4 naminio limonado receptai, atgaivinsiantys šiltą dieną

Kylantys termometro stulpeliai vis labiau džiugina karštmėgius. Šiuo metu dažniau ieškome kuo atsigaivinti. Jeigu įvairiausi glotnučiai ar ledų kokteiliai jau spėjo pabosti, pamėginkite namuose pasigaminti skanaus ir nenuodėmingo limonado. Šiam gaiviam ypatingo skonio gėrimui neprireiks nei įmantrių ingredientų, nei daug laiko.

Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairiausi gaivūs gėrimai, sultys ar vaisvandeniai – visada daugiau pirkėjų dėmesio sulaukia karštomis dienomis. 

Gėrė jau senovės egiptiečiai

„Pastebime, kad atšilus orui pirkėjai ieško skanių ir sveikų gėrimų. Savo ruožtu esame paruošę platų, pačių įvairiausių ir kiekvieno skoniui tiksiančių gėrimų asortimentą: nuo sulčių ir vaisvandenių, gaiviųjų gėrimų iki vis populiarėjančios fermentuotos arbatos kombučios“, – teigia V. Budrienė.

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad limonadas – nuo seno pasaulyje paplitęs gėrimas, kuriuo buvo mėgaujamasi dar XIII-XIV amžiuje senovės Egipte.

„Rašytiniuose šaltiniuose skelbiama, kad panašų į limonadą gėrimą mėgo ir senovės egiptiečiai. Jų mėgstamas gėrimas buvo gaminamas datulių, citrinos sulčių, medaus ir vandens arba iš vandens, pagardinto citrinų sultimis ir cukrumi“, – pasakoja V. Juodkazienė.

Šiuo metu egzistuoja nesuskaičiuojamų limonadų rūšių. Pavyzdžiui, suomiai limonadą gaminti mėgsta naudodami vandenį, mieles, citrinos sultis ir cukrų, Indijoje populiarus citrinų limonadas, pagardintas kuminu ir druska, o Šveicarijoje – kondensuotu pienu ir žaliosios citrinos sultimis.

Pasigaminti namuose – paprasta

Pasak V. Juodkazienės, limonadą namuose pasigaminti išties nesudėtinga.

„Ruošiant limonadą lengva improvizuoti su ingredientais, be to, galima rinktis pačių įvairiausių sveikesnių alternatyvų. Vietoje cukraus naudoti medų, agavų ar klevų sirupą, limonadą pagardinti įvairiausiais sezoniniais vaisiais, uogomis, šviežiomis prieskoninėmis žolelėmis, žinoma, viską užpilant gazuotu arba paprastu vandeniu ir atvėsinant“, – sako V. Juodkazienė.

Kaip ir gaminant bet kokį gėrimą, taip ir ruošiant limonadą – svarbiausia yra skonių balansas. Limonadas neturi būti nei per saldus, nei per rūgštus ar kartus. „Iki“ atstovė sako, kad jeigu mėgstate klasikinį citrinų limonadą – jį paįvairinti galite pasirinkę skirtingų prieskoninių žolelių: naudoti bazilikus, rozmarinus ar mėtas, čiobrelius. Jeigu mėgstate pikantiškesnius skonius, į tokį limonadą galite dar įtarkuoti ir šviežio imbiero.

Jeigu gaminate uogų limonadą – naudoti galite tiek šviežias, tiek šaldytas uogas, pastarosios gėrime dar ir pasitarnaus, kaip ledukai. Uogas, ruošiant limonadus, galite naudoti ne tik šviežias, bet ir trintas, o jeigu norite saldžiau – naudoti mėgstamų uogų uogienę ar džemą. Žinoma, limonadą pagardinę šiais ingredientais, nepersistenkite su cukrumi ar kitais natūraliais saldikliais, mat uogienės ir džemai ir taip pakankamai saldūs.

V. Juodkazienė naminio limonado siūlo pasigaminti namuose ir dalijasi 4 paprastai paruošiamų gėrimų receptais.

Gaivus vasaros punšas

 Jums reikės:

600 ml vaisinės arbatos

200 ml šviežiai spaustų apelsinų sulčių

200 ml ananasų sulčių

1 greipfruto arba apelsino griežinėlių

1 žiupsnelio cinamono

2 v. š. medaus

1 puodelio smulkinto ledo

1 puodelio ledo kubelių

Gaminame:

Užplikykite vaisinę arbatą, įmaišykite cinamono bei medaus ir palikite atvėsti. Tuomet supilkite apelsinų ir ananasų sultis, sumeskite greipfruto ar apelsino griežinėlius, suberkite ledą ir patiekite.

 

Naminis limonadas su braškėmis, obuoliais ir persikais

 Jums reikės:

1 l gazuoto mineralinio vandens

1 obuolio

1 kriaušės

2 persikų

150 g braškių

1 citrinos

1 v. š. medaus

5 g šviežių mėtų lapelių

10 ledukų (jei norisi)

Gaminame:

Vaisius nuplaukite, perpjaukite į kelias dalis, sudėkite ant grotelių (išskyrus citriną) ir kepkite virš karštų žarijų, kol pradės leisti sultis. Į ąsotį supilkite mineralinį vandenį, įspauskite citrinos sulčių, sudėkite rankomis smulkintus mėtos lapelius, medų, ledukus. Viską išmaišykite. Iškeptus vaisius ir uogas pasmulkinkite ir įmaišykite į gėrimą. Jei nebijote tirščių, vaisius galite netgi šiek tiek patrinti šakute. Atsigaivinkite!

