Žemės ūkio ministras K. Navickas tikina palaikantis pieno ūkininkus

Pieno gamintojai pirmadienį pradėjo protestus prie perdirbėjų ir prekybininkų atstovybių dėl itin nukritusių pieno pirkimo kainų. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad daliai ūkininkų argumentų ministerija pritaria bei yra parengusi planą, kaip jų naudai koreguoti įstatymus.

pienas-veltui

Vasario 4 d. 11 val. toks vaizdas buvo prie Šilutės halės, kur mistelėnams pieno gamintojai veltui dalijo pieną. 

„Vyksta žemdirbių akcija, kuriai viena esmine dalimi tikrai pritariame ir palaikome. Atsitikus krizėms ir ypač kainų svyravimams, pirmiausia nukenčia ir visas krūvis tenka žemdirbiams. Dėl to peržiūrime esamą reguliavimą. Manome, kad tos priemonės, kurios buvo numatytos iki šiol, nėra pakankamos“, – pirmadienį žurnalistams sakė K. Navickas.

Pasak jo, visų pirma reikia susieti žaliavinio pieno ir maisto produktų kainas, taip pat stiprinti ūkininkų derybines galias. Ministras, be kita ko, pažymėjo, kad ypač sudėtingoje padėtyje atsidūrė ūkiai, pradėję modernizavimą, Kaip ir pavieniai, smulkūs ūkiai, kurie nesiburia į kooperatyvus.

„Jiems ypač stipriai smogė ši krizė. Finansines priemones, projektų valdymo administracinius dalykus taip pat ketiname keisti“, – teigė K. Navickas.

Ragina padėti ir savivaldybes

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

K. Navicko teigimu, ministerija ketina ginti ūkininkų interesus bei siekti, kad pingant nebūtų labiausiai mažinama pieno gamintojų kainos dalis.

„Visos pusės laikosi nuomonės, kad turi pagrįstas prielaidas kainai mažinti. Matome ir su tuo nesutinkame, kad šitoje situacijoje visas kainų mažėjimas ir didele aprėptimi juda ūkininkų link. Jiems tenka didžiausia našta. Taip neturėtų būti“, – pažymėjo ministras.

Jis akcentavo, jog ministerija labiau skatins įsitraukti ir savivaldą: „Labai norime savivaldybių įsitraukimo. Nes čia yra jų gyventojai. Palikti juos vien rinkos reguliavimui jau nebeišeis.“

Kodėl krito kainos?

Aiškindamas, kodėl pieno supirkimo kainos pastaruoju metu taip ženkliai krito, K. Navickas sakė, kad rinkose mažėjo kai kurių pieno produktų, pavyzdžiui, šviežios grietinėlės, sviesto, pieno miltų, sūrių, kainos – dalies ir iki 20 proc.

Anot ministro, dėl šios priežasties produktų gamintojai nebeskuba parduoti aukštesne savikaina pagamintos produkcijos.

„Tada užsipildo sandėliai, sąnaudos ir, natūralu, kad nebėra tokio didelio poreikio žaliaviniam pienui“, – kalbėjo K. Navickas.

Lietuvoje itin nukritus pieno supirkimo kainoms, ūkininkai pirmadienį protestuoja prie pieno perdirbimo gamyklų ir didžiųjų prekybos centrų būstinių.

Pieno gamintojai argumentuoja, kad žaliavinio pieno supirkimo kainos sumažėjo tiek, kad jau yra mažesnės nei jo savikaina. Jų teigimu, šiuo metu pieno pirkimo kaina sumažėjo nuo 47 iki 27 centų, kai savikaina siekia apie 35 centus už litrą pieno.

Ūkininkai perdirbėjus ir pardavėjus nori pakviesti trišalių derybų, prašo „teisingesnio kainos paskirstymo“.

Protestai duoda vaisių

Ūkininkai protesto akcijose nešini plakatais „Sunaikintas pieno ūkis – sunaikintas Lietuvos kaimas“, „Kodėl vartotojas turi mokėti DAUGIAUSIAI, kai ūkininkas gauna mažiausiai?“, „Pienas už dyką tik pasakose“, ir kt. Protesto simboliu pasirinktas žalias kryžius.

Savo ruožtu sekmadienį Žemės ūkio ministerija pranešė ketinanti spręsti susidariusią padėtį ir padėti pieno ūkiams papildomomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.

Artimiausiu metu ministerija žada inicijuoti teisės aktų keitimus, kuriais žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produktų pardavimų kainas, o kartu su bazine pieno supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs ir sąžiningi. Taip pat pakeitimai numatytų, kad žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai pieno kainas galima stebėti realiu laiku, o ne po mėnesio, kaip yra dabar.

