Ilgapirščiai keičia taktiką: vagia komercinius automobilius, o privačius apardo

automobilio pirkimasDraudikai pastebi, kad pastaraisiais metais keičiasi automobilių vagysčių tendencijos. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, ilgapirščiai vis dažniau taikosi į didelės vertės komercinį transportą, o privačių automobilių savininkai susiduria su kita grėsme – ardomos jų transporto priemonių dalys ir pavienė įranga, kurios vėliau realizuojamos antrinėje rinkoje. Pasak ekspertų, siekiant apsaugoti savo transporto priemones, nebeužtenka vien atidos ir atsargumo – būtinos ir papildomos išmaniosios apsaugos priemonės.

Komercinis transportas – vis dažnesnis taikinys

Draudikų turimais duomenimis, nusikalstamos veikos tendencijos rodo tam tikrą persiorientavimą − praėjusiais metais ilgapirščiai vis dažniau taikėsi į komercinį transportą.

Palyginus su 2023 m., komercinių transporto priemonių vagysčių padaugėjo 13 proc. Tuo metu privačių automobilių vagysčių buvo užregistruota 35 proc. Mažiau. Tai  rodo „Lietuvos draudimo“ duomenys.

„Privačių automobilių vagysčių skaičius menksta, ir tikėta, kad tai yra susiję su vis išmanesnių apsaugos priemonių naudojimu. Pavyzdžiui, kai būna įdiegtas GPS sekimas, kuris apsunkina vagystes. Tuo tarpu komercinių automobilių vagysčių gausėjimą galima sieti su aukšta tokių transporto priemonių verte. Šiuolaikiniai komerciniai automobiliai, krovinių vilkikai, žemės ūkio technika yra ypač modernūs ir jų vertė neretai gali bent kelis kartus viršyti privačių automobilių vertę“, – komentuoja  Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius.

Ekspertas pažymi, kad įprastos fizinės priemonės – aptvėrimas ar užrakinimas –  negarantuoja apsaugos, nes vagys operatyviai prisitaiko ir ieško naujų saugumo spragų. Be to, ir privačių, ir komercinių automobilių vagysčių atveju svarbu visa nusikaltimo grandinė, įskaitant ir pavogto turto realizavimo fazę – jam turi būti paklausa.

„Pastebime, kad vis rečiau automobiliai vagiami iš chuliganiškų ar spontaniškų paskatų. Ruošiantis automobilio vagystei vagys dažniausiai žino, kur ir kaip realizuos pasisavintą turtą. Nusikaltimai būna kruopščiai suplanuoti, jų pasiruošimui skiriama nemažai laiko ir pastangų“, − komentuoja A. Juodeikis.

Pavienės automobilių dalys – vis vertingesnis grobis

Pastaraisiais metais ypač privačių automobilių savininkai vis dažniau susiduria su atvejais, kai pasisavinamos skirtingos transporto priemonių dalys. Šių žalų mastas 2024 m. išaugo 12 proc. Lyginant su 2023 m. Bendra išmokų suma siekė 666 tūkst. eurų. Bendra tendencija rodo, jog dažniau tokios žalos padaromos privatiems automobiliams.

„Transporto dalių vagystėms nusikaltėliai dažniausiai pasirenka BMW, „Audi“ ir „Mercedes-Benz“ markių automobilius. Iš jų dingsta šviestuvai, bamperiai, katalizatoriai, ratlankiai, varikliai, elektronikos komponentai. Be to, užfiksuota atvejų, kai vagystės įvykdytos požeminiuose garažuose bei stovėjimo aikštelėse. Ypač kuriose ne visada filmuojama vaizdo stebėjimo kameromis“, – komentuoja A. Juodeikis.

Žalų departamento direktoriaus teigimu, ši statistika atskleidžia platesnę nusikalstamumo tendenciją – ilgapirščiai orientuojasi į lengvai parduodamas detales. Dėl technologijų pažangos automobilių dalys tampa vis brangesnės ir patrauklesnės prekybai antrinėje rinkoje.

Pasak draudimo eksperto, dažnu atveju vagys nebūtinai laužiasi į automobilio vidų, tik „nurenka“ išorines automobilio detales. Tokia vagystė gali tetrukti keliolika sekundžių, tačiau vairuotojai patiria nuostolių už keletą tūkstančių eurų.

„Po tokių vagysčių automobilių savininkai pasigenda veidrodėlių stikliukų, dangtelių arba net viso veidrodėlio korpuso, dažnai ir su side assist sistema. Nuostolių sumos išauga, net jei pavagiamas tik stikliukas. Tokiu atveju dažnai sugadinami ir veidrodėlio korpusai, todėl gali tekti keisti visą veidrodį“, – sako A. Juodeikis.

