Kaip ryte išsibudinti lengviau ir jaustis žvaliau?

Paskutinį kovo savaitgalį – naktį iš šeštadienio į sekmadienį, laikrodžiai su sukami valanda į priekį, taigi pavasarį, kai pereiname prie vasaros laiko, tarsi „prarandame“ valandą miego.

Nemažai žmonių rytinis pabudimas yra tikras iššūkis bet kuriuo metų laiku, ypač kai suskambus žadintuvui norisi dar bent kelias minutes pasilikti lovoje. Sunkus kėlimasis gali būti sąlygotas ne tik miego trūkumo, bet ir prastos miego kokybės, cirkadinio ritmo sutrikimų, netinkamos mitybos ar sveikatos problemų. 

„Kartais prasta savijauta ryte gali signalizuoti apie miego apnėją, skydliaukės sutrikimus bei diabetą, širdies ligas, taip pat depresiją ir nerimą ar kitas ligas. Todėl, ieškant nuovargio ryte priežasties, svarbu įvertinti ne tik savo kasdienius įpročius, bet ir bendrą sveikatos būklę“, – komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė.

Mėgstantiems pasinaudoti snaudimo funkcija, vaistininkė pataria nepiktnaudžiauti ja – kėlimosi atidėliojimas nepagerins atsibudimo proceso.

Miego higienos ABC

Pasak vaistininkės, labai svarbu laikytis griežto miego režimo: eiti miegoti ir keltis tuo pačiu laiku kiekvieną dieną, net ir savaitgaliais. Organizmas prisitaiko prie nustatyto ritmo, todėl ilgainiui natūralus pabudimas vyksta be didelių pastangų.

„Svarbu atkreipti dėmesį ir į miego aplinką: kambaryje turėtų būti tylu, vėsu, o einant miegoti – vengti stiprios šviesos. Ryte, atvirkščiai, itin naudinga gauti natūralios šviesos, nes ji skatina organizmo pabudimo procesus“, – atkreipia dėmesį S. Korbutaitė.

Ryto mankšta ar pasivaikščiojimas gali būti puikus būdas greičiau išsibudinti ir žvaliai jaustis. Fizinis aktyvumas skatina endorfinų išsiskyrimą bei gerina kraujotaką, todėl organizmas gauna daugiau deguonies ir maistinių medžiagų, padedančių susikaupti bei išlikti energingam. Tam nereikia intensyvių treniruočių – užteks 20–30 minučių lengvo fizinio krūvio.

Žvalumo jausmui įtakos turi ir pusryčiai, kuriems verta rinktis produktus, turinčius baltymų, skaidulų ir sveikųjų riebalų. Pavyzdžiui, kiaušiniai, avižinė košė ar graikiškas jogurtas su riešutais padeda palaikyti stabilų energijos lygį“, – rekomenduoja vaistininkė.

Taip pat svarbu užtikrinti pakankamą skysčių kiekį – rytą pradėti stikline vandens, kad organizmas greičiau suaktyvėtų ir atsigautų po nakties, o dienos metu būtų lengviau kontroliuoti apetitą.

„Vakarienei pasirinkus sunkiai virškinamą, riebų, aštrų maistą miegas gali būti sutrikdytas, o  ryte tikrai nesijausime žvalūs. Be to, vėlyva vakarienė gali trukdyti užmigti, todėl rekomenduojama nevalgyti bent 3 valandas prieš miegą“, – pataria S. Korbutaitė.

Prieš miegą geriausia užsiimti atsipalaiduojančia veikla – meditacija, kvėpavimo pratimais, pasimėgavimu šiltoje vonioje arba atliekant nesudėtingus jogos pratimus. Tokios veiklos gali padėti sumažinti stresą ir nerimą.

„Popiet siūlau nevartoti stimuliuojančių, kofeino turinčių gėrimų. Alkoholiniai gėrimai taip pat vengtini siekiant geresnio miego. Reikėtų atsisakyti ryškių šviesų bei ekranų mažiausiai 30–60 minučių prieš miegą, nes mėlyna šviesa trukdo melatonino gamybai ir gali apsunkinti užmigimą“, – pažymi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Ji taip pat priduria, kad svarbu, jog miegamasis būtų naudojamas tik pagal paskirtį. Jame reikia vengti darbų, valgymo ar televizoriaus žiūrėjimo lovoje, kad kūnas susietų lovą tik su miegu ir poilsiu.

Vietoje kavos puodelio

Vaistininkė rekomenduoja atlikti kraujo tyrimus ir patikrinti geležies bei vitamino D kiekį, jei ryte žmogus jaučiasi pavargęs net po ilgo miego.

