Beveik pusė lietuvių negali kokybiškai išsimiegoti. Ką daryti?

Kokybiškas miegas – vienas iš pagrindinių geros savijautos veiksnių, bet jį patiria toli gražu ne visi. Neseniai „Gintaro baldai“ užsakymu atlikta Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad apie pusė šalies gyventojų negali gerai išsimiegoti. Didžiausiu miego priešu įvardija stresą ir nerimą. Vis dėlto apklausa taip pat rodo, kad vyrai nusiskundimų turi mažiau nei moterys. 

Kas trukdo Lietuvos gyventojų miegui ir ką dėl to daryti, pasakoja ekspertės.

Apklausa parodė, kad net 45 proc. žmonių miego kokybei labiausiai trukdo stresas ir nerimas. Šią priežastį dažniau minėjo moterys – 48 proc. apklaustųjų. Tarp vyrų tokių buvo 42 proc.

Beveik kas trečias (31 proc.) vyresnis nei 56 metų apklaustasis teigia miegantis tik 5-6 valandas per parą. Palyginimui, tokią miego trukmę nurodė tik 17 proc. 18-25 metų respondentų. Dar vienas skirtumas išryškėja tarp lyčių – 60 proc. vyrų sako dažniausiai ar visada gerai išsimiegantys, o tokių moterų – 52 proc.

„Miegas nėra atskirtas nuo mūsų gyvenimo – tai, ką jaučiame kūne, ką išgyvename emociškai ir apie ką galvojame, tiesiogiai persikelia į mūsų miegą“, – sako gydytoja, kognityvinės elgesio psichoterapijos konsultantė Monika Savičė.

Anot specialistės, žmonės dažnai tikisi, kad užteks atsigulti į lovą ir poilsis ateis savaime, tačiau dienos metu nesukurtas perėjimas į ramybės būseną tą užmigimą ir pačią miego kokybę apsunkina.

„Emocinė įtampa dažnai pasireiškia sunkumu užmigti, trumpesne gilaus miego faze, prabudinėjimu naktį, o ryte jaučiamu nuovargiu, net jei miego trukmė atrodytų pakankama. Sapnai tampa įtempti, kartais košmariški. Dėl kūno įtampos sunku rasti patogią padėtį, žmonės net nesąmoningai griežia dantimis“, – pasakoja M. Savičė.

Ką daryti, kad protas leistų ilsėtis

Apklausa taip pat atskleidė, kad kuo trumpesnis žmogaus miegas, tuo dažniau jis jaučiasi neišsimiegojęs. Visada pailsėję po miego dažniausiai miega 7-8 ar daugiau nei 8 val., retai ar niekada nepailsintys – dažniausiai mažiau nei 5 valandas.

Vis dėlto, pasak psichoterapeutės, nepakanka vien ilgo miego – svarbu, kad miegas būtų kokybiškas. Tam reikia pereiti visas miego stadijas, o ypač – pasiekti gilų miegą. Jei žmogus dažnai prabunda, miega neramiai ar vakare nepavyksta nurimti, gilus miegas taip ir neaplanko. Ji priduria, kad prastą miegą lemia ir iš pažiūros nekalti įpročiai – naršymas telefone, filmų žiūrėjimas, net įtemptų knygų skaitymas prieš miegą. Visa tai stimuliuoja protą, kai reikėtų ruošti jį poilsiui.

„Žmonės dažnai galvoja, kad jų elgesys neturi įtakos. Ypač tie, kurie ilgai patiria miego sutrikimus, pasiduoda įsitikinimui, kad niekas nepadės. Tai netiesa – miego kokybę galima pagerinti“, – įsitikinusi specialistė.

Pasak M. Savičės, svarbiausias žingsnis – atsigręžti į miego higieną: laikytis reguliaraus ritmo, eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu, vengti kofeino antroje dienos pusėje, kiek įmanoma mažinti ekranų naudojimą prieš miegą, o vakare susikurti ramesnę, tylesnę atmosferą. Taip pat svarbu, kad miegamasis būtų tamsus, vėsus, tykus – aplinka turi padėti kūnui „suvokti“, kad atėjo poilsio metas.

„Skirkite bent 30 minučių aktyvaus judėjimo kasdien, daugiau laiko leiskite lauke. Ir, svarbiausia – nepriimkite savo įsitikinimų kaip nekvestionuojamos tiesos. Jei galvojate: „be kavos negaliu“, „man neįmanoma eiti miegoti anksčiau“, verta savęs paklausti – ar tai tikra, ar tiesiog įprasta? Kartais nuo to ir prasideda pokytis“, – sako ji.

