Žaibų sezonas. Kaip nuo jų apsisaugoti?

Lietuviška vasara jau nestebina įvairiapusiškumu – sausrą ir karštį keičia audringi lietūs su perkūnija ir žaibais. Žaibų išlydžiai yra vienas pavojingiausių meteorologinių reiškinių, kiekvienais metais pridarantis nemenkų nuostolių.

Įtampos stabilizatoriai

Didelė dalis jų yra susiję su įvairios elektroninės įrangos sugadinimu. Patikimiausias būdas nuo jos apsisaugoti – laiku išjungti įrenginius iš elektros lizdo, tačiau dar geriau, jei įsirengsite specialius įtampos stabilizatorius, pataria „Telia“ ekspertai.

Praėjusiais metais Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos žaibų aptikimo sistema užfiksavo daugiau nei 71 tūkst. išlydžių, o vien birželio 10 d. Lietuvos dangų raižė beveik 13 tūkst. žaibų. 2021 m. žaibų užfiksuota dar daugiau – net 123 tūkstančių.

Išjunk iš elektros lizdo

Telekomunikacijų bendrovės „Telia“ paslaugų architektas Antanas Vindašius sako, kad žaibo sukelti įtampos svyravimai gali pakenkti kompiuteriams, interneto priedėliams, televizoriams ir kitiems įrenginiams. Reikšmingų nuostolių galima patirti, net jei žaibas trenkia santykinai toli nuo namų ir pataiko, pavyzdžiui, į elektros pastotę ar perdavimo liniją.

„Dėl žaibo iškrovos tinkle staiga šoktelėjus įtampai visiems į elektrą įjungtiems įrenginiams kyla grėsmė. Patikimiausias būdas nuo jos apsisaugoti – laiku išjungti įrenginius iš elektros lizdo. Apsisaugoti nuo įtampos šuolių taip pat gali padėti specialūs įtampos stabilizatoriai, kurie gali būti jungiami į atskirus elektros lizdus arba įrengiami ties bendru namo elektros prievadu. Antruoju atveju iš karto apsaugomi visi namuose naudojami įrenginiai“, – sako A. Vindašius.

Anot jo, įtampos stabilizatoriais pasirūpinti yra išties verta, nes staiga prasidėjus audrai galima nespėti visų prietaisų išjungti arba paprasčiausiai tuo metu nebūti namuose. Individualiuose gyvenamuosiuose namuose „Telia“ žinovas taip pat rekomenduoja įsirengti žaibolaidžius ar kitus žaibo iškrovos įžeminimo sprendimus, kurie padeda apsaugoti savo gyvybę ir turtą.

Ekspertas taip pat pažymi, kad buitinę elektroniką žaibo išlydis gali sugadinti ne tik per elektros tinklą, bet ir išorines antenas, interneto ir laidinio telefono linijas, kai jos nutiestos naudojant varinius kabelius. Tiesa, optiniai interneto kabeliai žaibų poveikiui yra atsparūs, nes jais elektra neteka. Tad žaibavimo metu norint namuose užtikrinti interneto ryšio stabilumą ir elektronikos prietaisų saugumą, tereikia iš elektros lizdo išjungti maršrutizatorius ir Wi-Fi ryšio stoteles.

Atsargumo priemonės

„Pasirūpinti tinkama apsauga nuo žaibų ir už lango siaučiant stichijai imtis visų atsargumo priemonių išteis svarbu. Dėl žaibo išlydžio įrenginiai dažnai gali būti sugadinti nepataisomai arba jų remontas gali atsieiti labai brangiai. Taip yra dėl to, kad įtampai viršijus numatytus renginio parametrus išsilydo ar kitaip pažeidžiami vidiniai įrenginių komponentai, mikroschemos. Gedimo mastas tokiu atveju gali būti išties didelis. Žinoma, ką jau kalbėti apie tokių incidentų metų kylantį gaisrų pavojų. Tad saugumui reikėtų skirti išties didelį dėmesį“, – sako A. Vindašius.

