Žiema. Kaip padėti paukščiams?

„Nesvarbu, kokia žiema, paukščiams reikia papildomo maisto”, – teigia Lietuvos ornitologų draugijos projektų koordinatorius Gediminas Petkus. 

Laimos Šiaudvytienės nuotr.

Ornitologų nuomonės dėl paukščių lesinimo atšilusio klimato sąlygomis akivaizdžiai išsiskiria. Užsienyje lesinimas laikomas ne tik pagalba, bet ir savotiška pramoga, į kurią įsitraukia dažnas, turintis prie namų sodą ar gyvenantis arčiau gamtos.

Lietuvos ornitologai laikosi kitos nuomonės: sparnuočiams svarbu padėti šaltuoju metų laiku, kai maisto gamtoje rasti sunku, kai šviesaus laiko vis dar mažai – ne visi sparnuočiai spėja rasti pakankamai lesalo. Lesinti reikia kasdien: paukščiai pripranta pastoviose vietose surasti jiems paliekamo maisto ir jas lanko valandų tikslumu. Jeigu nustosite lesinti, didelė tikimybė, kad prasidėjus dideliems šalčiams daugelis sparnuočių žus. G. Petkus primena, kad paukščiai – ne šiukšliadėžė ir jiems tinka ne visas maistas nuo kasdienio stalo.

Universaliausias lesalas – neskrudintos, nesūdytos saulėgrąžos, gali būti išlukštentos ar su lukštais, o štai juodos duonos trupiniai kenkia be išimties visiems – sutrinka virškinimas, paukščiai gali susirgti. Tinka įvairūs grūdai – kviečiai, miežiai, sorų kruopos, aguonos, pelai, linų, kanapių, kankorėžių ar net kukurūzų, moliūgų, melionų sėklos, tinka batono trupiniai, nesaldinti avižiniai dribsniai, varškė, virti ryžiai.

Bukutis, žaliukė, zylė, genys bus dėkingi už gabalėlį nesūdytų lašinių. Geniui juos pririškite prie medžio kamieno, o kitiems paukščiams perdūrę ir apsukę viela pakabinkite – lesdami sparnuočiai turės į ką patogiai įsikabinti kojelėmis. Lašiniai labai kaloringi, tad paukščiai gauna itin daug energijos.

Laimos Šiaudvytienės nuotr.

Pasak G. Petkaus, paukščiai labai mėgsta vadinamus pyragus: minkštą sviestą, margariną ar nesūdytus taukus sumaišykite su įvairiomis sėklomis, grūdais ir kitu lesalu, suformuokite nedidelį rutulį, įdėkite jį į tinklelį, palaikykite šaldiklyje, kad sustingtų, o paskui pakabinkite ant medžio šakos.

Kur įrengti lesyklėlę ar pakabinti lesalą? Vieta turi būti gana atvira, bet rami ir saugi – arti tankesnio medžio ar krūmų, kad, pajutę pavojų, paukščiai galėtų akimirksniu pasislėpti ar nuskristi. Jei ketinate lesyklą įrengti ant daugiabučio palangės ar balkono, vertėtų atsiklausti kaimynų – žinia, lesdami paukščiai prišiukšlina, tiek lesalą, tiek šiukšles išnešioja vėjas, o tai patinka ne visiems žmonėms.

Parengta pagal ornitologų inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tradicinėje Vydūno atminimo konferencijoje dėmesys skirtas karo tematikai

Rugpjūčio 4 dieną įvykusioje konferencijoje „Vydūnas: kada karų nebebus“ daug dėmesio skirta karo tematikai, jo kilimo priežasčių apžvalgai ir pan. Tema pasirinkta neatsitiktinai – Mažosios Lietuvos šviesuolis, filosofas Vydūnas šiai temai skyrė taip pat nemažai dėmesio. Vydūno vardu pavadintoje Pagėgių bibliotekoje kasmet tradiciškai buriasi šio šviesuolio idėjas vertinantys ar propaguojantys entuziastai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Rugpjūčio pirmąją savaitę Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka bei Vydūno draugija organizuoja konferenciją, kurios metu aptariami svarbiausi per pastaruosius metus nuveikti

Norinčių modernizuoti savo individualų namą iš Šilutės rajono – tik 32

Šiemet paraiškų gauti finansavimą už gyvenamųjų namų (vieno ar dviejų butų) modernizavimą skaičius išaugo bene dvigubai. APVA gavo beveik 1300 paraiškų už daugiau kaip 11 mln. eurų. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos lėšų šiai priemonei skirta 10 mln. eurų. „Kalbant apie šio kvietimo rezultatus, pirmiausia džiugina beveik dvigubai išaugęs paraiškų skaičius – praėjusio kvietimo metu buvo gautos 653 paraiškos. Vertinant pastarųjų trijų metų kvietimų rezultatus, tendencijos panašios – norinčių modernizuoti savo individualų namą gyventojų skaičius kasmet auga“, –

Tarptautinė tautos diena      

Rugpjūčio 9 d. minima Tarptautinė pasaulio vietinių tautų diena. 1992 m. rugpjūčio 9 d. pirmą kartą įvyko tautų darbo grupių susirinkimas dėl žmonių teisių apsaugos. Tarptautinę tautos dieną paskelbė minėtina diena Jungtinių tautų organizacija 1994 m. gruodžio 23 d. Ši diena skirta ginti vietinių tautų – čiabuvių teises. Čiabuviai, dar vadinami aborigenais, autochtonais – tai senieji vietiniai tam tikros vietovės žmonės, tebegyvenantys arba gyvenę toje teritorijoje iki dabartinių gyventojų įsikūrimo. Čiabuvių bendruomenės laikosi savitų tradicijų, išsiskiria iš visos visuomenės. Tokios

Už pareigūnų žeminimą socialiniuose tinkluose gresia baudos

Policijos pareigūnai, dirbdami savo darbą, sulaukia ne tik šiltų padėkos žodžių. Vis dar pasitaiko drąsuolių, nevengiančių įžeidinėti pareigūnus. Antai socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Kur stovi trikojis Šilutėje“ buvo patalpinti du įrašai, žeminantys policijos pareigūnus. Labai drąsi 27-erių socialinių tinklų lankytoja ir iškalbingas 59-erių vyriškis savo veiksmais įžeidė ne tik policijos pareigūnų garbę ir orumą, bet ir padarė administracinius nusižengimus, numatytus Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 508 straipsnyje (Statutinio valstybės tarnautojo, karo policijos ar žvalgybos pareigūno garbės ir orumo pažeminimas). Už

Taip pat skaitykite