Dilgėlė – tituluota Metų vaistažolė
2021 metų Lietuvos vaistinio augalo konkurse buvo pasiūlytas 66 vaistinių augalų sąrašas. Iš šalies universitetų ir farmacijos kompanijų mokslininkų bei specialistų sudaryta speciali komisija nusprendė, kad 2021 metų vaistiniu augalu pripažįstama didžioji dilgėlė (Urtica diopica).
Laisvoji enciklopedija Vikipedija rašo: jau 200 metų žinoma dilgėlių pašarinė vertė: jomis šeriamų karvių pienas riebesnis, paukščiai sparčiau auga ir riebėja, vištos deda didesnius kiaušinius.
Kosmetikoje tinka plaukams stiprinti bei pleiskanų naikinimui.
Ilgi ir ploni, į šilką panašūs dilgėlių stiebų plaušai, kurie sudaro 8-12 % stiebų svorio, tinka audinių, virvių, špagato gamybai.
Iš lapų gaunami žali, iš šaknų – geltoni dažai, tinkami konditerijoje, farmacijoje, parfumerijoje.
Jauni pavasariniai, malonaus aromato dilgėlių lapai tinka ir maistui. Mitybinė lapų kokybė prilygsta ankštiniams augalams. Naudojama kaip maisto produktas sriuboms virti, salotoms.
Toks konkursas Lietuvoje buvo surengtas antrą kartą. Juo norima paskatinti puoselėti senąsias vaistažolininkystės tradicijas, supažindinti visuomenę su vaistinių augalų įvairove, jos gausinimu ir racionaliu vartojimu.
Šiemet konkursui buvo pasiūlyti 66 vaistiniai augalai. Mokslininkai ir specialistai nugalėtoja pripažino didžiąją dilgėlę – daugiametį žolinį vaistinį, pluoštinį, turintį vitaminų augalą. Vaistinei augalinei žaliavai naudojamas visas šis augalas: žolė, lapai, sėklos ir šaknys.
Portalas ve.lt skelbia:
Geriausia iš dilgėlės pasigaminti arbatą. Pakanka užpilti 2 valgomuosius šaukštus džiovintų lapų stikline virinto vandens ir leisti pastovėti.
Gerkite šį gėrimą po 50 ml 3 kartus per dieną mėnesio bėgyje. Neliks sąnarių, raumenų ir dantų skausmo, pagerės regėjimas.
Gausi vitaminų A, C, D, E ir K, lecitino ir antioksidantų, dilgėlių arbata gali padėti kovoti su stresu ir nuovargiu. Be to, ji žudo bakterijas organizme.
Ji pasižymi laisvinančiu ir šlapimą varančiu efektu, valo inkstus, virškinamąjį traktą, reguliuoja virškinimą ir kovoja su infekcijomis šiuose organuose.
Dilgėlė padės kovoti su diarėja ir stimuliuoti medžiagų apykaitą. Dilgėlė gerina širdies darbą, bet vitaminas K didina kraujo krešumą.
Dilgėlė taipogi pasižymi antihemoraginiu efektu – galima tepti košelę iš verdančiu vandeniu nuplikytos dilgėlės ant žaizdų.
Dilgėlės arbata teigiamai veikia odą, kadangi ji palaiko regeneraciją, greitina randėjimą ir pasižymi antiseptiniu poveikiu.