Ką reikia žinoti apie universalias padangas?
Universalios padangos dėl savo ypatumų dar yra vadinamos visasezonėmis – savotiškas kompromisas tiems, kas nenori rūpintis padangų keitimu keičiantis sezonams.
Iš esmės jų išvaizda ir ženklinimas niekuo per daug nesiskiria nuo specializuotų variantų, tačiau čia taip pat galima sutikti įprastus ženklus 205/55 R16, tačiau yra šiokių tokių protektoriaus skirtumų. Jomis vairuotojai gali važinėti ištisus metus tiek šiltu, tiek ir šaltu oru, įvairiais keliais. Universalios padangos leidžia sutaupyti šiek tiek pinigų, tačiau ar jos gali prilygti specializuotiems gaminiams? Vienareikšmiškai – ne.
Net ir pažengusios šiuolaikinės technologijos neleidžia sukurti gumos mišinių, kurie pasižymėtų vienodai geromis savybėmis kaip žiemą, taip ir vasarą. Kuo didesniu elastingumu pasižymi guma šaltuoju metu laiku, tuo minkštesnė ji tampa kai tampa šilčiau. Tai reiškia, kad vasarą tokios padangos dėvėtųsi labai greitai, kaip trintukas. Todėl norint pasiekti bent kiek priimtiną sprendimą, gamintojams tenka imtis kompromisų, kurie dažniausiai susiję su ribotomis temperatūromis. Dažniausiai universalios padangos rodo gerus rezultatus, kai oro sąlygos svyruoja tarp 0 ir 20 laipsnių šilumos.
Panaši situacija yra ir su protektoriaus raštu. Tam, kad galėtų užtikrinti tinkamą sukibimą su kelio danga, padengta sniegu ar ledu, universaliose padangose yra daromas didelis atskirų blokų su sustiprintais kraštais ir daugybe lamelių. Tačiau tokiam protektoriui trūksta kietumo, tai ypač išryškėja manevruojant didesniu greičiu. Be to, kaip ir daugelyje vasarinių padangų, universaliose, petys yra stipriau užapvalintas, kas sumažina jų galimybes puriame sniege. Kasmet atliekami įvairūs bandymai, kuriuose neretai universalios padangos dalyvauja kartu su vasariniais ir žieminiais modeliais, parodo akivaizdžius jų trūkumus. Lyginant su vasarinėmis, universalių rezultatai būna arčiau žieminių padangų, o žiemos sąlygomis – arčiau vasarinių modelių.
pr2021/18