Žuvienės virimo čempionų žiedą išsivežė pagėgiškiai…

Šilutės uoste šeštadienį įvyko aštuntasis tarptautinis žuvienės virimo čempionatas. Didžiausia sėkmė lydėjo Pagėgių savivaldybės komandą. Ji išsivežė čempionato nugalėtojui dovanojamą įspūdingą žiedą. Be to, išvirė ir daugiausiai žuvienės – net 300 litrų, už tai pagėgiškiai apdovanoti prizu ir ekskursija laivu, kurią dovanojo Klaipėdos jūrų uosto direkcija.

Pelnyti nugalėtojų vardą ir dar vieną prizą – tokia sėkmė nusišypso ne kiekvienai komandai, ir ne kiekviename čempionate. Apie Pagėgių krašto senojo Gėgės žvejo sodybą su tikru namu, nendriniu stogu,  tikromis tvoromis, išpuošta ir išgražinta, kur kunkuliavo tas didžiulis žuvienės puodas, verta papasakoti ir daugiau.

Prie didžiojo žuvienės puodo Gražina ir Gintautas Stančaičiai.

Prie didžiojo žuvienės puodo Gražina ir Gintautas Stančaičiai.

Stoniškių seniūnas Gintautas Stančaitis (vyriausiasis žuvienės šefas) su pagalbininkėmis sukosi apie puodą, kurstė ugnį, pjaustė, dėjo, skanavo, maišė… Senosios Gėgės žvejai, dalyvaujantys šeštajame iš aštuonių žuvienės virimo čempionate, Šilutėje, šįkart prie paviešinto recepto užrašė: „Valgyk žuvį, prikąsk liežuvį…“ Kodėl?

Pagėgių savivaldybės administracijos direktorė Dainora Butvydienė paaiškino įspėjimo esmę: „Gi žuvis turi ašakų…“ O receptėlis tų nugalėtojų pagėgiškių pasirodė kuklus: sterkas, karšis, ungurys, morkytės, bulvytės, druska, pipirai, lauro lapeliai, svogūno laiškai, daug vandenėlio, meilės ir karštos ugnytės…

pagegiai.66.pag

Senojoje Gėgės žvejo sodyboje.

Šalia trobos džiūvo tinklas su džiovintomis žuvimis, nendrėmis išpuošta buvo pagražinta užrašu „Pagėgiai“. Senojo žvejo trobos viduje – vaišėmis nukrautas stalas, kvietė užeiti ir saviškius, ir svečius.

Nuo verdamos žuvienės akių neatitraukė ne tik G. Stančaitis, šalia jo sukosi žmona Gražina, beje, Stoniškių bendruomenės labai aktyvi ir kūrybinga pirmininkė, o trečioji moteris su šeimininkės prijuoste buvo Dalė Lukošienė. G. Stančaičiui, kaip žuvienės virimo šefui, teko Šilutės r. mero Vytauto Laurinaičio prizas – įspūdingas specialus žiedas, čempionato prijuostė, komanda išsivežė pergalę skelbiančią didelę iškabą, čempionato vėliavą, o netrukus vyks į Klaipėdą paplaukioti laivu – tai bus ekskursija ir pažintis su Klaipėdos uostu.

Kaip Pagėgių krašto komanda užlipo į sceną atsiimti čempionato nugalėtojų žiedo ir dovanų, išgirdome svarbią žinią: pagėgiškiai turėjo mokytoją. „Labai ačiū visiems, komandai, mes labai stengėmės. Pagėgiai laimėjo pergalę garsiojoje Šilutės šventėje, ačiū mokytojui Svitkinui…“ – kalbėjo G. Stančaitis.

Jaunikio paieškos

Kol viena komandos dalis sukosi apie žuvienės katilą, kita, gerokai gausesnė, tūpčiojo apie Gėgės žvejo dukterį Merceliutę, kaip iš pieno plaukusią, su gėlių vainiku ant galvos, su puokštele baltose rankelėse. Mergelės motinėlė, krikštamotė ir piršlys plūkėsi ieškodami jaunikio. Tik ne bet kokio: kad raumeningas būtų ir žvejo tinklą patrauktų, mokėtų skylę užtaisyti, tinklą susiūti… Ėjo jaunikaičiai vienas po kito, bet prie žvejo darbų jų rankelės vis nelipo. Piršlys su raudonu žiedu atlape sakė, kad tiktų ir koks liesokas, sočiai valgydintų, figūrą pataisytų. Tik atgrubnagio tai nereikia.

piršlybos.66.pag

„Reikia gero žvejo, kad stiprus būtų, kad tvirtas rankas turėtų, mūsų Marceliukė tai oho, pačiame gražume, na, yra tas 30 metelių gal su kruopele…“ – vis kalbėjo piršlys.

