Daugėja norinčiųjų tapti slaugytojų padėjėjais

Sveikatos priežiūros įstaigoms signalizuojant apie didėjantį medicinos darbuotojų trūkumą, Lietuvoje ateityje gali trūkti daugiau nei 2 tūkstančių slaugytojų padėjėjų. Užimtumo tarnybos duomenys patvirtina didėjantį slaugos specialistų poreikį, tačiau daugėja ir besimokančių šios profesijos.

Didelis poreikis

Pastaraisiais metais darbdaviai kas ketvirtį skelbė daugiau nei 300 laisvų darbo vietų slaugytojų padėjėjams. Didžiausia jų paklausa – Vilniaus ir Kauno miesto savivaldybėse. „Šią profesiją dažniausiai renkasi tie, kurie jau turi asmeninės patirties slaugant artimuosius. Beveik 30 proc. klientų, pasinaudojusių parama slaugytojo padėjėjo mokymo programoms, buvo sulaukę 55 metų ir vyresni“, – pasakojo Planavimo ir monitoringo skyriaus vedėja Dalė Čičelienė.

Lietuvos, kaip vienos iš sparčiausiai Europoje senstančių visuomenių, statusas labiausiai augina slaugos specialistų poreikį. Pasaulinė užimtumo tarnybų asociacija (WAPES) prognozuoja, kad 2050 m. kas ketvirtas Europoje gyvenantis žmogus bus 65 metų ar vyresnis. Slaugytojų padėjėjų pagalba bus reikalinga ir daugeliui kitų, su sveikatos problemomis susidursiančių žmonių.

Užimtumo tarnybos tyrimo „Ateities profesijos“ duomenys rodo, kad asmens sveikatos priežiūros padėjėjų (tarp jų ir slaugytojų padėjėjų) skaičius per penkerius metus ūgtelėjo 1,2 tūkst. arba 15,5 proc. Nepaisant penkerius metus iš eilės augusio slaugytojų padėjėjų skaičiaus, jų trūkumas išlieka dėl augančio slaugos paslaugų poreikio sveikatos priežiūros įstaigose ir privačiame sektoriuje.

Anot D.Čičelienės, didžiulę šios srities specialistų paklausą iliustruoja ir profesinio mokymo efektyvumo rodikliai: „Ankstesnių metų duomenys rodo, kad praėjus pusmečiui po programos baigimo net 83,5 proc. dalyvių dirba. O šių metų pirmąjį ketvirtį fiksavome net 100 proc. efektyvumą, todėl tiems, kurie baiminasi, jog po mokslų sunkiai pavyks rasti darbą, abejoti nereikėtų.“

Užimtumo tarnybos konsultantai suteikia išsamią informaciją apie įsidarbinimo galimybes konkrečiame šalies regione, todėl daugėja ir besirenkančių slaugytojo padėjėjo mokymus. Nuo 2022 m. iki 2024 m. I ketvirčio pasirinkusių įgyti šią profesiją procentinė dalis didėjo nuo 4,3 iki 8,8 proc. Šios profesijos per visą laikotarpį pradėjo mokytis 1157 klientai, iš kurių 903 baigė mokymus.

Vyrų nedaug

Tiesa, ši profesija kol kas gali būti tituluojama moteriška, nes nuo 2022 m. ją rinkosi tik 24 vyrai ir 1133 moterys. Didžiausią dalį sudarė 55 m. ir vyresnio amžiaus dalyviai bei žmonės nuo 30 m. iki 44 m. amžiaus. Mažiausiai ši profesija paklausi buvo tarp jaunimo iki 29 m. Geriausiai darbo rinkoje praėjus pusmečiui po priemonės baigimo išliko asmenys 45-49 m. amžiaus.

Užimtumo tarnybos Planavimo ir monitoringo skyriaus vedėja atkreipė dėmesį ir į tai, kad slaugytojo padėjėjo profesija tampa vis populiaresnė tarp kaimo vietovėse gyvenančių klientų, nes ir ten užtikrina galimybes rasti darbą: „Net 40,5 proc. besimokančių gyvena kaimiškose vietovėse.“

Pagal Užimtumo tarnybos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Diena, kai nesisekė moterims ir degė namas Juknaičiuose

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Blaivi 38-erių m. moteris išvažiuodama iš automobilio parkavimo vietos atbuline eiga užkliudė pro šalį ėjusią 82-ejų metų senolę. Tai įvyko spalio 2-os popietę automobilių stovėjimo aikštelėje Knygnešių g., Šilutėje. Nukentėjusioji pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Spalio 2 d. prieš vidurnaktį degalinėje Cintjoniškių g., Šilutėje, neblaivi (3,44 prom.) 25-erių moteris, gim. 1999 m., neturėdama vairuotojo pažymėjimo, važiuodama automobiliu „Mercedes Benz ML 270“ atbuline eiga atsitrenkė į degalinėje esančią lauko prekybos lentyną

Informacija apie prekes ir paslaugas – tik lietuviškai

Seimas priėmė Valstybinės kalbos įstatymo pataisas. Jos numato, kad nuo 2026 m. informacija apie parduodamas prekes ir teikiamas paslaugas turi būti teikiama ir prekės ženklinamos valstybine kalba. Privalės aptarnauti valstybine kalba Lietuvoje prekes parduodantys ar paslaugas teikiantys juridiniai ir fiziniai asmenys, kitos organizacijos ir jų padaliniai privalės užtikrinti tiesioginį gyventojų aptarnavimą valstybine kalba Vyriausybės nustatytu lietuvių kalbos mokėjimo lygiu. Šis reikalavimas nebus taikomas šalyje laikinai prekes parduodantiems fiziniams asmenims ar fiziniams asmenims. Pakeitimų iniciatoriai tikina, kad vis daugiau susiduriama su

Dėl kaimo turistų registravimo bus taikoma išimtis

Seimas priėmė Turizmo įstatymo pataisas, pagal kurias kaimo turizmo paslaugų teikėjui nebeliks pareigos per 24 valandas informuoti apie apsistojusius Lietuvos gyventojus. Pagal 2022 m. priimtą naują Turizmo įstatymą kaimo sodybų savininkai būtų turėję nuo šių metų liepos 1 d. informacinėje sistemoje operatyviai registruoti kiekvieną, apsistojantį Lietuvos kaime. Pasak Seimo nario Andriaus Bagdono, šis Ekonomikos komiteto narių inicijuotas pakeitimas skirtas kaimo turizmo paslaugų teikėjams, kuriems šiuo metu galiojantys pertekliniai ir neproporcingai dideli reikalavimai kelia pakankamai didelę administracinę naštą. „Nuo liepos 1

Šilutės bibliotekoje pristatyta debiutinė Jono Jauniaus knyga

Rugsėjo 28 d., šeštadienį, Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta Jono Jauniaus debiutinė knyga „Mano gyvenimo fizika“. Dalinamės literatės Irenos Arlauskienės įžvalgomis apie pristatymą bei renginio akimirkomis. Naujos knygos šviesa Nuostabus jausmas paimti į rankas naują knygą. Norėčiau tikėti, kad lietuviams jis yra net truputį šventas, jei prisimenam pirmąją knygą, knygnešystės laikus, kovas už žodžio laisvę okupacijos metais. Tai, žinoma, jau su istorija susieti dalykai, bet už juos nė kiek ne mažesnis yra autoriaus savo pirmosios knygos sutikimo džiaugsmas.

Taip pat skaitykite