Kaip pargabenti į Šilutę užsienyje pasiligojusį asmenį?

50-ies metų neturintis vyras keliolika metų legaliai dirbo užsienyje dirbo. Jį ištiko ne vienas insultas, tad dabar yra sunkus ligonis ant patalo. Norėtų jį parsigabenti į Lietuvą, tačiau kelionė galima nebent lėktuvu ar greitosios medicinos pagalbos automobiliu – tai galėtų kainuoti dešimtis tūkstančių. Tiek pinigų artimieji neturi. Kas galėtų padėti?

Savivaldybė – ne
Šilutės r. savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Paulauskienė paaiškino, kad jų skyrius nėra gavęs nė vieno prašymo pargabenti iš užsienio ten dirbusius, gyvenusius ir ten susirgusius asmenis į Lietuvą. Tokios paramos Savivaldybė ir neteikia. Pagal nustatytą tvarką skiriama lėšų tik užsienyje mirusiųjų palaikams į Lietuvą pargabenti.
Savivaldybės taryba pernai yra priėmusi tris, šiais metais – 6 tokius sprendimus. Tokia parama Vyriausybės nutarimu įteisinta nuo 2003 m., anksčiau to nebuvo. Už palaikų parvežimą sumoka artimieji, kuriais laikomi tėvai, seneliai, vyras ar žmona, sesuo ar brolis. Savivaldybei pateikus palaikų pargabenimo paslaugos sąskaitą, mirties liudijimą, giminystės liudijimą, duomenis apie išmokos prašančiojo šeimos pajamas (vienam šeimos nariui negali viršyti vidutiniškai 102 eurų per mėnesį), gali būti skiriama iki 2052 eurų. Jeigu palaikų pargabenimo kaštai mažesni už šią sumą, išmokama mažiau.
Ligonį iš užsienio pargabenus bent iki Lietuvos sienos, galbūt situacija keistųsi – Lietuvoje jau galima kreiptis pagalbos ir į greitosios medicinos pagalbos tarnybas, galbūt tvarkytis ir kitaip. Tačiau viena aišku, jeigu ligoniui kelionės metu būtina medikų globa ir pagalba, bet koks transportavimo būdas ar priemonė netiktų. Vis dėlto atgabenti tokį ligonį, tarkime, iš Airijos iki Lietuvos sienos – artimųjų rūpestis.
Galbūt ir užsienio valstybėje ten dirbusį ir mokesčius mokėjusį asmenį nemokamai atgabentų iki Lietuvos sienos?
Nuomonės ir pasiūlymai
Dvidešimtmetis Martynas mano, kad tai – nelaimė, bėda, skausmas ir labai suprantamas artimųjų noras ligotą žmogų parsivežti į Lietuvą ir slaugyti, o gal to nori ir pats ligonis. Tačiau į užsienį emigravusieji lietuviai vargu ar žino, kas jų ten laukia. Darbas, geras uždarbis. Taip. O mirtis, liga, net neįgalumas?.. Jeigu asmuo ten moka mokesčius, ta valstybė ir turi jį gydyti, teikti kitas paslaugas. Jeigu tas asmuo moka sveikatos draudimo įmokas Lietuvoje, juo rūpinsis ir čia. Gal kokie turtingi verslininkai jiems padėtų?
Moteris, nemažai metų serganti onkologine liga, situacijos nekomentavo, tačiau trumpai papasakojo savąją istoriją. Pasijuto blogai, medikų išvada buvo baisi – onkologinė liga. Vyko pas gydytoją į Vilnių. Užsiregistravusi laukė beveik mėnesį. Nuvyko kaip paskirta, gydytojo nebuvo – išvykęs. Vėl registravosi iš naujo, vėl nuvyko paskirtu laiku – gydytojas apžiūrėjo, paskyrė tyrimus ir atvykimo laiką. Nuvyko, išgirdo – operuos. Vyko operuotis. Po operacijos – „devyni pragaro ratai“, kai bandoma „užmušti“ vėžį…
Sugrįžo į namus. „Jeigu ne vyras, kantriai vežiojęs į Vilnių ir namo, jeigu ne jo gerumas ir pagalba… Aš tūkstančius kartų šaukiausi Dievo, kad paimtų mane. Nesugebu papasakoti visko, ką teko iškęsti, neturiu žodžių…“ – kalbėjo telefonu moteris, jau kurį laiką besijaučianti gerai, telefonu bet kada galinti pasitarti su savo gydytoju Vilniuje.
„Aš visą gyvenimą iki ligos dirbau, mokėjau valstybei mokesčius, tačiau kai susirgau, susidūriau su biurokratizmu ir pasijutau niekas visiems, išskyrus savo vyrą ir artimuosius. Už ką važinėti pas gydytojus, pirkti vaistus ir visa kita – tai buvo tik mano šeimos reikalas“, – pasakojo moteris, anot kurios, onkologinius ligonius Lietuvoje visi tiesiog „nurašo“.
Pinigų labdarai negailintis verslininkas atsiduso: „Mes tik remiame, remiame… O darbininkų, kurie nesiektų butelio, nerandame. Visi gerieji ir net vidutiniokai – jau užsienyje. Iš bedarbių jokios naudos, tik rūpesčiai“. Esą gal ir ne vietoje, tačiau norįs priminti, kad visus pinigus į valstybės biudžetą uždirba didelės, vidutinės bei mažos bendrovės ir įmonės, kiekvienas verslininkas. Ir iš to algas gauna visos valdžios, išlaikomas švietimas, kultūra, teikiama socialinė parama, finansuojamas sportas ir kiti, kurie gyvena iš valstybės biudžeto. Medicinos įstaigos irgi gyvena iš sveikatos draudimo įmokų, kurias sukaupia Ligonių kasa, o moka beveik kiekvienas gyventojas. Verslininkas teigė galįs pašiurpinti bet ką, jeigu suminėtų, kiek mokesčių valstybei sumoka.
„Dešimtys tūkstančių litų ligoniui iš užsienio pargabenti – tai didelė suma bet kuriam Šilutės rajono verslui. Supraskite mane teisingai – didelė“, – atsisveikino verslininkas.
Per 40 metų amžiaus vyras buvo kategoriškas: „Kiekvienas žmogus neturi gyventi tik šia diena. Pamenate, sakydavome gana dažnai apie „litą juodai dienai“. Tai ir užsienyje dirbant, kai uždirbama kelis kartus daugiau negu Lietuvoje, reikėtų būti pasiruošus „juodai dienai“. Kartais net keista, kai žmonės visokias savo išlaidas prašo padengti valdžios, verslininkų. Nežinau visų šios istorijos detalių, gal todėl mano nuomonė jums atrodys pikta“.
Ilgametė medicinos darbuotoja priminė tai, kas akivaizdu: užsienyje dirbantys žmonės sugrįžę trumpam į Lietuvą čia gydosi dantis, kreipiasi pagalbos į gydytojus, darosi tyrimus, gulasi į ligoninę operuotis… „Kodėl čia, kai tame užsienyje toks rojus, tokie dideli atlyginimai?“ – retoriškai klausė moteris.
Moteris, sulaukusi trumpam iš Airijos parvykusios giminaitės, kuri užsienyje gyvena jau 8 metus, papasakojo: „Mano giminaitė Airijoje augina du vaikus, dirba jos vyras. Kai prieš dvejus metus Lietuvoje susirgo jos motina, liga progresavo, ji mamą išsivežė į Airiją. Motina yra Lietuvos pilietė. Airijoje giminaitė gauna išmoką už motinos slaugą, sulaukė siūlymo per atostogas, porai savaičių išvykstant į Lietuvą, motiną palikti slaugos ligoninėje, nors ligonė motina Airijoje nėra nei dirbusi, nei jokių mokesčių mokėjusi. Už ligonės buvimą slaugos ligoninėje mokėti nereikia, ji taip pat nemokamai gauna vaistų, slaugos priemonių“.

