Žodžio ir posakio rinkimai: siūlyti gali kiekvienas

LRT, siekdama skatinti visuomenę domėtis ir fiksuoti viešosios kalbos vartosenos reiškinius, jau septintąjį kartą skelbia LRT žodžio ir posakio rinkimus. Jau nuo vasario 15 dienos visi gali siūlyti įsiminusius LRT eteryje nuskambėjusius ar perskaitytus žodžius bei posakius.

Televizijos, radijo laidų kūrėjai, vedėjai, žurnalistai ir visuomenė kviečiama siūlyti 2023-2024 m. televizijos, radijo laidose išgirstus, LRT.lt portale perskaitytus įdomius, naujus, šmaikščius, keistus, vaizdingus, paradoksalius, tarmiškus, netikėtų reikšmių įgavusius žodžius ir posakius. Visi pasiūlyti žodžiai ir posakiai bus skelbiami portale LRT.lt.

„Septintąjį kartą rengdami LRT žodžio ir posakio rinkimus šįkart kviečiame dar labiau įsitraukti visuomenę – kiekvienas galės pasiūlyti patikusį žodį ar posakį, išgirstą ar perskaitytą LRT eteryje ar portale LRT.lt. Tikimės, jog tai padės atkreipti dėmesį į mūsų kalbos neišsemiamus klodus bei fiksuoti žurnalistų kalboje atsirandančius naujadarus, frazeologizmus, sinonimus, vaizdingus pasakymus ar humoro nestokojančius apibūdinimus“, – teigia idėjos sumanytoja Kalbos kultūros skyriaus redaktorė Lina Smolskienė.

Iš pasiūlytų žodžių ir posakių bus sudaryti balsavimui teikiami sąrašai, kurie bus paskelbti portale LRT.lt balandžio 15 dieną. Portale savo balsus galės atiduoti visuomenė, atskirai savo balsus atiduos specialiai sudaryta komisija, kurioje dirbs LRT žurnalistai Aida Murauskaitė, Marius Andrijauskas, Gabrielė Kloniūnaitė, Edvardas Kubilius ir kalbos redaktorė Miglė Bagdonė.

Rinkimai skirti Spaudos, kalbos ir knygos dienai paminėti, todėl komisijos ir visuomenės išrinkti LRT žodžiai ir posakiai bus paskelbti gegužės pradžioje LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ eteryje. Pernai vykusiuose rinkimuose išrinkti žodžiai – „skystaprotizmas“, kurį pavartojo Giedrė Kazlauskaitė LRT KLASIKOS laidoje „Homo cultus. Iš balkono“ bei „gudrauodegiauja“, Raimundo Kuodžio pavartotas LRT TELEVIZIJOS laidoje „LRT forumas“. Metų posakiu išrinktas Vytauto Landsbergio pasakytas „kvailybė yra amžina, bet ne jos rezultatai“.

2022 metais LRT žodžiu buvo išrinktas Kristinos Sabaliauskaitės pavartotas „rusorealistas“. Rašytoja teigė, kad šį žodį perskaitė Tomo Sinicko skiltyje ir šiek tiek pakoregavo. Tai – naujadaras, sukurtas karo Ukrainoje kontekste, apibūdinantis žmones, iš patirties žinančius, ką gali Rusija. LRT posakiu tapo „rusiškas laive, eik n…“.

Ankstesnių rinkimų metu buvo išrinkti žodžiai „šimonėda“, „slydmetis“, „moteriausybė“ bei posakiai „dėl vieno banano neikite į parduotuvę“, „smegenų įšalas“, „kiaulės akių problema“ bei „dovanotam keliukui į sąmatą nežiūri“. Savo pasiūlymus LRT žodžio ir posakio rinkimams galite rašyti LRT interneto svetainėje.

LRT inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite