Kada metas apsilankyti pas periodontologą?
Mokslas apie dantis ir jų priežiūrą yra sudėtingesnis ir detalesnis nei gali atrodyti. Yra įvairių specialistų, kurie gilina žinias, kad galėtų išspręsti skirtingas burnos, dantų problemas. Dažnai odontologai gali pasiūlyti apsilankyti pas kitus specialistus, tačiau kaip juos atskirti?
Odontologas, kurio specializacija – periodonto ligos (lėtinė uždegiminė liga, pažeidžianti dantenas ir kaulus) prevencija, diagnostika ir gydymas yra periodontologas. Jis moka be skausmo atlikti labai sudėtingas procedūras ir gali pasiekti geriausių rezultatų taikydamas efektyviausius gydymo būdus.
Kuo periodontologija išsiskiria iš kitų odontologijos sričių?
Kiekvienas odontologijos mokslas skiriasi. Tik verta tiksliai žinoti, koks specialistas gali padėti, kai reikia gydyti dantis ar burnos ertmę. Vienas iš mokslų, kuris tiria dantis ir dantenas, yra periodontologija. Šis mokslas skiriasi tuo, kad gydomos gana sudėtinga dantų ir dantenų būklė.
Kokias ligas gydo šis odontologas?
Kiekvienas odontologas turi tam tikrą specializaciją. Vieni gydo dantenas, kiti šalina akmenis, taiso dantis. Periodontologai gydo keletą pagrindinių ligų. Viena iš dažniausiai pasikartojančių, su kuriomis susiduria daugelis lietuvių, yra gingivitas, taip pat periodontitas ir dantų recesija.
Gingivitas – tai ankstyva dantenų ligos forma. Dažniausiai ši problema kyla, kai nesilaikoma tinkamos burnos higienos. Tada ant dantų kaupiasi apnašos ir vėliau susidaro akmenys. Galų gale jie gali sudirginti dantenas ir sukelti dantenų uždegimą.
Dažnai žmonės vengia valytis dantis su siūlu, dėl to gali atsirasti periodontitas. Ši liga yra uždegiminė, ją sukelia bakterijos. Simptomai: liga pasireiškia dantenų patinimu, todėl kasdienė dantų priežiūra gali tapti sunkesnė.
Ilgainiui galite pajusti šiuos simptomus: dantų jautrumas ir kraujavimas, blogas burnos kvapas, dantų padėties pasikeitimas ir net klibėjimas. Skaičiuojama, kad Lietuvoje periodontitu serga daugiau nei 40% moterų ir 50% vyrų. Kai liga progresuoja, kyla pavojus prarasti dantis. Periodontitas yra dažniausia dantų netekimo priežastis.
Ar girdėjote apie dantenų recesiją? Kokia tai liga?
Dantenų recesija yra liga, kuri turi būti gydoma nedelsiant. Šis burnos sutrikimas nepastebimas iškart, tačiau palaipsniui kinta burnos būklė, dantys atsitraukia nuo dantenų. Negydant šaknies paviršius ilgainiui tampa jautresnis pažeidimams, toliau didėja danties jautrumas, prastėja estetinis vaizdas.
Akivaizdu, kad kiekviena dantenų liga nusipelno pakankamai dėmesio. Priešingu atveju, būklei progresuojant, gali tekti patirti skausmingų komplikacijų.
Ar skausmingos procedūros laukia, jei sergate viena iš dantų ar dantenų ligų?
Pirmiausia, reikia tinkamai pasirūpinti dantų būkle, tinkamai juos prižiūrėti namuose, jei norite išvengti dantų ligų ir pakitimų. Kiekvienas odontologas vizito metu parengia individualų gydymo planą, paaiškina ligos priežastis ir pasekmes. Jei reikia, periodontologas gali nukreipti pacientą pas kitą specialistą, pavyzdžiui, ortopedą, endodontą ar burnos chirurgą. Jei negrįžtamų pakitimų nėra, kartais užtenka profesionalios burnos higienos, norint išvalyti akmenis virš ir po dantenomis. Pažengusios periodonto ligos atvejais atliekamas gilus valymas ir pašalinamas uždegimas.
Sunkiais atvejais, kai po giluminio valymo ne visur pavyko pasiekti norimą gijimą, atliekama procedūra, kurios metu chirurginiu būdu švelniai pakeliamos dantenos ir valomi uždegimo pažeisti audiniai. Esant palankioms sąlygoms procedūros metu galima atlikti kaulo augmentaciją (regeneraciją). Tokio tipo operacijos metu visada naudojami nuskausminamieji. Vaistai užtikrina, kad pacientas nepatirs didelio diskomforto. Esant periodonto ligai, svarbu kreiptis į periodontologą.
Kviečiame registruotis į konsultaciją vilnius.32balti.lt.
pr2023/73