Kaip fizinis komfortas keičia miego kokybę

Nors emocinė būsena daro reikšmingą įtaką miego kokybei, vien psichologinio pasiruošimo nepakanka. Fizinė aplinka, o ypač tai, ant ko miegame, gali tapti tiek atgaivos, tiek lėtinio diskomforto šaltiniu. Apklausos duomenimis, 63 proc. respondentų nurodė, kad renkantis čiužinį jiems svarbiausia komfortas. Kaina svarbiausia vos 14 proc., o medžiagų natūralumas – 13 proc. 

Atrodytų, žinome, kas svarbu, bet ar tikrai suprantame, ką reiškia „komfortas“?

„Komfortas nėra tai, kad čiužinys maloniai minkštas vos atsigulus. Tikras komfortas reiškia tvirtą čiužinio pagrindą, kuris išlaiko stuburą anatomiškai taisyklingoje padėtyje, ir viršutinius sluoksnius, kurie teisingai priima mūsų pečių ir klubų sritis. Jei vienas iš šių komponentų neveikia – prasideda problemos“, – sako „Gintaro baldų“ čiužinių ekspertė Silvija Budrienė.

Dažniausia klaida – painioti minkštumą su patogumu. Anot S. Budrienės, kai kurie žmonės renkasi itin minkštus čiužinius, taip ieškodami komforto. Kiti – kuo kietesnius, manydami, kad taip „sveikiau“.

„Geram čiužiniui reikia balanso – apačioje tvirto atraminio sluoksnio, kuris išlaiko stuburą, o viršuje – pakankamo komforto sluoksnio, kuris nesukelia spaudimo jautriose vietose. Taip kūnas ilsisi, o ne kovoja su paviršiumi“, – sako S. Budrienė.

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Žuvėdros, vėtrungės ir krikštai – taip Neringa įamžinta pašto ženkle

Neringa

Birželio 6 d. Lietuvos paštas išleido naują pašto ženklą, dedikuotą vienai iš išskirtiniausių Lietuvos vietovių – Neringai. Tai ketvirtasis pašto ženklas iš serijos „Lietuvos kurortai“. Naująjį ženklą sukūrė dailininkė Audronė Uzielaitė. Jo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vienetų. Pašto ženklo pirmos dienos datos antspaudavimas vyko išleidimo dieną Nidos pašto skyriuje (Taikos g. 13). Ant pašto ženklo vaizduojami charakteringi Neringos simboliai: medinė architektūra, ramios marios, kopos, senieji krikštai – mediniai antkapiniai paminklai, vėtrungės ir neatsiejama pajūrio palydovė –

Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“

Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši Klaipėdos Pilies muziejuje (Priešpilio g. 2) atidaroma paroda yra unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių. Dialogas su visuomene Parodoje rasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų. Parodos tikslas – atsiverti žiūrovui, megzti dialogą su visuomene. Tai rodo ir šios parodos pavadinimas. Lietuvos banko dailės

Nustatyti papildomi  UAB „Medaus pirkliai“ galimai suklastoto medaus kiekiai

netikras medus

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), tęsdama tyrimą dėl  UAB „Medaus pirkliai“ neautentiško medaus, nustatė naujus atvejus, kai į rinką (prekybos tinklus, parduotuves) buvo tiektas galimai suklastotas medus. Tyrimo metu paaiškėjo, kad įmonė turėjo ir platino dar didesnius kiekius neautentiško medaus, nei buvo nustatyta anksčiau.   Lietuvišką ir ukrainietišką medų maišė su kinišku Gegužės viduryje atlikto patikrinimo metu VMVT inspektoriai atrinko Kinijos gamintojo medaus, kurį įmonė naudojo savo medaus gamybai, mėginius iš įmonės patalpų. Taip pat ištirti įmonėje atrinkti ukrainietiškos kilmės medaus mėginiai. Autentiškumo

Susitikimas su rašytoju Mariumi Marcinkevičiumi ir knygų iliustruotoja Lina Itagaki

Nors dangus niaukstėsi, tačiau birželio 5 d. Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje skambėjo vaikų juokas, smalsūs klausimai bei įkvepiančios istorijos. Čia vyko literatūrinis-edukacinis susitikimas su šalies vaikų literatūros kūrėjais: knygų iliustruotoja, komiksų kūrėja, dailininke Lina Itagaki ir rašytoju, poetu, gydytoju, keliautoju Mariumi Marcinkevičiumi. Renginyje dalyvavo Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos 3–5 klasių mokiniai su mokytojomis Rūta Jankevičiene, Gitana Degutiene ir Svetlana Musvydiene.  Svečiai pristatė dvi išskirtines knygas: Mariaus Marcinkevičiaus kūrinį „Superbobutės“ – kupiną humoro ir netikėtumų pasakojimą apie ypatingas senoles. Aptarta

Taip pat skaitykite