Emalio miniatiūros su Kristijono Donelaičio dvasia

FONDASKintų Vydūno kultūros centras ir meno gerbėjai atsisveikino su dvyliktojo emalio meno laboratorijos kūrėjais. Skambant pučiamųjų instrumentų ansamblio „Pamario bras“ muzikai, kūrėjams dėkota už sukurtas emalio miniatiūras, praturtinusias emalio darbų kolekciją „Pamario ženklai“.

Šių metų emalio simpoziumo dalyviai.

K. Donelaičio garbei
Emalio meno simpoziumai Kintų Vydūno kultūros centre rengiami nuo 2003 metų. Šiemet jau 12 kartą menininkai į Kintus, į emalio simpoziumą atskubėjo iš Lietuvos ir saulėtųjų Gruzijos bei Italijos. Simboliška, kad simpoziumo dalyviai dvyliktą kartą 12 dienų kūrė šiemet 300-ąsias gimimo metines mininčio Kristijono Donelaičio „Metų“ tema.
Kasmet simpoziumo dalyviams pasiūloma kurti vis kita tema, susieta su Pamario krašto istorija, kultūra, gamta. Šiųmetė tema „Saga Kristijonui Donelaičiui“ arba „Saga apie Kristijoną Donelaitį“ įsiliejo į Kristijono Donelaičio 300-ųjų metinių minėjimą.
Saga lietuvių kalboje turi dvi prasmes. Ji naudojama ir rūbui susegti, žodžiu saga vadinamas ir pasakojimas apie giminės, šeimos likimą, apimantį nemažą istorijos laikotarpį. Emalio simpoziumo dalyviai buvo pakviesti meno simboliais, pasitelkus emalio liejimo technologijas, prabilti apie K. Donelaitį.
Lietuvių grožinės literatūros klasiko kūrinys padėjo suprasti ir atskleisti Prūsijos laikų lietuvininko kasdienybę. Pasak Kintų Vydūno kultūros centro direktorės Ritos Tarvydienės, užduotis tikrai nebuvo lengva. Kūrybinės stovyklos atidarymo dieną skaitė K. Donelaičio „Metus“ – šis kūrinys yra išverstas į 32 pasaulio kalbas. „Metus“ skaito anglų, armėnų, baltarusių, čekų, vokiečių, ispanų, italų, vengrų ir kitomis kalbomis. Kūrybinės stovyklos atidarymo dieną „Metų“ ištraukos skambėjo gruzinų, italų kalbomis bei šišioniškių tarme. Stovyklos atidarymo nuotaikas ir šiandien mena iš žolynų nupinti K. Donelaičio „Metus“ simbolizuojantys 4 ratai.
Įspūdžiai iš bažnyčių
Kad būtų lengviau savo mintis ir jausmus perkelti į siūlytos temos laikus, simpoziumo dalyviams buvo surengta pažintinių šviečiamųjų išvykų. Gaila, bet į Tolminkiemį nuvažiuoti nepavyko…. Aplankytos Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto evangelikų liuteronų bažnyčios. Vienas rūpestingai prižiūri žmonės, jos lankomos, kitos, deja, – apleistos.
Edukacinės išvykos prasidėjo Kintų evangelikų liuteronų bažnyčioje, kuri, jei skaičiuotume nuo tų metų, kai dar stovėjo Ventės rage, yra visų seniausia krašto bažnyčia. Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios kunigo Remigijaus Šemeklio išsamus tikėjimo ir bažnyčios simbolikos pristatymas kūrėjams padėjo geriau suprasti ir įsijausti į pasiūlytąją temą. Bemaž visus menininkus sužavėjo ultramarininė bažnyčių altorių spalva.
Įsimintina buvo kelionė laivu į Nidą, senųjų kuršių kapinaičių lankymas.
Gruzinams ir italei ypač didelį įspūdį padarė sakralinio gyvenimo elementai – krikštai. „Aplenkę audrą, sugrįžome į Kintus. Kitą dieną vėl leidomės į kelionę. Aplankėme Vyžių, Katyčių evangelikų liuteronų bažnyčias. Žavėjomės unikalia Degučių trikampe katalikų bažnyčia. Po edukacinių kelionių prasidėjo kūrybinis procesas“, – gausiai susirinkusiems į kūrybinės stovyklos uždarymą ir kūrybinių darbų parodos atidarymą pasakojo R. Tarvydienė.
Simpoziume jo dalyvių sukurti darbai papuošę Kintų Vydūno kultūros centro emalio meno galerijos prieangį bus eksponuojami metus, vėliau „keliaus“ į galeriją, užleisdami vietą naujų simpoziumų dalyvių darbams.
12 – ajame simpoziume kūrė Aušra Mačiulaitienė, Adomas Milukas, Šarūnė Vaitkutė, Ramunė Jundaitė, Neringa Poškutė iš Lietuvos, iš Gruzijos buvo atvykę Giorgi Zangaladzė ir Mariam Dzidzikashvili, iš Italijos – Heidemarie Herb.

