Ilgaamžiškumas – mūsų rankose. Jei norite gyventi ilgiau…  

ilgaamžiškumasIlgaamžiškumo tema vis dažniau atsiduria tiek mokslininkų, tiek žmonių, norinčių pagerinti savo savijautą, dėmesio centre. Ją nagrinėdami, dažnai prisimename išskirtinius atvejus, pavyzdžiui, ilgiausiai gyvenusio žmogaus rekordą. Jis priklauso prancūzei Jeanne Calment, kuri sulaukė net 122 metų. Bet ar visi turime galimybę sekti jos pėdomis? Ir kiek tame kelyje gali padėti mokslas, technologijos, ar net išmanusis laikrodis? 

Atjauninti ląstelę? Šiandien tai – įmanoma

 Šiandien mokslininkai jau kalba apie galimybę ne tik pristabdyti senėjimą, bet ir atgręžti šį procesą atgal. Kaip teigia medicinos mokslų daktaras, genetikas, pionierius ilgaamžiškumo tyrimų srityje Lietuvoje Vaidas Dirsė, viena iš labiausiai jį nustebinusių naujienų mokslo srityje yra susijusi su laboratoriniais eksperimentais, kurie dar visai neseniai atrodė sunkiai įsivaizduojami.

„Prieš porą metų „Cell“ žurnale publikuotame tyrime buvo aprašyta, kaip pasitelkus genų inžineriją eksperimento metu pavyko dirbtinai pasendinti laboratorines peles ir sukelti joms senatvinę akių ligą – glaukomą. Vėliau – atstatyti pažeistus akies audinius ir dalinai arba visiškai sugrąžinti regėjimą. Šis eksperimentas parodė, kad pasitelkus mokslą galima atgręžti ląstelių senėjimo procesą. Didžiausias žingsnis šioje srityje laukia dar šiemet, kai prasidės pirmieji klinikiniai tyrimai su žmonėmis, bandant atjauninti jų akių audinius. Vertinant dabartines tendencijas ir technologinę pažangą, tikėtina, kad tokie tyrimai greitai plėsis ir sukels tikrą revoliuciją ilgaamžiškumo srityje“, – pasakoja V. Dirsė.

Genetika lemia mažiau, nei manome 

Nors ilgaamžiškumas dažnai siejamas su paveldimumu, šiandien mokslininkai vis dažniau pabrėžia, kad genetika tėra tik dalis visos dėlionės. Pasak medicinos mokslų daktaro V. Dirsės, kur kas didesnį vaidmenį vaidina mūsų gyvenimo būdas, kasdieniai įpročiai ir aplinka.

„Genetika lemia apie 10–20 proc. mūsų sveikatos, o likusią dalį – gyvenimo būdas ir aplinka, kurie tarpusavyje glaudžiai susiję. Galima turėti labai palankius genus, galinčius nulemti ilgaamžį gyvenimą, tačiau žalinga gyvensena stabdo jų raišką. Vienas iš pagrindinių veiksnių, labiausiai skatinančių senėjimą – stresas. Antroje vietoje – miego trūkumas. Geriausius ilgaamžiškumo biologinius rodiklius turi tie, kurie miega nuo 6 iki 8 valandų per parą. Dar vienas itin svarbus aspektas – fizinis aktyvumas. Kiek atliekame tyrimų, tiek matome: žmonių, kurie sportuoja intensyviau, rodikliai yra daug geresni“, – sako genetikas.

Technologijos, kurios padeda gyventi ilgiau

Kiekvienas mūsų sprendimas turi įtakos sveikatai, tačiau norint ką nors keisti – pirmiausia reikia žinoti, ką stebėti. Šiandien tai tampa gerokai paprasčiau: išmanieji laikrodžiai leidžia sekti ne tik žingsnius ar pulsą, bet ir kitus sveikatos parametrus, kurie gali būti gyvybiškai svarbūs. Pasak genetiko V. Dirsės, kartais užtenka vieno tiksliai pamatuoto rodiklio, kad būtų išgelbėta gyvybė.

„Deguonies koncentracijos stebėsena organizme yra gyvybiškai svarbi. Sveiko žmogaus kraujyje deguonies lygis turėtų būti nuo 95 iki 99 proc. Jei jis krenta žemiau – tai jau signalas sunerimti. Pats esu turėjęs atvejį artimoje aplinkoje: žmogus sirgo plaučių infekcija, gydėsi namuose ir nesimatavo šio rodiklio. Kai galiausiai pasimatavo – buvo 89 proc. Tai jau ta riba, kai reikia skubiai vykti į ligoninę. Laimei, viskas baigėsi gerai, bet tokia stebėsena gali realiai išgelbėti sveikatą – ar net gyvybę“, – apie įvykį pasakoja medicinos mokslų daktaras.

