Žaibų sezonas. Kaip nuo jų apsisaugoti?

Lietuviška vasara jau nestebina įvairiapusiškumu – sausrą ir karštį keičia audringi lietūs su perkūnija ir žaibais. Žaibų išlydžiai yra vienas pavojingiausių meteorologinių reiškinių, kiekvienais metais pridarantis nemenkų nuostolių.

Įtampos stabilizatoriai

Didelė dalis jų yra susiję su įvairios elektroninės įrangos sugadinimu. Patikimiausias būdas nuo jos apsisaugoti – laiku išjungti įrenginius iš elektros lizdo, tačiau dar geriau, jei įsirengsite specialius įtampos stabilizatorius, pataria „Telia“ ekspertai.

Praėjusiais metais Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos žaibų aptikimo sistema užfiksavo daugiau nei 71 tūkst. išlydžių, o vien birželio 10 d. Lietuvos dangų raižė beveik 13 tūkst. žaibų. 2021 m. žaibų užfiksuota dar daugiau – net 123 tūkstančių.

Išjunk iš elektros lizdo

Telekomunikacijų bendrovės „Telia“ paslaugų architektas Antanas Vindašius sako, kad žaibo sukelti įtampos svyravimai gali pakenkti kompiuteriams, interneto priedėliams, televizoriams ir kitiems įrenginiams. Reikšmingų nuostolių galima patirti, net jei žaibas trenkia santykinai toli nuo namų ir pataiko, pavyzdžiui, į elektros pastotę ar perdavimo liniją.

„Dėl žaibo iškrovos tinkle staiga šoktelėjus įtampai visiems į elektrą įjungtiems įrenginiams kyla grėsmė. Patikimiausias būdas nuo jos apsisaugoti – laiku išjungti įrenginius iš elektros lizdo. Apsisaugoti nuo įtampos šuolių taip pat gali padėti specialūs įtampos stabilizatoriai, kurie gali būti jungiami į atskirus elektros lizdus arba įrengiami ties bendru namo elektros prievadu. Antruoju atveju iš karto apsaugomi visi namuose naudojami įrenginiai“, – sako A. Vindašius.

Anot jo, įtampos stabilizatoriais pasirūpinti yra išties verta, nes staiga prasidėjus audrai galima nespėti visų prietaisų išjungti arba paprasčiausiai tuo metu nebūti namuose. Individualiuose gyvenamuosiuose namuose „Telia“ žinovas taip pat rekomenduoja įsirengti žaibolaidžius ar kitus žaibo iškrovos įžeminimo sprendimus, kurie padeda apsaugoti savo gyvybę ir turtą.

Ekspertas taip pat pažymi, kad buitinę elektroniką žaibo išlydis gali sugadinti ne tik per elektros tinklą, bet ir išorines antenas, interneto ir laidinio telefono linijas, kai jos nutiestos naudojant varinius kabelius. Tiesa, optiniai interneto kabeliai žaibų poveikiui yra atsparūs, nes jais elektra neteka. Tad žaibavimo metu norint namuose užtikrinti interneto ryšio stabilumą ir elektronikos prietaisų saugumą, tereikia iš elektros lizdo išjungti maršrutizatorius ir Wi-Fi ryšio stoteles.

Atsargumo priemonės

„Pasirūpinti tinkama apsauga nuo žaibų ir už lango siaučiant stichijai imtis visų atsargumo priemonių išteis svarbu. Dėl žaibo išlydžio įrenginiai dažnai gali būti sugadinti nepataisomai arba jų remontas gali atsieiti labai brangiai. Taip yra dėl to, kad įtampai viršijus numatytus renginio parametrus išsilydo ar kitaip pažeidžiami vidiniai įrenginių komponentai, mikroschemos. Gedimo mastas tokiu atveju gali būti išties didelis. Žinoma, ką jau kalbėti apie tokių incidentų metų kylantį gaisrų pavojų. Tad saugumui reikėtų skirti išties didelį dėmesį“, – sako A. Vindašius.

Tuo pačiu A. Vindašius pažymi, kad naudotis iš elektros lizdo išjungtais elektroniniais prietaisais,– pavyzdžiui, nešiojamuoju kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu – namuose yra saugu net ir žaibuojant. Svarbu laikytis bendrų saugumo taisyklių – nestovėti prie atviro lango, neliesti metalinių konstrukcijų, antenų ar laidų.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Skardos lankstinių gamyba

lankstiniai

Gaminiai iš skardos lankstinių daugelį metų vaidina svarbų vaidmenį statybinėse konstrukcijose. Trapecijos formos skarda išsiskiria paprastomis, bet išraiškingomis formomis. Tai funkcionali medžiaga, kuri leis įgyvendinti tiek paprastus, tiek gana  ambicingus architektūrinius projektus. Anot specialistų, trapecinis profilis griauna tradicinę stogo dangų naudojimo koncepciją: trapecijos formos lakštai puikiai tinka stogams, fasadams ir tvoroms. Tai sudarys galimybes įgyvendinti išorinės architektūros estetiškus ir funkcionalius sprendimus. Dėl šių priežasčių trapecijos formos profilius labai vertina architektai, konstruktoriai ir nuosavų namų savininkai. Rinkoje rasite įvairių profilių, storių

Vienas Lietuvos gyventojas per metus išmeta net 140 kg maisto

Jeigu namuose daug maisto iš šaldytuvo ar virtuvės spintelių iškeliauja į šiukšlių dėžę – verta susimąstyti. Paminėjus Tarptautinę informuotumo apie maisto švaistymą ir jo praradimus dieną, puiki proga pradėti keisti savo įpročius. Šią jau ketvirtą kartą minimą dieną siekiama atkreipti dėmesį į be reikalo švaistomo maisto neigiamą įtaką ne tik mūsų finansams, bet ir visai mūsų planetai. Europos Sąjungoje kasmet iššvaistoma beveik 59 mln. tonų maisto, kurio vertė siekia net 132 mlrd. eurų.  Vidutiniškai kiekvienas ES gyventojas išmeta 131 kg

Didės pensijos ir kitos socialinės išmokos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija apskaičiavo, kiek kitąmet didės įvairių rūšių pensijos. Tai aktualu daugiau nei penktadaliui mūsų šalies žmonių – 2023 m. rugpjūčio mėnesio duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 616 tūkst. senatvės pensijos gavėjų ir apie 7,5 tūkst. išankstinės senatvės pensijos gavėjų. Augs ir baziniai socialinių išmokų dydžiai – bazinė socialinė išmoka, šalpos pensijos, tikslinės kompensacijos, valstybės remiamų pajamų dydis, – dėl to didės vaiko pinigai ir kitos socialinės išmokos. Siūlymams dar turi pritarti Vyriausybė ir Seimas. „Planuojame,

Tarptautinė Kauno policijos ir prokuratūros operacija: išardytas narkotikų tinklas nuo Graikijos iki Lietuvos

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai kartu su Kauno apygardos prokuratūros prokurorais, atlikdami tyrimą dėl elektroninėje erdvėje platinamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, išaiškino asmenis, kurie internetinėse platformose galimai vykdė narkotinių medžiagų gamybos mokymo ir kvaišalų platinimo veiklas. Tarp pirkėjų galimai buvo ir nepilnamečių. Ikiteisminio tyrimo metu policijos pareigūnai nustatė, kad narkotinės medžiagos mūsų šalį galimai pasiekdavo iš Graikijos. Sukti, tačiau išnarplioti keliai internetinėse erdvėse Tarptautinio tyrimo metu nustatyta, kad

Taip pat skaitykite