„Vitamino D trūkumas gali lemti nuovargį ir blogą nuotaiką, o geležies trūkumas – sukelti silpnumą. Taip pat svarbūs B grupės vitaminai, ypač B6 ir B12, kurie dalyvauja energijos gamyboje, o magnis padeda atsipalaiduoti ir gerina miego kokybę. Vaistinėlėje turėtų būti ir vitamino C, kurio antioksidacinės savybės padeda kovoti su oksidaciniu stresu, dar labiau didinančiu nuovargį. Papildai, pvz., kofermentas Q10 ar rausvažiedė radiolė, gali padidinti energijos lygį ir išlaikyti ištvermę, ypač esant dideliam stresui“, – teigia S. Korbutaitė.

Nors rytinis kavos puodelis daugeliui tampa neišvengiama rutina, svarbu nepasikliauti vien kofeinu. Kava suteikia greitą energijos pliūpsnį, tačiau vėliau energijos lygis staigiai krinta.

„Geresnė alternatyva – juodoji ar žalioji arbata, kurios kofeino kiekis yra mažesnis, tačiau poveikis yra švelnesnis. Taip pat verta apsvarstyti augalinius preparatus, tokius kaip eleuterokokas ar ženšenis, kurie gali natūraliai didinti energijos lygį. Visų šių preparatų bei gėrimų nereikėtų vartoti popiet, kad neatsirastų miego sutrikimų“, – pataria vaistininkė.

Jei sunkus pabudimas tapo kasdienybe, pašnekovė ragina neatidėlioti vizito pas gydytojus – po kokybiško ir ilgo miego žmogus turi jaustis pailsėjęs. Ilgalaikis nuovargis, trukdantis kasdienei veiklai, jau yra signalas.

 

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Poilsis viešbutyje, kuris atgaivina kūną ir sielą

viešbutyje

Kasdienybė mus dažnai įsuka į nuolatinį skubėjimą – darbai, terminai, rūpesčiai, šeimos pareigos. Kartais net nepastebime, kaip išsenka mūsų energija, sumažėja motyvacija ir prarandame ryšį su savimi. Tačiau išeitis paprastesnė nei atrodo – net trumpas pabėgimas nuo rutinos gali tapti galingu vaistu. Vienas geriausių būdų tai padaryti – poilsis viešbutyje. Ne tik savaitgalio išvyka, bet ir viena naktis kitur gali atnešti daugiau naudos nei ilgas atostogų planavimas. Psichologinis atokvėpis – mažas pakeitimas, didelis skirtumas Pasikeitus aplinkai, mūsų smegenys natūraliai pereina

Valstybės sienos su Rusija apsaugai – ypatingas dėmesys

siena su Rusija

Lydimas VSAT vado generolo Rustamo Liubajevo, vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič lankėsi VSAT Pagėgių pasienio rinktinėje. Vizito tikslas – susitikti su pasieniečiais, apžiūrėti infrastruktūrą bei aptarti valstybės sienos apsaugos stiprinimo priemones, reaguojant į dabartinius geopolitinius iššūkius. „Valstybės sienos apsauga – tai neabejotinai vienas iš pagrindinių prioritetų, esančių dabartinėje darbotvarkėje. Būtina atnaujinti visą reikiamą infrastruktūrą pasienio užkardose, diegti modernias technologijas, sutvarkyti pasienio taką ir ieškoti lėšų bepiločių orlaivių bei antidroninės įrangos įsigijimui. Esant tokiems geopolitiniams iššūkiams, negalima delsti nė vienos dienos.

Bibliotekininkų nominacijos šilutiškiams ir stoniškietei 

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka paskelbė nominacijų „Išminties marės“ ir „Jonvabalis“ nugalėtojus. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka kasmet per Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę skelbia geriausią Klaipėdos regiono bibliotekininką (-ę) ir biblioteką.  Šių metų komisijos vieningu vertinimu už 2024 m. metų pasiekimus „Išminties marės“ nominacija skiriama Šilutės r. savivaldybės  F. Bajoraičio viešajai bibliotekai už tradicijų puoselėjimą, bendruomeniškumo skatinimą, aktyvų darbą su jaunimu, inovatyvių paslaugų kūrimą bei dalyvavimą įvairiose kūrybinėse iniciatyvose. Nominacija „Jonvabalis“ skiriama Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių

Prieš metus branginta automobilių techninė apžiūra ir vėl brangs… 

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Kainų augimą labiausiai pajus dujomis varomų lengvųjų automobilių savininkai, mažiausiai – mopedų ir motociklų.  Kainų pokyčiai svyruoja nuo 80 ct iki 2 Eur. Praėjusiais metais techninės apžiūros kainos nesikeitė, o kai kurioms transporto priemonių rūšims jos net sumažėjo. Iki šių metų techninės apžiūros paslaugos kainos keičiamos tik tada, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9

Taip pat skaitykite