Ekspertas primena pagrindines saugumo priemones, kurios padeda apsaugoti transporto priemones nuo vagysčių:

  • Stenkitės palikti automobilį gerai apšviestose, stebimose vietose, vengiant tamsių ar atokesnių gatvių, aikštelių, kiemų.
  • Papildomi įrengti užraktai ant vairo ar pedalų, kaip ir kiti apsauginiai įrenginiai, gali atgrasyti ilgapirščius nuo vagystės.
  • Į transporto priemonę įdiegus GPS sekimą, galima realiu laiku stebėti transporto priemonės vietą ir greitai reaguoti į galimus vagystės atvejus.
  • Modernios signalizacijos sistemos, kurios gali būti sujungtos su mobiliosiomis programėlėmis, leidžia transporto priemonės savininkui greitai gauti pranešimus apie bet kokius įtartinus veiksmus.
  • Svarbu atminti, kad net ir įdiegus geras apsaugos priemones, automobilio salone patariama nepalikti vertingų daiktų: mobiliųjų telefonų, piniginės ar elektronikos prietaisų. Tai visada atkreipia ilgapirščių dėmesį.

 

 

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

„Microsoft Dynamics 365 Business Central“. Kaip ši sistema padeda integruoti verslo procesus ir didinti efektyvumą?

Kas yra „Microsoft Dynamics 365 Business Central“? Microsoft Dynamics 365 Business Central – tai išmanusis verslo valdymo sprendimas, sukurtas mažoms ir vidutinėms įmonėms, siekiančioms efektyviai valdyti finansus, tiekimo grandines, pardavimus ir klientų aptarnavimą. Tai debesų kompiuterijos pagrindu veikianti ERP (Enterprise Resource Planning) sistema, leidžianti automatizuoti ir integruoti pagrindinius verslo procesus vienoje platformoje. Pagrindiniai verslo procesai, kuriuos integruoja Business Central Business Central leidžia centralizuotai valdyti įvairias įmonės operacijas, sumažinant atskirų sistemų poreikį ir pagerinant duomenų tikslumą. 1. Finansų valdymas Sistema padeda

Kaip tinkamai pakuoti ir siųsti dužias bei trapias siuntas?

pakavimas

Įsivaizduokite – kruopščiai pagamintas keraminis puodelis, švelniai supakuotas, keliauja pas naują šeimininką. Ar jis atvyks nepažeistas, ar teliks duženų krūva? Tinkamas pakavimas yra ne tik praktinis sprendimas, bet ir pagarba tam, kas siunčiama bei tam, kas laukia šios siuntos. Jei jūsų verslas – elektroninė parduotuvė, rankdarbių kūrimas, meno galerija ar technologijų prekyba, jūs tikriausiai žinote, koks svarbus yra saugus siuntų pristatymas. Viena smulki klaida pakuojant gali lemti ne tik sudužusį daiktą, bet ir nusivylusį klientą. Per silpna dėžė, nepakankamas apsauginių

Neblaiviųjų diena

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Kovo 20 d. Jaunimo al., Šilutėje, neblaivus (4,01 prom.) vyras, gim. 1988 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai (3,34 prom.) moteriai, gim. 1964 m. Įtariamasis sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kovo 20 d. pavakare Čiūtelių k., Saugų sen., neblaivi (2,48 prom.) moteris, gim. 1970 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviam (3,22 prom.) vyrui, gim. 1975 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kovo 20 d. vakare Gluosnių g., Šilutėje, neblaivus (1,78 prom.) vyras, gim. 1962 m.,

Spręs dėl mobiliųjų telefonų draudimo mokyklose

Seimas pradėjo svarstyti Seimo narės Ligitos Girskienės pristatytas Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama apriboti informacinių technologijų įrenginių naudojimą švietimo įstaigose ne ugdymo tikslu.   Pagal teikiamą projektą, išimtis mokyklos galėtų nustatyti informacinių technologijų įrenginių naudojimo tvarkoje. Mokyklos tarybai būtų suteikta teisė teikti pasiūlymų mokyklos vadovui dėl informacinių ir komunikacinių technologijų naudojimo mokykloje tvarkos. Projekto iniciatorė mano, kad nereguliuojamas naudojimasis informaciniais ir komunikaciniais prietaisais švietimo įstaigose daro neigiamą įtaką vaikų ir paauglių ugdymo procesui ir jų mokymosi rezultatams. Pasak pataisų rengėjos,

Taip pat skaitykite