Kaip išsilaikyti konkurencingiems šiandienos darbo rinkoje?

Dariaus Burdaičio, „Citadele“ banko Verslo ir mažmeninės bankininkystės vadovo komentaras  

Pasaulinė COVID-19 pandemija per metus gerokai pakeitė biuro darbuotojų profesinį gyvenimą. Pirmuosius iššūkius įveikėme sėkmingai: išbandėme naujus darbo organizavimo principus, įvaldėme vaizdo skambučius „Zoom“ ir „Teams“ platformose (nepaisant kelių garsiai nuskambėjusių kuriozinių situacijų) ir išmokome produktyviai dirbti iš savo namų svetainės ar miegamojo.

Dabar net stebimės, kodėl anksčiau, užuot dirbę nuotoliniu būdu, stumdydavomės rytinėse spūstyse ir skubėdavome į biurą. Šie pokyčiai anksčiau ar vėliau būtų atėję, pandemija juos tiesiog pagreitino. Pandemija taip pat dar labiau išryškino darbuotojo socialinių ir emocinių kompetencijų svarbą – imlumą naujovėms ir pokyčiams, gebėjimą greitai prisitaikyti, komunikuoti. Komunikaciniai gebėjimai tampa dar svarbesni dirbant ir bendraujant su kolegomis, partneriais ar klientais nuotoliniu būdu. Būtent šiuos asmeninius savo gebėjimus ir savybes turėtume lavinti, kad neatsiliktume nuo besikeičiančios darbo rinkos ir darbdavių lūkesčių.

 

Socialiniai gebėjimai 

Tai – ir gebėjimas dirbti komandoje, spręsti konfliktus, megzti naujus, darbui naudingus ryšius, mokėjimas susidėlioti užduotis pagal svarbą ir produktyviausiai išnaudoti savo darbo laiką. Būtent šie asmeniniai gebėjimai ir savybės neretai ir skiria gerą darbuotoją nuo labai gero ir vertinamo darbuotojo.

Deja, šios vadinamosios minkštosios kompetencijos nėra įgyjamos specialybės studijose. Be to, dažnai ir patys į jas per daug nekreipiame dėmesio ir nesusimąstome, kad jas taip pat būtina ugdyti. Juk komunikuojame kasdien, tai toks įprastas dalykas kaip kvėpavimas. Visgi dabar, kai dėl nuotolinio darbo ryšius palaikome vaizdo skambučiais, el. laiškais ir telefonu, prarandame labai svarbų asmeninį kontaktą, nematome žmogaus kūno kalbos, nejaučiame kolegų nuotaikų, negalime persimesti vienu kitu su darbu nesusijusiu pastebėjimu. Taigi gebėjimas komunikuoti, palaikyti ryšius su kolegomis, klientais tampa dar svarbesnis. Dirbant karantino sąlygomis vis reikšmingesnis vaidmuo tenka ir empatijai, gebėjimui suprasti kito asmens situaciją. Vadinasi, socialiniai įgūdžiai nebėra antraeiliai, jie tampa būtinais įgūdžiais.

 

Profesiniai gebėjimai 

Ko gero, niekada nebuvo geresnio laiko įgyti naujų įgūdžių nei dabar, kai daug laiko tenka praleisti užsidarius namuose. Kažkas pagaliau pradėjo mokytis groti gitara, naujos kalbos ar perprato Rubiko kubą. Tačiau šį laiką galima išnaudoti ir semiantis profesinių žinių, įgyjant naujų įgūdžių, kurie vertinami šiandienos darbo rinkoje.

Daug verslo įmonių šiuo metu pasitelkia duomenų analitiką ieškodami efektyvaus sprendimo, kaip pasiekti potencialų pirkėją internete, kaip čia auginti savo produktų ir paslaugų pardavimus. Taigi auga specialistų, duomenų analitikų, gebančių dirbti su didžiaisiais duomenimis, poreikis. Taip pat vertinami darbuotojai, kurie turi žinių apie skaitmeninę rinkodarą – augant el. komercijos apimčiai, tokių specialistų poreikis taip pat didės. Rimta investicija į ateitį ir darbo įgūdžius būtų gilinimasis į dirbtinio intelekto bei mašininio mokymosi sritis, kurių svarba per ateinančius kelerius metus tik augs. „Citadele“ banke taip pat dirba tokių specialistų – jie kuria automatizuotus procesus, diegia specialius robotus, kurie padeda aptarnauti klientus.

