Dantų protezavimas – procedūros eiga ir dažniausios baimės
Dantų protezavimas – tai prarastų arba pažeistų dantų atkūrimo procedūra, kuri leidžia atkurti ne tik estetiką, bet ir kramtymo funkciją. Šiuolaikinė odontologija siūlo įvairius protezavimo būdus – nuo išimamų protezų iki fiksuotų dantų ant implantų ar natūralių dantų. Nors ši procedūra daugeliui pacientų kelia nerimą – ji dažniausiai yra neskausminga ir suteikia ilgalaikį rezultatą.
Konsultacija ir gydymo plano sudarymas
Pirmasis etapas – išsami konsultacija su odontologu, kurios metu įvertinama burnos sveikata, atliekami rentgeno ar kompiuterinės tomografijos tyrimai. Gydytojas nustato, ar reikalingas išimamas protezas, fiksuotas dantų tiltas, vainikėliai ar implantai, ir sudaro individualų gydymo planą.
Burnos paruošimas protezavimui
Prieš protezavimą gali reikėti atlikti papildomas procedūras, pavyzdžiui, gydyti dantenas, šalinti sugedusius dantis ar atlikti kaulo priauginimą implantacijos atveju. Jei dantys yra stipriai pažeisti, gali prireikti šaknų kanalų gydymo ar jų stiprinimo dantų kaiščiais.
Dantų nušlifavimas arba implantų įsriegimas
Jei bus dedami vainikėliai arba tilteliai, sveiki dantys gali būti minimaliai nušlifuojami, kad ant jų būtų galima tvirtinti protezą. Jei pasirenkami dantų implantai, pirmiausia atliekama implantacija ir laukiama, kol implantas prigis (paprastai tai užtrunka nuo 3 iki 6 mėnesių).
Laikinų protezų uždėjimas
Kol gaminami nuolatiniai protezai, gali būti uždedami laikini vainikėliai arba protezai, kad pacientas galėtų normaliai gyventi.
Nuolatinių protezų gamyba ir pritaikymas
Protezai gaminami individualiai pagal paciento dantų formą ir spalvą. Šis procesas gali užtrukti kelias savaites. Kai protezai paruošti, jie pritvirtinami burnoje ir, jei reikia, koreguojami, kad būtų užtikrintas maksimalus patogumas.
Galutinis pritaikymas ir rekomendacijos
Baigus protezavimą, gydytojas pataria, kaip tinkamai prižiūrėti protezus, kokius maisto produktus vartoti pradžioje ir kaip išvengti komplikacijų.
Dažniausios pacientų baimės ir jų paneigimas
„Protezavimas yra skausminga procedūra“
Šiuolaikinė odontologija naudoja efektyvią vietinę nejautrą, todėl procedūros metu pacientas nejaučia skausmo. Po procedūros gali būti šiek tiek jautrumo, tačiau jis greitai praeina.
„Protezai atrodys nenatūraliai“
Dėl pažangių medžiagų, tokių kaip keramika ar cirkonis, šiuolaikiniai protezai atrodo itin natūraliai. Gydytojas parenka tinkamą spalvą ir formą, kad protezai nesiskirtų nuo natūralių dantų.
„Bijau, kad protezai bus nepatogūs“
Iš pradžių gali prireikti šiek tiek laiko pripratimui, tačiau tinkamai pritaikyti protezai yra patogūs ir nekelia diskomforto. Jei pacientas jaučia spaudimą ar nestabilumą – galima atlikti korekcijas.
„Protezai gali iškristi ar nesilaikyti burnoje“
Fiksuoti protezai yra tvirtai pritvirtinami prie dantų ar implantų, todėl jie yra labai stabilūs. Išimami protezai gali reikalauti šiek tiek praktikos juos naudojant, tačiau tinkamai pritaikyti jie taip pat laikosi tvirtai.
„Bijau, kad reikės daug vizitų pas odontologą“
Protezavimo procesas gali užtrukti kelias savaites ar mėnesius, tačiau dauguma procedūrų atliekamos per kelis vizitus. Tai nėra kasdieniai apsilankymai – dažniausiai užtenka kelių vizitų per mėnesį.
Pr2025/055