Banknotai su karaliaus Karolio III atvaizdu jau apyvartoje
Jungtinėje Karalystėje pirmieji banknotai su karaliaus Karolio III portretu apyvartoje pasirodė 2024 m. birželio 5 d.
Tačiau kol dauguma žmonių naujuosius banknotus galės laikyti savo rankose, gali šiek tiek užtrukti. Karališkieji rūmai nurodė, kad tai bus laipsniškas procesas – naujieji banknotai bus spausdinami tik siekiant pakeisti jau senus ir susidėvėjusius arba patenkinti galimai išaugsiančią paklausą. Taip norima kuo labiau sumažinti ekologinį ir finansinį pokyčio poveikį. Banknotai, kuriuose pavaizduotas Jos Didenybės Karalienės Elžbietos II portretas, išlieka teisėta mokėjimo priemone ir cirkuliuoja kartu su naujaisiais karaliaus Karolio III banknotais.
Karalius Karolis III yra tik antrasis monarchas, kurio portretas atsidūrė ant Didžiojoje Britanijoje naudojamų popierinių pinigų. 1960 m. ant jų pirmą kartą buvo pavaizduota karalienė Elžbieta II. Ji šalį valdė septynis dešimtmečius – tiek laiko nesikeitė ir banknotų dizainas.
„Tai istorinis momentas, nes pirmą kartą pakeitėme ant savo banknotų vaizduojamą suvereną“, – BBC sakė Anglijos banko vadovas Andrew Bailey.
Ant naujų 5, 10, 20 ir 50 svarų sterlingų banknotų vaizduojamas dar 2013 m. nufotografuotas tuometinis princas Charlesas. Banknotų reversas lieka nepakitęs, jame pavaizduoti seras Winstonas Churchillis (britų politikas, Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas), Jane Ostin (anglų rašytoja romanistė), Williamas Terneris (anglų tapytojas ir grafikas) ir Alanas Turingas (žymus britų matematikas, logikas).
Naujieji grynieji pinigai pagaminti iš polimero. Pirmieji iš polimero pagaminti banknotai Jungtinėje Karalystėje į apyvartą išleisti 2016 m. Palyginus su tradiciniais, pagamintais iš popieriaus, polimeriniai banknotai yra atsparesni dėvėjimuisi, be to, juos sunkiau padirbti.
Monetos su Karolio III atvaizdu apyvartoje cirkuliuoja gerokai seniau – nuo 2022 m. gruodžio mėn.
Grynieji pinigai Didžiojoje Britanijoje, kaip ir kitose šalyse, vis mažiau naudojami. Atsiskaitymą negrynaisiais pinigais ypač paskatino pandemija. Londone kai kuriose vietose grynųjų iš viso nebepriima.
„Žinome, kad grynieji pinigai yra svarbūs daugeliui žmonių ir esame įsipareigoję banknotus tiekti tol, kol jų reikės visuomenei“, – pabrėžė Anglijos banko vadovas.
Pinigų muziejaus inf.