Kaip atgauti pinigus iš bankrutuojančios bendrovės? Praktiniai patarimai kreditoriams

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ teisininkas Erikas Linkevičius

Bendrovei pradėjus bankroto procesą, kitos įmonės tikisi atgauti bent dalį susidariusių skolų. Tačiau ar kreditoriams verta imtis aktyvių veiksmų siekiant atgauti skolą iš jau bankrutuojančio skolininko?

Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra. Dalijamės praktiniais patarimais kreditoriams, norintiems pamėginti atgauti neapmokėtas skolas.

Skolos faktą patvirtinantys dokumentai – būtini

Bankrutuojančios bendrovės vadovas, pradėdamas bankroto procesą, išsiunčia informacinį pranešimą savo kreditoriams. Pranešime turi būti nurodytas skolos dydis, ketinimas skelbti bankrotą, siūlymas sudaryti pagalbos susitarimą.

Ir nors, kreipdamasis į savo kreditorius, skolininkas privalo nurodyti skolos dydį ir faktą, prasidėjus bankroto procesui kreditorius privalės pateikti savo reikalavimus patvirtinančius dokumentus. Jeigu skolininkas neteisingai nurodo skolos dydį ar faktą, tai įrodyti reikės teismine tvarka. Kreditoriui neturint pakankamų įrodymų, jo dalyvavimas bankroto procese gali baigtis dar nespėjęs prasidėti.

Todėl prieš atsiliepdami į pranešimą dėl ketinamo pradėti skolininko bankroto, įsitikinkite, kad turite pakankamus skolos fakto įrodymus. Jeigu tokių įrodymų trūksta – pasistenkite juos surinkti.

Susipažinkite su visais pateikiamais dokumentais

Teismui arba kreditorių susirinkimui patvirtinus visus skolininko kreditorius ir jų reikalavimus, į kreditorius bus pasikreipta su pranešimu dėl šaukiamo pirmojo kreditorių susirinkimo. Šio susirinkimo metu ir bus sprendžiami esminiai klausimai, susiję su bankroto proceso eiga.

Gavę minėtąjį pranešimą, išsamiai susipažinkite su visa lydinčiąja medžiaga. Pasigilinkite į skolininko turimo turto kiekį, debetines skolas, per pastaruosius trejus metus sudarytus sandorius. Šioje stadijoje būtina įsivertinti proceso perspektyvas.

Pateikta medžiaga gali signalizuoti tyčinio bankroto, žalos bendrovei (taigi ir jos kreditoriams) faktus. Tai įrodyti gali netvarkinga buhalterija, įtartini skolininkai, neįprasti sandoriai ar dingęs turtas. Tokiais atvejais, net ir nustačius, kad bendrovėje nėra pakankamo turto kiekio kreditorių reikalavimams atlyginti, atsiranda galimybė inicijuoti teisminius procesus dėl sandorių nuginčijimo. Tai gali reikšti, kad bankrutuojančios bendrovės turtas bus grąžintas į bendrovę. Teismas taip pat gali priimti sprendimą dėl žalos atlyginimo, siekiant, kad bendrovės akcininkai ar vadovai atlygintų bendrovei padarytą žalą. Todėl tinkamas dokumentų turinio įvertinimas gali sudaryti sąlygas didesniam skolos padengimui ateityje.

Aktyviai bendradarbiaukite

Kiekvieno kreditoriaus interesas – padėti nemokumo administratoriui nustatyti, ar skolininko bankrotas kilo natūraliai. Turėdami papildomos informacijos, kurios administratorius galimai nežino, pasidalinkite ja. Ši informacija gali nulemti galimybę atgauti skolą.

Kartais nemokumo administratorius gali nepastebėti, kad bankrutuojančios bendrovės dokumentacija nėra tvarkinga, tam tikri sandoriai yra neįprasti, kažkurie vadovų sprendimai buvo nebūtini ir lėmė žalos atsiradimą. Stenkitės kuo anksčiau visomis savo įžvalgomis pasidalinti su nemokumo administratoriumi, palaikyti su juo nuolatinį ryšį. Neretai kreditoriaus parodyta iniciatyva gali sutaupyti nemažai laiko bei kaštų, o bankroto procesas tapti efektyvesniu.