 

Svarbu judėti pirmyn ir nesustoti

Darbuotojo gebėjimas mokytis naujų dalykų yra svarbus, tačiau ne mažiau reikšmingas ir jo požiūris į pokyčius. Ar esate atviri jiems ir patys ieškote, ką galėtume patobulinti savo darbe, kokį darbų organizavimo patobulinimą galite pasiūlyti savo komandai? O gal pokyčių nemėgstate ir jų vengiate, ieškote argumentų, kodėl viena ar kita siūloma naujovė jūsų darbe tikrai neveiks?

Šie įgūdžiai nėra lengvai įgyjami, nes jie susiję su mąstysenos ir įpročių pokyčiais, gebėjimu nestandartiškai mąstyti. 

Kai aplinkui viskas nuolatos keičiasi ir daug nežinomųjų, tolerancija pokyčiams dar labiau sumažėja, nes keičiant nusistovėjusią tvarką atsiranda dar daugiau nežinomumo, o su juo – ir papildomos įtampos. Tačiau sustoti vietoje ir viską palikti savieigai neturėtume net ir tokiu emociškai sudėtingu metu, kurį išgyvename visi.

Yra dalykų, kurie nuo mūsų nepriklauso ir kurių valdyti negalime, tačiau yra dalykų, kuriuos galime aktyviai kontroliuoti – savo asmeninį ir profesinį tobulėjimą, taigi ir savo karjerą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Eismo įvykiai Šilutėje

Tauragės apskrities VPK praneša apie du eismo įvykius Šilutėje. Gruodžio 5-os rytą Lietuvininkų g., Šilutėje, blaivus 30-metis automobiliu BMW partrenkė ir sužalojo pėsčiųjų perėja ėjusią moterį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiek tiek anksčiau, lapkričio 26-os pavakare Tilžės g., Šilutėje, blaivi vairuotoja, gim. 1972 m., citroenu važiavusi per nereguliuojamą pėsčiųjų perėją nepastebėjo pėsčiosios ir ją partrenkė. Nukentėjusioji dėl sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Ieškoma būdų, kaip reguliuoti kormoranų ir probleminių vilkų gausą

kormoranai

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo ir kitų teisės aktų pakeitimus, kuriais keičiama kormoranų gausos reguliavimo tvarka bei leidimų paimti iš gamtos didelę žalą darančius ar pavojų keliančius vilkus ne medžioklės sezono metu išdavimo tvarka. Vilkai Ir šiuo metu gali būti išduodamas leidimas paimti iš gamtos didelę žalą darantį vilką, tačiau labai dažnai sumedžiojamas ne konkretus žalą ūkiniams gyvūnams padaręs vilkas. Tokia situacija susiklosto, nes medžiotojai neturi galimybių ištisomis dienomis budėti prie papjauto gyvulio ir

Milijono centų piramidei – 10 metų!

milijonas

Prieš dešimt metų, 2014 m. lapkričio 29 d., Pinigų muziejuje, Vilniuje, baigta statyti unikali piramidė, sudaryta iš daugiau kaip milijono lietuviškų vieno cento monetų. Šis unikalus statinys ne tik tapo pasaulio rekordininku, bet ir simboliškai žymi atsisveikinimą su litu. Per dešimtmetį piramidė tapo Pinigų muziejaus traukos centru ir įkvėpimo šaltiniu tūkstančiams lankytojų. Idėjos gimimas Milijono centų piramidės idėja kilo dviem Vilniaus universiteto fizikos studentams – Vytautui Jakštui ir Domui Jokubauskui. Įkvėpti „YouTube“ matyto vaizdo įrašo, kuriame amerikietis pastatė piramidę iš

Prezidentas priėmė septynių teisėjų priesaiką

piramidė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija ir atsižvelgdamas į Teisėjų tarybos patarimus, ketvirtadienį pasirašė dekretus dėl Lietuvos apeliacinio, Regionų administracinio ir apylinkių teismų teisėjų skyrimo ir priėmė jų priesaikas. Naujieji teisėjai prisiekė būti ištikimi Lietuvos Respublikai, savo pareigas atlikti garbingai, vykdyti teisingumą pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, ginti žmogaus teises, laisves ir teisėtus interesus. „Šalia teisėjo formalųjį statusą apibrėžiančių kodeksų, įstatymų, kitų teisės aktų, taip pat Jums keliamų etinių ir profesinio pasirengimo reikalavimų, nuo šiol Jus visada lydės

Taip pat skaitykite