Agurkų limonadas 

Jums reikės:

Kelių agurkų

Kelių citrinų

Šlakelio agavų sirupo

Gazuoto vandens

Kelių saujų ledukų

Gaminame:

Agurkus nulupkite ir sutrinkite maisto smulkintuvu. Agurkų minkštimą nusunkite per smulkų sietelį ar audinio skiautę. Išspauskite citrinas ir sumaišykite su agurkų sultimis. Pagardinkite agavų sirupu, įpilkite gazuoto stalo vandens ir išmaišykite. Patiekite su daug ledo ir šviežių agurkų griežinėliais.

Citrininis limonadas su čiobreliais

 Jums reikės:

250 ml šviežiai spaustų citrinų sulčių

1 citrinos

1l vandens

3 šakelių šviežių čiobrelių

150 g ledukų

Sirupui:

20 g cukraus

6 šakelių šviežių čiobrelių

150 ml vandens

 

Gaminame:

Puode užvirkite vandenį, suberkite cukrų ir įdėkite sirupui skirtus čiobrelius. Kaitinkite, kol cukrus ištirps. Šakeles išimkite, o sirupą dėkite į šaldytuvą, kad atvėstų. Į ąsotį supilkite vandenį, suberkite ledukus, supilkite citrinos sultis bei sirupą. Citriną supjaustykite griežinėliais ir kartu su čiobreliais sudėkite į ąsotį.

Viską išmaišykite ir atsigaivinkite!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kodėl burnos gaivumas išlieka ilgiau po profesionalios higienos procedūros?

Gaivi burna suteikia daugiau pasitikėjimo savimi ir leidžia jaustis patogiai bendraujant su kitais. Nors kasdieninė dantų priežiūra namuose yra būtina, ji ne visuomet gali užtikrinti ilgalaikį burnos gaivumą, ypač kai kalbama apie giliau esančias bakterijų sankaupas. Profesionalios dantų higienos procedūros klinikoje pašalina sunkiai prieinamas apnašas ir bakterijas, taip padėdamos išlaikyti šviežesnį kvapą ilgesnį laiką. Tai – ne tik sveikatos priežiūros priemonė, bet ir būdas padidinti pasitikėjimą savimi kasdieniame gyvenime. Apnašų kaupimasis ir burnos kvapas: kodėl kasdienio valymo ne visuomet pakanka?

VRK suskaičiavo 458 064 super rinkėjus

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) susistemino balsuoti atvykusių rinkėjų duomenis ir atliko šių metų rinkimuose balsavusių rinkėjų statistinę analizę pagal balsavimo visuose šių metų rinkimuose aktyvumą. VRK duomenys rodo, kad iš viso yra net 458 064 rinkėjai, kurie 2024 m. balsuoti ėjo net penkis kartus: dalyvavo abiejuose Respublikos Prezidento rinkimų turuose, rinko Europos Parlamento narius ir balsavo abiejuose balsavimuose rinkdami Seimą. „Buvo nepaprastai įdomu patikrinti, kiek turime pareigingiausių rinkėjų. Tokių, kurie balsavo visus penkis šių metų rinkimų savaitgalius ir nepraleido nė

Kviečia į Vydūno kultūros centrą Kintuose

Vydūno kultūros centras Kintuose kviečia į 21-osios emalio meno laboratorijos „Pamario ženklai“ darbų pristatymą. Lapkričio 8 d., penktadienį, 18 val. Kintų Vydūno kultūros centre bus pristatoma 21-ojoje emalio meno laboratorijoje kūrusių dailininkų darbų paroda. Tema: ,,Švyturys – šviesos ir vilties simbolis“. Skirta Švyturių metams ir Vydūno muziejaus 30-mečiui paminėti. Pamario ir pajūrio kraštas 2024-us metus skyrė unikaliam vandens krašto paveldo objektui – ŠVYTURIUI. Švyturys yra ne tik vandens keliautojų navigacijos priemonė, bet dažnai literatūroje filosofine prasme naudojamas kaip komunikacijos ar

Petro Jakšto atminimui

Petras Jakštas

Lapkričio 5 d. Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje įvyko tarpmokyklinės intelektinės žaidynės „Vadovas po Šilutės miestą ir rajoną“. Renginys skirtas paminėti Lietuvos kariuomenės karininko, kariškosios spaudos žurnalisto, istoriko ir bibliofilo Petro Jakšto 125-ąsias gimimo metines. P.Jakštas gimė 1899 m. spalio 28 d. Jo gyvenimas ir veikla ženkliai prisidėjo prie Šilutės miesto bei krašto istorijos ir kultūros puoselėjimo. Deja, jaunosios kartos atstovams šis šviesuolis iki šiol buvo mažai žinomas, tad biblioteka šiuo renginiu siekė padėti moksleiviams susipažinti su jo veikla ir

Taip pat skaitykite