20 d. vakare Gluosnių g., Šilutėje, neblaivus (1,78 prom.) vyras, gim. 1962 m.,

Spręs dėl mobiliųjų telefonų draudimo mokyklose

Seimas pradėjo svarstyti Seimo narės Ligitos Girskienės pristatytas Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama apriboti informacinių technologijų įrenginių naudojimą švietimo įstaigose ne ugdymo tikslu.   Pagal teikiamą projektą, išimtis mokyklos galėtų nustatyti informacinių technologijų įrenginių naudojimo tvarkoje. Mokyklos tarybai būtų suteikta teisė teikti pasiūlymų mokyklos vadovui dėl informacinių ir komunikacinių technologijų naudojimo mokykloje tvarkos. Projekto iniciatorė mano, kad nereguliuojamas naudojimasis informaciniais ir komunikaciniais prietaisais švietimo įstaigose daro neigiamą įtaką vaikų ir paauglių ugdymo procesui ir jų mokymosi rezultatams. Pasak pataisų rengėjos,

Taip pat skaitykite