Būrų gyvenimas net vasarą nebuvo labai spalvingas…

FONDASŠilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka parengė programą „Kristijono Donelaičio epochos ir dabarties laiko sąskambiai“. Visus metus vyksta renginiai, kviečiama į parodas, knygų sutiktuves. Bibliotekininkai rugsėjo pradžioje pakvietė į dailininko Šarūno Leonavičiaus iliustracijų Kristijono Donelaičio poemai „Metai“ parodą bei naujo Lietuvos dailininkų sąjungos leidyklos „artseria“ leidinio K. Donelaičio „Metai“ pristatymą.

Nuotraukoje (iš kairės): Dailininkų sąjungos leidyklos „artseria“ direktorė dr. Danutė Zovienė, naująjį „Metų“ leidinį iliustravęs dailininkas Šarūnas Leonavičius, renginio vedėja – bibliotekos skaitytojų aptarnavimo vyr. bibliotekininkė Ingrida Zakaraitė.

Susižavėjusiems paroda dailininkas Šarūnas Leonavičius atviravo, kad keletą iliustracijų K. Donelaičio „Metams“ buvo sukūręs dar studijų laikais. Prie K. Donelaičio sugrįžo ir iškėlė sau uždavinį pavaizduoti Donelaičio laikų būrų gyvenimą, neapsunkinti žiūrovų detalėmis, išsaugoti autentišką kūrinio nuotaiką.
Dailininkas prisipažino mėgstantis dirbti, kūrybai atsiduodamas visomis jėgomis. K. Donelaičio kūrinį, skaitytą ne vieną kartą, vėl skaitė visą, dalimis, kol taip susigyveno, kad, rodos, ir pats pradėjo kalbėti hegzametru.
Iliustracijas naujai knygai kūrė septynis mėnesius – kasdien po 10 valandų įtempto darbo. Vienu metu triūsdavo ne prie vienos, bet prie kelių iliustracijų. Kol džiūsta vieno tapomo darbo dažų sluoksnis, eidavo prie kito.
Dailininkas Š. Leonavičius nutapė 20 kūrinių – dvylika didelių siužetinių tapybos kompozicijų atskiroms poemos dalims ir aštuonis nespalvotus grafinius piešinius. F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje eksponuojamos siužetinės kompozicijos, deja, dėl vietos stokos – ne visos.
Vienas iš dažniausiai dailininkui užduodamų klausimų nuskambėjo ir šios parodos atidaryme. Dailininkas atvėrė paslapties šydą, kodėl jo darbuose vyrauja pilkai melsvos spalvos: „Juk būrų gyvenimas net vasarą nebuvo labai spalvingas“.
Kitas dalykas, paakinęs rinktis tokį spalvinį sprendimą, buvo spauda, kuri vis dar sunkiai įstengia perteikti kai kuriuos spalvinius sprendimus. Jam paantrino ir Dailininkų sąjungos leidyklos „artseria“ direktorė dr. Danutė Zovienė, rankose laikiusi XXI amžiuje (2014 m.) išleistą K. Donelaičio poemos „Metai“ leidinį. Knygą spėta išleisti dar prieš Knygų mugę. Pirmasis leidimas buvo 1000 egz. tiražu, netrukus išleista dar 500 egz. Susidomėjimas leidiniu yra didžiulis, todėl jau planuojama leisti ir trečią tiražą. Atėjusieji į parodos atidarymą, pasak leidėjų, naująjį leidinį galėjo įsigyti bene perpus pigiau nei knygynuose.
D. Zovienė pasakojo, kad redaguojant tekstus buvo remtasi pirminiais šaltiniais, leidinyje yra žodynėlis, dar kartą akcentavo, kodėl leidinyje tiek daug pilkos spalvos: „Pažvelkite jūrų muziejuje – visos lietuviškos žuvelės yra pilkos. Čia – Lietuva, o ne Karibai…“
Susidomėjęs nauju leidiniu ir paroda vicemeras Algirdas Gečas sakė, kad, kaip ir daugelis, įspūdį apie K. Donelaičio pavaizduotus būrus buvo susidaręs dar mokydamasis mokykloje. Dailininkas Šarūnas Leonavičius sugriovęs tą įprastą mątymą, istorinę tikrovę pateikęs per savo jausmų, XXI amžiaus profesionalaus menininko prizmę.

