Banknotai su karaliaus Karolio III atvaizdu jau apyvartoje

Jungtinėje Karalystėje pirmieji banknotai su karaliaus Karolio III portretu apyvartoje pasirodė 2024 m. birželio 5 d.

Tačiau kol dauguma žmonių naujuosius banknotus galės laikyti savo rankose, gali šiek tiek užtrukti. Karališkieji rūmai nurodė, kad tai bus laipsniškas procesas – naujieji banknotai bus spausdinami tik siekiant pakeisti jau senus ir susidėvėjusius arba patenkinti galimai išaugsiančią paklausą. Taip norima kuo labiau sumažinti ekologinį ir finansinį pokyčio poveikį. Banknotai, kuriuose pavaizduotas Jos Didenybės Karalienės Elžbietos II portretas, išlieka teisėta mokėjimo priemone ir cirkuliuoja kartu su naujaisiais karaliaus Karolio III banknotais.

Karalius Karolis III yra tik antrasis monarchas, kurio portretas atsidūrė ant Didžiojoje Britanijoje naudojamų popierinių pinigų. 1960 m. ant jų pirmą kartą buvo pavaizduota karalienė Elžbieta II. Ji šalį valdė septynis dešimtmečius – tiek laiko nesikeitė ir banknotų dizainas.

„Tai istorinis momentas, nes pirmą kartą pakeitėme ant savo banknotų vaizduojamą suvereną“, – BBC sakė Anglijos banko vadovas Andrew Bailey.

Ant naujų 5, 10, 20 ir 50 svarų sterlingų banknotų vaizduojamas dar 2013  m. nufotografuotas tuometinis princas Charlesas. Banknotų reversas lieka nepakitęs, jame pavaizduoti seras Winstonas Churchillis (britų politikas, Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas), Jane Ostin (anglų rašytoja romanistė), Williamas Terneris (anglų tapytojas ir grafikas) ir Alanas Turingas (žymus britų matematikas, logikas).

Naujieji grynieji pinigai pagaminti iš polimero. Pirmieji iš polimero pagaminti banknotai Jungtinėje Karalystėje į apyvartą išleisti 2016 m. Palyginus su tradiciniais, pagamintais iš popieriaus, polimeriniai banknotai yra atsparesni dėvėjimuisi, be to, juos sunkiau padirbti.

Monetos su Karolio III atvaizdu apyvartoje cirkuliuoja gerokai seniau – nuo 2022 m. gruodžio mėn.

Grynieji pinigai Didžiojoje Britanijoje, kaip ir kitose šalyse, vis mažiau naudojami. Atsiskaitymą negrynaisiais pinigais ypač paskatino pandemija. Londone kai kuriose vietose grynųjų iš viso nebepriima.

„Žinome, kad grynieji pinigai yra svarbūs daugeliui žmonių ir esame įsipareigoję banknotus tiekti tol, kol jų reikės visuomenei“, – pabrėžė Anglijos banko vadovas.

Pinigų muziejaus inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Diena, kai nesisekė moterims ir degė namas Juknaičiuose

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Blaivi 38-erių m. moteris išvažiuodama iš automobilio parkavimo vietos atbuline eiga užkliudė pro šalį ėjusią 82-ejų metų senolę. Tai įvyko spalio 2-os popietę automobilių stovėjimo aikštelėje Knygnešių g., Šilutėje. Nukentėjusioji pristatyta į gydymo įstaigą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Spalio 2 d. prieš vidurnaktį degalinėje Cintjoniškių g., Šilutėje, neblaivi (3,44 prom.) 25-erių moteris, gim. 1999 m., neturėdama vairuotojo pažymėjimo, važiuodama automobiliu „Mercedes Benz ML 270“ atbuline eiga atsitrenkė į degalinėje esančią lauko prekybos lentyną

Informacija apie prekes ir paslaugas – tik lietuviškai

Seimas priėmė Valstybinės kalbos įstatymo pataisas. Jos numato, kad nuo 2026 m. informacija apie parduodamas prekes ir teikiamas paslaugas turi būti teikiama ir prekės ženklinamos valstybine kalba. Privalės aptarnauti valstybine kalba Lietuvoje prekes parduodantys ar paslaugas teikiantys juridiniai ir fiziniai asmenys, kitos organizacijos ir jų padaliniai privalės užtikrinti tiesioginį gyventojų aptarnavimą valstybine kalba Vyriausybės nustatytu lietuvių kalbos mokėjimo lygiu. Šis reikalavimas nebus taikomas šalyje laikinai prekes parduodantiems fiziniams asmenims ar fiziniams asmenims. Pakeitimų iniciatoriai tikina, kad vis daugiau susiduriama su

Dėl kaimo turistų registravimo bus taikoma išimtis

Seimas priėmė Turizmo įstatymo pataisas, pagal kurias kaimo turizmo paslaugų teikėjui nebeliks pareigos per 24 valandas informuoti apie apsistojusius Lietuvos gyventojus. Pagal 2022 m. priimtą naują Turizmo įstatymą kaimo sodybų savininkai būtų turėję nuo šių metų liepos 1 d. informacinėje sistemoje operatyviai registruoti kiekvieną, apsistojantį Lietuvos kaime. Pasak Seimo nario Andriaus Bagdono, šis Ekonomikos komiteto narių inicijuotas pakeitimas skirtas kaimo turizmo paslaugų teikėjams, kuriems šiuo metu galiojantys pertekliniai ir neproporcingai dideli reikalavimai kelia pakankamai didelę administracinę naštą. „Nuo liepos 1

Šilutės bibliotekoje pristatyta debiutinė Jono Jauniaus knyga

Rugsėjo 28 d., šeštadienį, Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta Jono Jauniaus debiutinė knyga „Mano gyvenimo fizika“. Dalinamės literatės Irenos Arlauskienės įžvalgomis apie pristatymą bei renginio akimirkomis. Naujos knygos šviesa Nuostabus jausmas paimti į rankas naują knygą. Norėčiau tikėti, kad lietuviams jis yra net truputį šventas, jei prisimenam pirmąją knygą, knygnešystės laikus, kovas už žodžio laisvę okupacijos metais. Tai, žinoma, jau su istorija susieti dalykai, bet už juos nė kiek ne mažesnis yra autoriaus savo pirmosios knygos sutikimo džiaugsmas.

Taip pat skaitykite