Efektyvus tiekimo grandinės valdymo modelis. Ką reikia žinoti?
Tiekimo grandinės valdymas (SCM) – tai prekių ir paslaugų srauto į verslą ir iš jo valdymo procesas. Įskaitant kiekvieną žingsnį, susijusį su žaliavų ir komponentų pavertimu galutiniais produktais ir jų pristatymu galutiniam klientui. Veiksmingas SCM gali padėti supaprastinti įmonės veiklą, kad būtų išvengta atliekų, maksimaliai padidinta klientų vertė ir įgytas konkurencinis pranašumas rinkoje.
Kaip veikia tiekimo grandinės valdymas
Tiekimo grandinės valdymas reiškia nuolatines įmonių pastangas, kad jų tiekimo grandinės būtų kuo veiksmingesnės ir ekonomiškesnės.
Paprastai SCM procesas susideda iš šių penkių fazių:
Planavimas
Norint gauti geriausius SCM rezultatus, procesas paprastai prasideda planuojant suderinti pasiūlą su klientų ir gamybos poreikiais. Įmonės turi stengtis numatyti, kokie bus jų poreikiai ateityje, ir atitinkamai elgtis. Bus atsižvelgta į žaliavas ar komponentus, kurių reikia kiekviename gamybos etape, į įrangos pajėgumus ir apribojimus bei į personalo poreikius.
Tiekimas
Veiksmingi SCM procesai labai priklauso nuo tvirtų santykių su tiekėjais. Tiekimas apima bendradarbiavimą su pardavėjais tiekiant medžiagas, reikalingas visam gamybos procesui. Įvairiose pramonės šakose bus taikomi skirtingi tiekimo reikalavimai, tačiau apskritai SCM tiekimas užtikrina, kad:
- žaliavos arba komponentai atitinka gamybos specifikacijas, reikalingas
prekių gamybai; - pardavėjo sumokėtos kainos atitinka rinkos lūkesčius;
- pardavėjas turi galimybę lanksčiai pristatyti trūkstamas medžiagas dėl
nenumatytų įvykių.
Tiekimo grandinės valdymas yra ypač svarbus, kai gamintojai dirba su greitai gendančiomis prekėmis. Pirkdamos prekes, įmonės turėtų atsižvelgti į pristatymo laiką ir į tai, kiek tiekėjas yra pasirengęs patenkinti jų poreikius.
Gamyba
Tai yra tiekimo grandinės valdymo proceso esmė, kai įmonė naudoja savo mašinas ir darbo jėgas, kad iš tiekėjų gautas žaliavas ar komponentus paverstų kažkuo nauju. Šis galutinis produktas yra galutinis gamybos proceso tikslas, nors tai nėra galutinis tiekimo grandinės valdymo etapas.
Pristatymas
Kai produktai yra pagaminti ir pardavimas baigtas, įmonė turi gauti tuos produktus į savo klientų rankas. Įmonė, turinti veiksmingą SCM, turės tvirtas logistikos galimybes ir pristatymo kanalus, norėdama laiku, saugiai ir nebrangiai pristatyti produktus.
Grąžinimas
Tiekimo grandinės valdymo procesas baigiamas produkto ir klientų grąžinimo palaikymu. Pakankamai blogai, kai klientui reikia grąžinti prekę, bet dar blogiau, jei taip yra dėl įmonės klaidos. Šis grąžinimo procesas dažnai vadinamas atvirkštine logistika, o įmonė turi užtikrinti, kad ji turi galimybę priimti grąžinamas prekes ir teisingai už jas grąžinti pinigus. Nesvarbu, ar įmonė atšaukia gaminį, ar klientas tiesiog nepatenkintas produktu, sandoris su klientu turi būti ištaisytas.
pr2023/200