Parodoje: paveikslai ir žiūrovai.
Petro Skutulo nuotr.

Kitiems parodos lankytojams kilo klausimų, kodėl dailininko sukurtose iliustracijose atsirado vietos Adomui ir Ievai, kas žvelgia pro šimtamečio medžio šakas, kodėl vienoje iš iliustracijų nutapyti votai, kuriuos galima pamatyti tik bažnyčiose ir pan.
Į visus klausimus dailininkas turi atsakymus. Jų galime paieškoti ir kiekvienas iš mūsų, pasinaudoję galimybe aplankyti unikalią parodą, kuri F. Bajoraičio bibliotekoje, Šilutėje, veiks iki rugsėjo pabaigos.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Eismo įvykiai Šilutėje

Tauragės apskrities VPK praneša apie du eismo įvykius Šilutėje. Gruodžio 5-os rytą Lietuvininkų g., Šilutėje, blaivus 30-metis automobiliu BMW partrenkė ir sužalojo pėsčiųjų perėja ėjusią moterį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiek tiek anksčiau, lapkričio 26-os pavakare Tilžės g., Šilutėje, blaivi vairuotoja, gim. 1972 m., citroenu važiavusi per nereguliuojamą pėsčiųjų perėją nepastebėjo pėsčiosios ir ją partrenkė. Nukentėjusioji dėl sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Ieškoma būdų, kaip reguliuoti kormoranų ir probleminių vilkų gausą

kormoranai

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo ir kitų teisės aktų pakeitimus, kuriais keičiama kormoranų gausos reguliavimo tvarka bei leidimų paimti iš gamtos didelę žalą darančius ar pavojų keliančius vilkus ne medžioklės sezono metu išdavimo tvarka. Vilkai Ir šiuo metu gali būti išduodamas leidimas paimti iš gamtos didelę žalą darantį vilką, tačiau labai dažnai sumedžiojamas ne konkretus žalą ūkiniams gyvūnams padaręs vilkas. Tokia situacija susiklosto, nes medžiotojai neturi galimybių ištisomis dienomis budėti prie papjauto gyvulio ir

Milijono centų piramidei – 10 metų!

milijonas

Prieš dešimt metų, 2014 m. lapkričio 29 d., Pinigų muziejuje, Vilniuje, baigta statyti unikali piramidė, sudaryta iš daugiau kaip milijono lietuviškų vieno cento monetų. Šis unikalus statinys ne tik tapo pasaulio rekordininku, bet ir simboliškai žymi atsisveikinimą su litu. Per dešimtmetį piramidė tapo Pinigų muziejaus traukos centru ir įkvėpimo šaltiniu tūkstančiams lankytojų. Idėjos gimimas Milijono centų piramidės idėja kilo dviem Vilniaus universiteto fizikos studentams – Vytautui Jakštui ir Domui Jokubauskui. Įkvėpti „YouTube“ matyto vaizdo įrašo, kuriame amerikietis pastatė piramidę iš

Prezidentas priėmė septynių teisėjų priesaiką

piramidė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija ir atsižvelgdamas į Teisėjų tarybos patarimus, ketvirtadienį pasirašė dekretus dėl Lietuvos apeliacinio, Regionų administracinio ir apylinkių teismų teisėjų skyrimo ir priėmė jų priesaikas. Naujieji teisėjai prisiekė būti ištikimi Lietuvos Respublikai, savo pareigas atlikti garbingai, vykdyti teisingumą pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, ginti žmogaus teises, laisves ir teisėtus interesus. „Šalia teisėjo formalųjį statusą apibrėžiančių kodeksų, įstatymų, kitų teisės aktų, taip pat Jums keliamų etinių ir profesinio pasirengimo reikalavimų, nuo šiol Jus visada lydės

Taip pat skaitykite