Tuo pačiu A. Vindašius pažymi, kad naudotis iš elektros lizdo išjungtais elektroniniais prietaisais,– pavyzdžiui, nešiojamuoju kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu – namuose yra saugu net ir žaibuojant. Svarbu laikytis bendrų saugumo taisyklių – nestovėti prie atviro lango, neliesti metalinių konstrukcijų, antenų ar laidų.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Atnaujinta prie Šilutės ligoninės stovinti skulptūra „Pūga“

Šilutės rajono savivaldybė savo naujienose skelbia, kad Savivaldybės  lėšomis atnaujinta istorinė skulptūra „Pūga“, stovinti prie Šilutės ligoninės.  Priminsime ne kartą „Pamaryje“ aprašytą istoriją: šis paminklas skirtas Natkiškių kaimo (dabar Pagėgių sav.) medicinos felčerei Zosei Petraitienei, kuri, vykdama pas gimdyvę, 1982 m. sausio 6 d. žuvo siautėjant stipriai pūgai. Po penkerių metų priešais Šilutės ligoninę buvo atidengta skulptūra „Pūga“ (skulptorius Antanas Šnaras, architektas Petras Lapė). 1994 metais Natkiškiuose, kurių apylinkėse ir įvyko nelaimė, Z. Petraitienės vardu pavadinta mokykla. Z. Petraitienė jaunystėje

Laukuose nuiminėjate derlių. Neparsineškite į ūkį afrikinio kiaulių maro

Prasidėjus grūdų derliaus nuėmimo darbams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina ūkininkus laikytis biosaugos ir iš laukų neparsinešti į savo ūkį afrikinio kiaulių maro (AKM). VMVT specialistai įspėja, kad tuose pačiuose laukuose gali būti vaikščioję AKM užsikrėtę šernai. Jie galėjo užkrėsti nuimamą derlių, šiaudus, žolę ir pan.  Siekiant apsisaugoti nuo viruso plitimo, privaloma visas į ūkį grįžtančias transporto priemones dezinfekuoti. Kokiais grūdais šerti kiaules? Specialistai primena, kad šerti kiaules šių metų derliaus grūdais galima tik juos išlaikius 60 dienų. 

Brangs komunalinės atliekos

Šilutės rajono savivaldybės taryba posėdyje planuoja svarstyti didesnius įkainius už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Siūloma pakeisti Šilutės r. savivaldybės tarybos 2021 m. gruodžio 16 d. sprendimo „Dėl Šilutės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų patvirtinimo“ 1 punktu patvirtintų nuostatų 1 priedą. Su UAB „Ecorevice“ 2024 m. sausio 8 d. sudaryta viešojo pirkimo sutartis, kuri įsigaliojo 2024 m. balandžio 15 d. Pagal sutarties sąlygas pasikeitė atliekamų paslaugų kaina. Padidėjo metinė pastoviosios

Gėlių puokštės iš Ramunių gatvės  

Kur šiandien žmonės dažniausiai susipažįsta? Teisingai – internete. Pamačiusi, kokias gražias gėlių puokštes kuria usėniškė Vaida Breiterienė, nusprendžiau susipažinti. Tai buvo dar pavasarį. Akis patraukė puokštė su senoviniais kaimiškais baltais narcizais ir panorau jų pasimerkti. Ilgai netruko ir gėlės jau puikavosi vazoje mūsų namuose, skleisdamos nuostabų aromatą.Tuo labiau džiaugiausi, kad pavyko pamaloninti į renginį bibliotekoje atvykusias viešnias iš Kauno. Žiedai pievose ir prie namų Dienas leisti tarp savo auginamų, laukuose ir pievose skinamų gėlių Vaida pradėjo išėjusi iš darbo. Prie

Taip pat skaitykite