Žiema. Kaip padėti paukščiams?

„Nesvarbu, kokia žiema, paukščiams reikia papildomo maisto”, – teigia Lietuvos ornitologų draugijos projektų koordinatorius Gediminas Petkus. 

Laimos Šiaudvytienės nuotr.

Ornitologų nuomonės dėl paukščių lesinimo atšilusio klimato sąlygomis akivaizdžiai išsiskiria. Užsienyje lesinimas laikomas ne tik pagalba, bet ir savotiška pramoga, į kurią įsitraukia dažnas, turintis prie namų sodą ar gyvenantis arčiau gamtos.

Lietuvos ornitologai laikosi kitos nuomonės: sparnuočiams svarbu padėti šaltuoju metų laiku, kai maisto gamtoje rasti sunku, kai šviesaus laiko vis dar mažai – ne visi sparnuočiai spėja rasti pakankamai lesalo. Lesinti reikia kasdien: paukščiai pripranta pastoviose vietose surasti jiems paliekamo maisto ir jas lanko valandų tikslumu. Jeigu nustosite lesinti, didelė tikimybė, kad prasidėjus dideliems šalčiams daugelis sparnuočių žus. G. Petkus primena, kad paukščiai – ne šiukšliadėžė ir jiems tinka ne visas maistas nuo kasdienio stalo.

Universaliausias lesalas – neskrudintos, nesūdytos saulėgrąžos, gali būti išlukštentos ar su lukštais, o štai juodos duonos trupiniai kenkia be išimties visiems – sutrinka virškinimas, paukščiai gali susirgti. Tinka įvairūs grūdai – kviečiai, miežiai, sorų kruopos, aguonos, pelai, linų, kanapių, kankorėžių ar net kukurūzų, moliūgų, melionų sėklos, tinka batono trupiniai, nesaldinti avižiniai dribsniai, varškė, virti ryžiai.

Bukutis, žaliukė, zylė, genys bus dėkingi už gabalėlį nesūdytų lašinių. Geniui juos pririškite prie medžio kamieno, o kitiems paukščiams perdūrę ir apsukę viela pakabinkite – lesdami sparnuočiai turės į ką patogiai įsikabinti kojelėmis. Lašiniai labai kaloringi, tad paukščiai gauna itin daug energijos.

Laimos Šiaudvytienės nuotr.

Pasak G. Petkaus, paukščiai labai mėgsta vadinamus pyragus: minkštą sviestą, margariną ar nesūdytus taukus sumaišykite su įvairiomis sėklomis, grūdais ir kitu lesalu, suformuokite nedidelį rutulį, įdėkite jį į tinklelį, palaikykite šaldiklyje, kad sustingtų, o paskui pakabinkite ant medžio šakos.

Kur įrengti lesyklėlę ar pakabinti lesalą? Vieta turi būti gana atvira, bet rami ir saugi – arti tankesnio medžio ar krūmų, kad, pajutę pavojų, paukščiai galėtų akimirksniu pasislėpti ar nuskristi. Jei ketinate lesyklą įrengti ant daugiabučio palangės ar balkono, vertėtų atsiklausti kaimynų – žinia, lesdami paukščiai prišiukšlina, tiek lesalą, tiek šiukšles išnešioja vėjas, o tai patinka ne visiems žmonėms.

Parengta pagal ornitologų inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kultūros ministro padėka – Vilmai Griškevičienei

Nidoje įvyko Lietuvos savivaldybių kultūros padalinių vadovams skirta respublikinė konferencija „Kultūros vaidmuo regionų plėtros kontekste“, kurioje dalyvavo Kultūros ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos savivaldybių asociacijos  atstovai. Aptarta daug naujovių, iššūkių kultūros srityje, kurios palies ir savivaldybes. Daug dėmesio skirta regioninei kultūros politikai. Lietuvos Respublikos kultūros viceministras Albinas Vilčinskas puikiai įvertino asociacijos „Kultūros savivaldos kolegija“ veiklą ir už telkiančią, motyvuojančią lyderystę, nuoseklų darbą formuojant ir įgyvendinant nacionalinę, regioninę kultūros politiką, pasitikėjimu ir pagarba grįstą dialogą Kultūros ministerijos

Odontologija pagražina šypseną. Procedūros, kurių rezultatus pajusite iškart

  Žmonės dažnai būna nepatenkinti savo dantų išvaizda, kartais tai net gali įvaryti kompleksą… Tačiau susigrąžinti gražią šypseną šiandien lengviau, nei daugelis manote. Kartais pakanka tik vieno apsilankymo pas gydytoją, kad pagerėtų dantų forma ir spalva. Naudodamiesi naujausiomis technologijomis ir gydymo metodais, dauguma odontologų gali ištaisyti įvairius dantų defektus ir sukurti tobulą holivudinę šypseną… Profesionali burnos higiena – pirmas žingsnis gražios šypsenos link  Profesionali burnos higiena yra būtina procedūra kiekvienam pacientui, norinčiam išlaikyti burnos ir dantų sveikatą. Burnos higienos procese

Ar bus Atmatos ir Minijos upėse naujų slipų?

Šią savaitę Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai komitetų posėdžiuose svarstys, ar pritarti projektui „Vandens transporto priemonių nuleidimo vietų įrengimas Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje“. Pritarimas prilygtų sutikimui prisidėti prie projekto finansavimo iš Savivaldybės biudžeto ne mažiau kaip 30 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų bei užtikrinti netinkamų finansuoti, tačiau šiam projektui įgyvendinti būtinų išlaidų padengimą ir tinkamų finansuoti išlaidų dalį, kurių nepadengia projektui skiriama parama. Projektas svarbus Šilutės kraštui: valčių, įvairių kitų vandens transporto priemonių vis daugėja, o joms nuleisti į

Gyventojų aptarnavimo tvarka Šilutės rajono savivaldybės administracijoje

Įstaigos lankytojai aptarnaujami ir paslaugos teikiamos: asmenys prioriteto tvarka aptarnaujami Šilutės rajono savivaldybės administracijos darbo valandomis susisiekus su administracinę paslaugą teikiančiais darbuotojais ir tarnautojais (toliau – darbuotojai) www.silute.lt svetainėje nurodytais kontaktais arba vykdant registraciją atvykus į Savivaldybę per „vieno langelio“ darbuotoją; ribojant vienu metu aptarnaujamų asmenų skaičių, lankytojui rezervuojamas konkretus atvykimo laikas ir po vieną aptarnaujami Šilutės rajono savivaldybės administracijos veiklos, socialinės rūpybos, teisės ir civilinės metrikacijos klausimais lankytojų priėmimo vietoje (centriniame vestibiulyje), arba seniūnijose pagal jų buveinės adresą. Esant būtinybei, darbuotojo

Taip pat skaitykite