Žiema. Kada paslydus ir susitrenkus galvą reikėtų kreiptis į gydytoją?

sliduŽiemiški orai kelia daug rūpesčių tiek vairuotojams, tiek pėstiesiems – slidūs šaligatviai ir gatvės gali tapti rimtų traumų priežastimi. Dažniausiai paslydus ką nors patempiame ar lūžta kaulai. Kartais pasitaiko ir rimtesnių – galvos – traumų.

Kaip nustatyti traumos rimtumą, kada reikėtų kreiptis į gydytojus ir kaip žiemą vengti sužalojimų, pataria specialistai.

Dažniausios traumos – lūžiai ir patempimai

Pasak ERGO Asmens ir civilinės atsakomybės žalų administravimo skyriaus vadovės Linos Karutienės, dažniausiai paslydus ir parkritus žmonės į draudėjus kreipiasi dėl sužalotų žastų ar dilbio kaulų. Ypač dažni žastikaulio lūžiai ar išnirimai. O jei krentama ant ištiestos rankos – lūžta stipinkaulis. Neretos ir čiurnos traumos ar net kulkšnių lūžiai, kai paslydus neteisingai pakreipiama koja.

„deja, pasitaiko ir įvairių galvos traumų. Būna įvairiausių – nuo sumušimų ir lengvo laipsnio smegenų sukrėtimo, iki itin sunkių galvos traumų. Tokioms priskiriami kaukolės kaulų lūžiai bei galvos smegenų ir jų dangalų kraujosrūvos. Lengvesnes galvos traumas – paviršinius galvos sužalojimus ar lengvo laipsnio smegenų sukrėtimą – dažniau patiria vaikai. Tuo tarpu suaugusieji dažniausiai kreipiasi dėl sudėtingesnių traumų, kurioms neretai prireikia ir operacinio gydymo“, – pasakoja L. Karutienė.

Kada būtina kreiptis į gydytojus?

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ medicinos padalinio vadovas Simonas Ūselis pataria parkritus ir susitrenkus galvą nebandyti traumos diagnozuoti patiems. Derėtų iš karto kreiptis į gydytojus,. Jie apžiūrėję galės tiksliausiai įvertinti traumos rimtumą ir paskirti reikalingą gydymą.

„Be anamnezės surinkimo ir paciento objektyvaus ištyrimo sunku pasakyti, ar patirta galvos trauma – tik paviršinis sužeidimas. O gal tai tam tikro sunkumo smegenų sutrenkimas? Todėl po patirtos galvos traumos, ypač jei jaučiamasi prastai, reikėtų nedelsti ir kreiptis medicinos pagalbos“, – įspėja S. Ūselis.

Pasak jo, be dvejonių kviečiami medikai tik kai parkritęs žmogus praranda sąmonę. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai smegenų sukrėtimas pasireiškia ne iš karto. Pirmuosius simptomus nukentėjusysis patiria tik praėjus kelioms valandoms ar net dienoms po patirtos traumos.

„Susitrenkus galvą, net jei iš pažiūros sumušimas neatrodo rimtas, svarbu stebėti, ar neatsiranda smegenų sutrenkimui būdingų požymių: galvos skausmo arba svaigimo. Tokiu atveju derėtų konsultuotis su šeimos gydytoju. O pastebėjus, jog būklė prastėja ir ima pykinti, vemiamam, būtina nedelsiant kreiptis į medikus“, –pataria specialistas.

Išvengti traumų padės atidumas

Pasak ERGO Asmens ir civilinės atsakomybės žalų administravimo skyriaus vadovės Linos Karutienės, sumažinti traumų riziką gali padėti paprasčiausias atsargumas. Tai būtų tinkama, žiemos sezonui pritaikyta avalynė, saugesnis maršrutas ir atidumas.

„Žiemą, kai keliai ir šaligatviai yra slidūs, svarbu pasirūpinti tinkamais batais. Jie turėtų būti su storu ir grublėtu padu, žemu kulnu ir ilgesniu aulu. Pastarasis padeda stabilizuoti čiurnos padėtį netyčia pakreipus koją. Mėgstantiems pasivaikščiojimus mažiau prižiūrimais keliukais, verta įsigyti ir specialius antbačius, padedančius dar labiau sumažinti paslydimo riziką“, – pataria L. Karutienė.

Pasak specialistės, taip pat svarbu nepamiršti atidumo: įdėmiai stebėti kelyje esančias kliūtis, identifikuoti slidžius ruožus ir jų vengti. Derėti eiti atsargesniu žingsniu, truputį palinkus į priekį ir ištraukus rankas iš kišenių, lipant laiptais naudotis turėklais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Po vandeniu atsidūrusio Vilkyčių automobilių sporto komplekso šeimininkai skaičiuoja nuostolius

Šilutės rajone esantis Vilkyčių automobilių sporto kompleksas – vienintelė Lietuvoje trasa, kurioje jau daugelį metų vyksta Europos automobilių autokroso čempionato etapas. Šios varžybos suplanuotos ir šiemet. Jos vyks birželio 8-9 d. Tačiau organizatorių planus ramiai ruoštis varžyboms sujaukė gamta – dalis Vilkyčių automobilių sporto komplekso nukentėjo nuo potvynio. Kebeliuose, ant Veiviržo upės kranto 1987-ais metais Kazimiero Gudžiūno įkurtas automobilių sporto kompleksas kasmet sutraukia tūkstančius automobilių sporto gerbėjų. Čia per metus organizuojamos mažiausiai trejos tarptautinės automobilių kroso ir ralio kroso varžybos.

Bavarijos princas Luitpoldas papasakojo apie giminystės ryšius su Lietuva

Nedaugelis žino, kad Lietuvą ir Vokietijos Bavarijos žemę nuo seno sieja ypatingi santykiai. Istoriniai šaltiniai byloja apie garsiosios Vitelsbachų dinastijos giminystės ryšius su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų dinastijomis, Aukštutinės Bavarijos Ingolštato universitete studijavo ne vienas Lietuvos didikas, o ant ilgiausios pasaulyje Burghauzeno pilies vartų iki šiol puikuojasi herbas su Vyčio simboliu.   Glaudų Lietuvos ir didžiausios pagal plotą Vokietijos žemės ryšį patvirtina ir Jo Karališkoji Didenybė Bavarijos princas Luitpoldas. Praėjusiais metais jis lankėsi Lietuvoje, kur aptarė verslo klausimus ir

Katyčiuose rasta granata, Šilutėje – gaisras virtuvėje

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasario 22 d. vakare Skvero g., Katyčiuose, rasta rankinė granata. Įvestas planas „Skydas“. Atvykę išminuotojai rastą rankinę granatą išsivežė. Vasario 21 d. per pietus ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą apie gaisrą daugiabučiame name H. Zudermano gatvėje, Šilutėje. Pranešta, kad bute gaminant maistą užsidegė aliejus. Gaisro metu apdegė virtuvės baldai ir buitinė technika. Aprūko 30 m² lubų ir sienų. Nuo sausio 24 iki vasario 3 d. vyras, gim. 1986

To nebuvo dešimt metų! Dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno HES

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės pralaidų atidarymas nors retas, bet įprastas procesas. Dažniausiai jis vykdomas tuomet, kai vandens debitas yra didesnis už debitą, kurį galima praleisti per hidroagregatus elektros energijos gamybos proceso metu.  Pralaida keletui dienų buvo atidaryta praėjusią savaitę. Paskutinį kartą dėl potvynio Kauno hidroelektrinės pralaida buvo pakelta 2013 m. Pasak „Ignitis gamybos“ gamybos

Taip pat skaitykite