Balta skarele ryšėjusi Marceliukės motina buvo garsi kultūros darbuotoja Danutė Bardauskienė, Marceliukę vaidino Irutė Jurkūnienė, merginos krikšto motiną – Danutė Kasnauskienė, piršlį – žodžio kišenėje neieškantis Egidijus Platūkis. Šie žmonės vaidina Pagėgių kultūros centro improvizacijų teatro komandoje.

Pritraukė pagėgiškiai žiūrovų ir tomis jaunikio paieškomis bei piršlybomis.

Stasė SKUTULIENĖ

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Seime – paroda skirta M. Jankaus muziejaus 40-mečiui Trečiadienį, spalio 19 d. Lietuvos Respublikos Seimo II rūmų 1 aukšto galerijoje atidaryta paroda „Metai, darbai ir veidai“, skirta Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus veiklos 40-mečiui. Parodos atidaryme dalyvavo Seimo narė Aušrinė Norkienė, Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius, jo pavaduotojas Edgaras Kuturys, M. Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė, Pagėgių savivaldybės, muziejaus darbuotojai, kultūros ir meno žmonės. „Didžiuojuosi, kad ši paroda eksponuojama Seime. Už tai, kad Pagėgių kraštas garsinamas sostinėje, dėkoju muziejaus direktorei

Spurgų istorija: kaip jos atsirado ir kuo ypatingos lietuviškosios

spurgų istorija

Spurgų istorija, anot prekybos tinklo „Maxima“ atstovų, prasidėjo Europoje. O prie šio deserto raidos prisidėjo ir Lietuva. Kokia ta spurgų istorija, jų įvairove ir populiarumo visame pasaulyje priežastis?  Spurgos tapo mūsų kultūros dalimi  Įvairios formos, skirtingi užpildai ir skonio receptorius suvilgantys pabarstukai. Šios spurgų detalės patenkina daugelio klientų norus ir prisideda prie spartėjančio šio deserto populiarumo Lietuvoje, pastebi „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė. „Spurgos parduotuvių lentynose iki pat šiol patraukia žmonių dėmesį. Didžiausią susidomėjimo šiuo desertu proveržį

Šilutės narkotikų prekeivis kvaišalus slėpė miškuose

narkotikų prekeivis

Šilutės narkotikų prekeivis, kurį sulaikė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai, Klaipėdos rajone, miške, slėpė ir laikė didelį kiekį, kaip įtariama narkotinių (psichotropinių) medžiagų. 28-erių Šilutės miesto gyventojas buvo ypač atsargus – didelius kvaišalų kiekius slėpė miškuose įrengtose slėptuvėse. Pareigūnai slėptuvėse rado ir paėmė apie 0,5 kg, kaip įtariama, narkotinių (psichotropinių) medžiagų –  kokaino ir „Ecstasy“ tablečių. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje, atliekant pirminius veiksmus, nedelsiant buvo atliktos kratos įtariamojo namuose. Kratos metu pareigūnai vyro namuose

Ką reikia žinoti žvejojant saugomose teritorijose?

žvejyba saugomose teritorijose

Žvejyba saugomose teritorijose. Aplinkos ministerija dažnai sulaukia klausimų, ar galima žvejoti ir plaukioti ornitologiniuose, ichtiologiniuose draustiniuose ir kitose saugomose teritorijose esančiuose vandens telkiniuose. Primename, kad ornitologiniuose draustiniuose, siekiant apsaugoti paukščius, draudžiama plaukioti tiek savaeigėmis, tiek nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis. Tik tuo atveju, jei ornitologiniame draustinyje esantis vandens telkinys yra išnuomotas mėgėjų žvejybai organizuoti, žuvų įveisimo ir mėgėjų žvejybos tikslais leidžiama plaukioti nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 1d. Vienos populiariausių saugomose teritorijose esančių žvejybos vietų yra Nemuno deltos regioniniame

Taip pat skaitykite