Laima PUTRIUVIENĖ

Kūrybai įkvepiančios plunksnos praėjusių metų simpoziumo dalyvės Zojos Zakrevskajos kūrinys.

Neringos Poškutės instaliacija. Juvelyrinius darbus žiedą, koljė sukurti paskatino matyti vaizdai ir apleistose bažnyčiose užfiksuotos detalės.

Aušros Mačiulaitienės sukurti papuošalai.

Ramunės Jundaitės sukurti emalio darbai.

Gruzinas Giorgi Zangaladzė K. Donelaičio „Metų“ laikų ir Kintų simbolius „sukėlė“ į gyvenimą simbolizuojančius medžius.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip vasarą saugotis parazitinių ligų?

Vasara – ne tik atostogų metas, bet ir palankus laikotarpis kirmėlinėms ligoms plisti. Žemės ūkio darbai, dažnas buvimas gamtoje, neplautos uogos ar daržovės – visa tai gali tapti askaridozės, echinokokozės, toksokarozės ar kitų parazitinių ligų priežastimi. Dažniausiai šiomis ligomis užsikrečia ir serga ikimokyklinio bei jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikai, taip pat vyresni nei 65 metų asmenys. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kaip apsisaugoti ir išvengti vienos dažniausių parazitinių ligų – askaridozės. Kaip užsikrečiama? Ligą sukelia

Iniciatyvų konkurso nugalėtojai Šilutėje ir Lumpėnuose

„Maxima LT“ paskelbė 15 bendruomenių, kurios šiais metais gavo „Mes – bendruomenė“ 2025 m. finansavimą. Paskelbtame konkūro nugalėtojų sąraše ir viena bendruomenė iš Šilutės, viena – iš Pagėgių savivaldybės. „Maxima LT“ iniciatyvų konkursas „Mes – bendruomenė“ – tai socialinis projektas, kuris šiemet skelbiamas 11-tą kartą. Šia iniciatyva siekiama prisidėti prie visos Lietuvos bendruomenių vaikų prasmingo laisvalaikio po pamokų. Pavyzdžiui, vystant kokybiškas edukacijas, veiklų ir pramogų erdves, didinant neformalaus mokymosi ir užimtumo galimybes, plėtojant edukacijos, kultūros ar sporto infrastruktūrą. Prisidėdama prie

Į Vilkyčius grįžta tarptautinės ralio kroso varžybos: laukiama keturių šalių atstovų

Jau birželio 29-ą dieną Vilkyčių automobilių sporto komplekse vyks Baltijos šalių bei Latvijos ir Lietuvos ralio kroso čempionatų etapai. Neabejojama, kad varžybos bus dramatiškos, kadangi organizatoriai čia tikisi sulaukti beveik šimto dalyvių iš mažiausiai keturių šalių. Vos prieš dvi savaites Vilkyčių automobilių sporto komplekse įvyko Lietuvos automobilių kroso čempionato etapo lenktynės. Birželio 29-ą dieną automobilių sporto aistruoliai kviečiami stebėti ralio kroso batalijas. Čia bus surengti net dviejų čempionatų etapai. Į Šilutės rajone įsikūrusį Vilkyčių automobilių sporto kompleksą atvyksta tiek Baltijos

Miškas – ne trasa. Valstybinių miškų urėdija primena lankymosi miške taisykles

Įsibėgėjant aktyviam laisvalaikio gamtoje sezonui, Valstybinių miškų urėdija ragina elgtis atsakingai. Keturračiais ir kitomis motorinėmis transporto priemonėmis miške leidžiama važiuoti tik keliais. Griežtai draudžiama važiuoti kvartalinėmis linijomis, proskynomis, elektros linijų trasomis, raistais, priešgaisrinėmis juostomis, miško paklote ar pažintiniais takais. Miško keliai skirti visiems lankytojams, todėl svarbu gerbti aplinką ir kitus poilsiautojus. Važinėjimas bekele gali padaryti ilgalaikę žalą miško ekosistemoms – pažeisti dirvožemį, sunaikinti augaliją, trikdyti laukinius gyvūnus. Pramogas miškuose dažnai mėgsta pasirinkti keturračių entuziastai. Šių motorinių transporto priemonių vairuotojų ypač

Taip pat skaitykite