Tačiau žvelgiant į ilgaamžiškumo perspektyvą, pasak V. Dirsės, svarbiausi tampa du rodikliai: širdies ritmo kintamumas (HRV) ir miego kokybė.

„HRV parodo patiriamo streso lygį. Kuo aukštesnis rodiklis – tuo didesnis atsparumas stresui. Gerai sudėlioti kasdieniai įpročiai šį rodiklį gali pakelti iki 100 ar net 120. Kalbant apie miegą, svarbu ne tik tai, kiek valandų miegame, bet ir kiek trunka gilus miegas, kuris yra būtinas kūno ir smegenų regeneracijai. Jis turėtų trukti bent pusantros valandos, minimaliai – valandą.

Šiuos rodiklius aš pats kasdien stebiu savo išmaniajame laikrodyje „Huawei Watch 5“. Jame esanti „X-Tap“ funkcija per 60 sekundžių išmatuoja pagrindinius devynis sveikatos rodiklius, įskaitant HRV, miego kokybę, deguonies lygį kraujyje ir streso lygį. Įrenginyje integruota ir dar viena naudinga funkcija, galinti įvertinti kvėpavimo būklę. Užtenka kelis kartus giliai įkvėpti, pakosėti – ir dirbtinis intelektas analizuoja duomenis, nustatydamas, ar nepasireiškia kvėpavimo sutrikimo požymiai. Stebint kvėpavimo pokyčius, galima anksčiau reaguoti ir išvengti rimtesnių komplikacijų“, – pasakoja V. Dirsė.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Renkamės vejos sėklą: gryną ar mišinius?

Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti mažiausiai kelias dešimtis skirtingų vejos sėklų rūšių ir mišinių, pritaikytų įvairiems poreikiams: nuo dekoratyvinių iki sportinių, nuo pavėsiui skirtų iki lėtai augančių vejų. Anot namų aplinkos priežiūros ekspertų, ką rinktis, priklauso nuo konkrečių poreikių. Taip pat dirvožemio sąlygų ir pageidaujamo vejos tipo – rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai.  „Vejų ir kitų augalų sėklos yra dviejų tipų: grynos, tik vienos veislės augalų, neturinčios priemaišų, ir sėklų mišiniai. Pastarieji – vieni populiariausių. Jų privalumas toks, kad jie

Praėjusią savaitę policija daugiausia užfiksavo smurtavimo atvejų

policijos

Birželio 2-8 d. Tauragės apskr. VPK pareigūnai užregistravo 336 įvykius ir pradėjo 23 ikiteisminius tyrimus, iš kurių 11 ikiteisminių tyrimų buvo pradėta dėl fizinio skausmo sukėlimo. Smurtas artimoje aplinkoje jau tapo kasdien paros įvykių suvestinėse aprašomų nusikaltimų dalimi.  Birželio 8 d. naktį Kebelių k., Saugų sen., nepažįstami asmenys sužalojo neblaivų (0,75 prom.) vyrą, gim. 1984 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Patiriate smurtą? Netylėkite, skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 ir policijos pareigūnai jums suteiks visokeriopą pagalbą. Netoleruokime smurto! Nustatyti 92

Žuvėdros, vėtrungės ir krikštai – taip Neringa įamžinta pašto ženkle

Neringa

Birželio 6 d. Lietuvos paštas išleido naują pašto ženklą, dedikuotą vienai iš išskirtiniausių Lietuvos vietovių – Neringai. Tai ketvirtasis pašto ženklas iš serijos „Lietuvos kurortai“. Naująjį ženklą sukūrė dailininkė Audronė Uzielaitė. Jo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vienetų. Pašto ženklo pirmos dienos datos antspaudavimas vyko išleidimo dieną Nidos pašto skyriuje (Taikos g. 13). Ant pašto ženklo vaizduojami charakteringi Neringos simboliai: medinė architektūra, ramios marios, kopos, senieji krikštai – mediniai antkapiniai paminklai, vėtrungės ir neatsiejama pajūrio palydovė –

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Taip pat skaitykite