Skolininko dokumentų patikrinimas

Jeigu bankroto proceso metu nemokumo administratorius atsisako imtis reikiamų veiksmų ginant kreditorių interesus, apsvarstykite galimybę prašyti teismo leidimo atlikti skolininko dokumentų patikrinimą patiems. Kreipiantis dėl tokio leidimo išdavimo itin svarbu aiškiai įvardinti savo įtarimus dėl netinkamo bendrovės valdymo ir galimai sukeltos žalos fakto bei paaiškinti, kokių veiksmų ketinate imtis atlikę dokumentų patikrinimą (pavyzdžiui, kreiptis į teismą dėl sandorių nuginčijimo).

Imkitės iniciatyvos

Kreditoriui suteikiamos galimybės imtis iniciatyvos skolininko bankroto procese. Jeigu atsidūrėte procese, kuriame nemokumo administratorius nesiima visų būtinų veiksmų, nesikreipia į teismą dėl sukeltos žalos atlyginimo arba įtartinų sandorių nuginčijimo, siūlyčiau inicijuoti administratoriaus atstatydinimo ir naujo administratoriaus paskyrimo klausimus. Naujai paskirtas administratorius dažniausiai imsis tinkamesnių veiksmų, jog apgintų kreditorių interesus. Juk naujas administratorius bus saistomas teismo nutartimi nustatytais buvusio administratoriaus darbo trūkumais.

Vykstant bankroto procesui, aktyvių veiksmų būtina imtis laiku ir tinkamai įsivertinus visas konkrečias aplinkybes bei galimas rizikas. Neretu atveju būtent papildomos kreditoriaus investicijos į bankroto procesą padės iš esmės pakeisti galutinį bylos rezultatą.

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kelionė po brolių Grimų pasakų karalystę

Sparčiais žingsneliais į Vydūno viešąją biblioteką sausio 23 d. atstriksėjo Pagėgių lopšelio-darželio „Zuikučių“ grupės auklėtiniai su mokytoja Aurelija Preimoniene ir mokytojos padėjėjomis Daiva Aleškevičiūte bei Gabriele Stunguryte. Tądien čia vyko literatūrinė skaitymo skatinimo edukacija „Stebuklų šalies paslaptys: atrask brolių Grimų pasaulį!“, skirta vieno iš brolių Grimų, vokiečių pasakų rinkėjo ir tyrėjo, bibliotekininko, kalbininko Jakobo Grimo 240-osioms gimimo metinėms paminėti. Vaikučiai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie brolius Grimus, sužinojo, kad jie buvo garsūs vokiečių kalbininkai ir tautosakininkai, kurie labai mėgo rinkti bei

Kviečia drauge kurti agrosektoriaus proveržį parodoje „Ką pasėsi… 2025“

Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės ūkį. Didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys – puiki erdvė įmonėms ir organizacijoms pristatyti vystomą veiklą, inovacijas, užmegzti ir plėtoti bendradarbiavimo tinklą. Parodoje – ilgametės tradicijos ir atviras žvilgsnis į ateitį  Pasakodama apie VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (VSPC) jau 29-ąjį kartą organizuojamą tarptautinę parodą „Ką pasėsi… 2025“, direktorė Rita Petlickaitė

Draudikai praneša, kad daugėja išmaniųjų įrenginių nuostolių

Tobulėjant technologijoms ir augant išmaniųjų įrenginių skvarbai, ekspertai akcentuoja – didėja ir skaitmeninių įrenginių patiriama žala. Gyventojai naudoja vis brangesnius išmaniuosius įrenginius, kuriuos praradus ar netikėtai sugadinus vidutinė žala siekia apie 460 eurų, tai yra 17 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, bendra išmaniųjų įrenginių žalų suma 2024 m. perkopė 1,3 mln. eurų sumą. „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus pastebi, kad dažniausiai išmanieji įrenginiai nukenčia nuo vandens, drėgmės, karštų paviršių ir ugnies. Kartais pakenkia

Vairavo neblaivus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje. Sausio 23 d. rytą namuose Kentrių k., Pagėgių sav., rastas vyro, gim. 1955 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Sausio 24 d. naktį K. Kalinausko g., Šilutėje, sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (2,46 prom.) vyras, gim. 1983 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sausio 22-os vėlų vakarą namuose Žemaičių Naumiestyje neblaivi (2,28 prom.) moteris, gim. 1999 m., grasino peiliu, blaiviam vyrui, gim. 1993 m.

Taip pat skaitykite