Stasė SKUTULIENĖ

5 komentarai

  • as

    nezinot tiesos tai ir nerasykit veju,padek dieve kad jum neatsitiktu tokia beda

  • Joo

    Jei Lietuvai nemoka mokesčių tai kodėl Lietuva privalo rūpintis. Ten uždirba milžiniskus pinigus moka ten mokesčius ,tai ten ir tegul gydosi. Dar nori pagraudenimais išviliot paskutinius grašius iš skurdžios Lietuvos.

  • knš

    Eik asile

  • Patyręs

    patarimas visiems – dirbantiems ir atostogaujantiems – drauskitės, pakol sveiki, nuo visko, taip apsaugosit artimuosius nuo labai didelių išlaidų.

  • lietuvis

    O kam jį gabenti?
    Tegul lieka jo svajonių šalyje. Amen

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Nustatyti papildomi  UAB „Medaus pirkliai“ galimai suklastoto medaus kiekiai

netikras medus

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), tęsdama tyrimą dėl  UAB „Medaus pirkliai“ neautentiško medaus, nustatė naujus atvejus, kai į rinką (prekybos tinklus, parduotuves) buvo tiektas galimai suklastotas medus. Tyrimo metu paaiškėjo, kad įmonė turėjo ir platino dar didesnius kiekius neautentiško medaus, nei buvo nustatyta anksčiau.   Lietuvišką ir ukrainietišką medų maišė su kinišku Gegužės viduryje atlikto patikrinimo metu VMVT inspektoriai atrinko Kinijos gamintojo medaus, kurį įmonė naudojo savo medaus gamybai, mėginius iš įmonės patalpų. Taip pat ištirti įmonėje atrinkti ukrainietiškos kilmės medaus mėginiai. Autentiškumo

Susitikimas su rašytoju Mariumi Marcinkevičiumi ir knygų iliustruotoja Lina Itagaki

Nors dangus niaukstėsi, tačiau birželio 5 d. Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje skambėjo vaikų juokas, smalsūs klausimai bei įkvepiančios istorijos. Čia vyko literatūrinis-edukacinis susitikimas su šalies vaikų literatūros kūrėjais: knygų iliustruotoja, komiksų kūrėja, dailininke Lina Itagaki ir rašytoju, poetu, gydytoju, keliautoju Mariumi Marcinkevičiumi. Renginyje dalyvavo Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos 3–5 klasių mokiniai su mokytojomis Rūta Jankevičiene, Gitana Degutiene ir Svetlana Musvydiene.  Svečiai pristatė dvi išskirtines knygas: Mariaus Marcinkevičiaus kūrinį „Superbobutės“ – kupiną humoro ir netikėtumų pasakojimą apie ypatingas senoles. Aptarta

Oras pamažu įšils 

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančio savaitgalio orus. Birželio 12 d., ketvirtadienį, daugelyje rajonų trumpi lietūs. Vėjas šiaurės vakarų, 9-14 m/s, vietomis, daugiausia vakariniuose rajonuose, gūsiai 15-20 m/s. Aukščiausia temperatūra 13-18 laipsnių šilumos. Birželio 13 d., penktadienį, naktį vietomis, dieną daug kur trumpai palis. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 9-14 m/s, naktį kai kur gūsiai iki 16 m/s. Temperatūra naktį bus 6-11, dieną – 17-22 laipsniai šilumos. Birželio 14 d., šeštadienį, lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas šiaurės, naktį 5-10 m/s, dieną pūs 7-12

Taip pat skaitykite