Taip pat ministerija artimiausiu metu turėtų peržiūrėti ir pieno ūkių investicinius projektus, – kad dėl susidariusios padėties projektai nebūtų stabdomi ir įgyvendinami numatytu laiku.

Ministerija tikina, kad jau yra parengtas įsakymo projektas, numatantis, kad įgyvendinantys investicinius projektus ir su finansinėmis problemomis susiduriantys ūkiai galės kreiptis lengvatinės paskolos apyvartinėms lėšoms.

Negavusiems investicinės paramos, galės būti teikiama tokio pat dydžio lengvatinė paskola investiciniams projektams įgyvendinti ar apyvartinėms lėšoms.

Po praėjusią savaitę vykusio Pieno tarybos susitikimo, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sakė, Taryba toliau tarsis, kaip sumažinti dėl stipriai šokinėjančių kainų ūkių patiriamas rizikas, o darkart rinksis vasario mėnesį.

Lukas Juozapaitis (ELTA)                                                                           

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras ,,Pamarys“ Palangoje laimėjo antrą vietą

Šilutės meno mokyklos fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Pamarys“ Palangoje įvykusiame XXIII Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate B kategorijoje laimėjo antrą vietą. Šioje kategorijoje varžėsi Vilniaus Karoliniškių, Kauno 1-os, Šiaulių „Dainavos“, Jurbarko „Šventės“, Tauragės „Tauro“ Pasvalio rajono „T Brass“, Grigiškių, Platelių meno ir muzikos mokyklų orkestrai. Daugelis „Pamario“ orkestrų jaunųjų muzikantų pirmą kartą turėjo galimybę koncertuoti Palangos koncertų salėje. Visą dieną vykęs renginys, sukvietęs į vieną vietą 26  geriausius Lietuvos orkestrus, jauniesiems „Pamario“ pūtikams buvo neįkainuojama galimybė pasiklausyti kitų orkestrų, pasidalinti

Sukčiai vis išradingesni, sukčiavimas vis tobulesnis. Kaip saugotis?

Tauragės apskrities VPK praneša, kad į Šilutės rajono policiją kovo 19 d. pagalbos kreipėsi nuo sukčių nukentėjęs vyras, gim. 1997 m., internetiniame puslapyje radęs skelbimą apie parduodamą žemės ūkio techniką – sėjamąją, į pardavėjo sąskaitą pervedė pinigus, tačiau prekės negavo. Nuostolis 450 eurų.   Pateikiame Lietuvos policijos informaciją apie vis tobulėjantį sukčiavimą ir patarimus gyventojams. Prieš keletą metų populiarus buvo telefoninis sukčiavimas, kurio pagrindinis instrumentas buvo įtaigus telefoninis pokalbis, dabar sukčiai uzurpavo elektroninę erdvę. Būtent dėl jų daugėjimo, didėja ir

Ramučiuose degė gyvenamasis namas

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad kovo 27 d., pirmadienį, liepsnojo namas Tvenkinio g., Ramučių k. Pranešimas gautas ryte, pusę devynių. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, atvira liepsna degė namo stogas. Pastatas – mūrinis, dviejų aukštų, antro aukšto  perdanga medinė, stogas dengtas šiferiu. Tai – individualus gyvenamasis namas. Gaisro metu nudegė 80 kvadratinių metrų stogo. Išdegė antras aukštas, nuo karščio sutrūkinėjo langų stiklai, sudegė didelė dalis medinės perdangos. Name buvo įrengtas dūmų detektorius. Pareigūnai įspėja gyventojus saugotis priešgaisrinės tarnybos darbuotojais apsimetusių

Savivalda skęsta klaustukų verpetuose

Balandžio 27 d. į pirmąjį posėdį turėtų rinktis naujos sudėties Šilutės rajono savivaldybės taryba. Kovo 19 d. antrajame rinkimų ture tiesiogiai išrinkto mero Vytauto Laurinaičio pasiteiravome, kokių permainų tikėtis Šilutės rajono valdžioje? Pavardžių neišgirdome. Kiek bus mero pavaduotojų? V. Laurinaitis atsakė, kad Šilutės r. savivaldybėje priklausytų dvi vicemerų pareigybės, gal tiek ir bus, gal nebus… „Dar labai neaiškios funkcijos, Vidaus reikalų ministerija iki balandžio pabaigos žada pateikti paaiškinimus. Iki spalio 1 d. ši ministerija turėjo parengi kelias dešimtis teisės aktų

Taip pat skaitykite